"Czat" i takie tam inne sprawy forumowe

Tu można zgłaszać swoje uwagi, pomysły itp. sprawy dotyczące organizacji forum, co nie oznacza, że będą automatycznie uwzględnione.
Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2184
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

"Czat" i takie tam inne sprawy forumowe

Postautor: wojtek » środa 16 sie 2017, 07:12

Jak w tytule.
1. Jak dla mnie chat ma sens istnienia po to aby przed czy po pracy (lub w trakcie) odsapnąć na chwile przy przyjemnej rozmowie z kimś kogo się choćby "wirtualnie lubi", lub jest potrzebny gdy mamy ważną w danej chwili sprawę i szukamy krótkiej odpowiedzi, a nie wielodniowej dyskusji. Istnienie kilku tysięcy stron czata nie ma sensu (wiem, wiem jest miejsce). Chodzi mi o coś innego, a mianowicie, że wielokrotnie przeradza się to w wielodniowe specjalistyczne dyskusje na czacie, który nie mając możliwości wyszukiwania po prostu jest studnia bez dna, w której te cenne informacje znikają. Jeżeli bufor czata nie przekraczałby 24 czy nawet 12 godzin, to byłaby szansa na to, że "poważniejsze dyskusje" techniczne przeniosłyby się na forum. Bo jakiekolwiek tzw "dyscyplinowanie" siebie nawzajem nie daje efektów, a prowadzi do zbędnych napięć, a to aczkolwiek i tak jest nieuniknione to jednak jest zbędne i można to minimalizować ;)
2. Pytanie do nas wszystkich następujące, czy naprawdę nie da rady dyskutować bez osobistych wycieczek, czasami dość niewybrednych? Czy musimy "naśmiewać się" z tego że ktoś woli taki czy inny język programowania, grupę mikrokontrolerów, IDE, czy ma większy lub mniejszy poziom zaawansowania? Pamiętajmy, że nie siedzimy twarzą w twarz i nie widać gry ciała podczas rozmowy i nieraz błaha uwaga może być odebrana opacznie, a nie każdy jest na to uodporniony. Jeżeli są pretensje to jest forma wiadomości pw, gdy to nie pomaga wtedy również poprzez pw wiadomość do admina, to jest proste.
3. Umieszczanie postów we właściwych działach, to jest rzecz która mnie osobiście mocno irytuje, są rozbudowane działy i opisane, wystarczy poświęcić trochę czasu aby się zapoznać, ale nie, łatwiej jest wrzucić wszystko do "ohydnego parku" niech tam mod przeniesie gdzie należy. To jest brak szacunku dla czyjegoś czasu i zwykłe lenistwo po prostu.

Takie różne sprawy, które mi się osobiście nawarstwiały od jakiegoś czasu spowodowały, że poprosiłem jakiś czas temu admina aby mnie zwolnił z wszelkich funkcji "administracyjnych i moderacyjnych", ja po prostu zbyt "poważnie" do tego podchodzę i to też może generować niepotrzebne napięcia, a to mnie jest zupełnie niepotrzebne.

Ja nie mam złudzeń, co do tego, że nie będzie spraw konfliktowych tak jest było i będzie. Ale to tylko świat wirtualny jest, zabawa, nauka, przyjemna rozrywka, a nie prawdziwe życie :D . niemniej należy wzajemnie się szanować
Wojtek

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 328
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: "Czat" i takie tam inne sprawy forumowe

Postautor: matty24 » środa 16 sie 2017, 09:14

Zacznę może od końca, czyli od punktu 3. W pełni się z tym zgadzam i powinniśmy się pilnować przy zakładaniu tematów. Lepiej poświęcić kilkanaście sekund dłużej na znalezienie odpowiedniego działu niż zwalać to na moderatorów.

Punkt 2 jest prawdziwy, jeśli mówimy o poważnych zarzutach i docinkach. Luźne uwagi i żarty jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Trzeba umieć podejść do tematu z dystansem i wyłapać sarkastyczne teksty. Nie zachowujmy się jak sztywniaki ale i umiejmy żartować z klasą i na poziomie.

Punkt 1 też jest zasadny i tyczy się obu stron. Pytający nie powinni pytać a odpowiadający nie powinni odpowiadać. Chodzi oczywiście o złożone problemy a nie jednozdaniowe. Sam nie raz prosiłem o pomoc na czacie i możliwe, że przekraczałem pewną złożoność problemu. Jednak szukając odpowiedzi na szybko łatwiej było tam zapytać i uzyskać odpowiedź od razu. Racjonalnie jednak patrząc jest to samolubne, bo wartościowe informacje idą potem w zapomnienie, jak napisał Wojtek. Ograniczenie buforu raczej nie pomoże, bo w ciągu powiedzmy 12 godzin przeważnie da się rozwiązać problem. Zaletą większego buforu jest to, że nie będąc na forum powiedzmy dzień czy dwa, mamy możliwość podejrzenia co ciekawego, śmiesznego, interesującego działo się podczas naszej nieobecności.

To tyle moich luźnych przemyśleń na ten temat. Dobrze Wojtku, że poruszyłeś ten temat publicznie.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1125
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: "Czat" i takie tam inne sprawy forumowe

Postautor: Antystatyczny » środa 16 sie 2017, 16:46

Zazwyczaj zapytany odpowiadam... I niestety często przeradza się to w dłuższą dyskusję. Oczywiście równie chętnie odpowiedziałbym na forum. Co do bufora czatu również masz rację, Wojtku. prosiłem Acida, by ograniczył bufor i wywalił te niepotrzebne tony tekstu, ale sprawa nie nabrała jeszcze mocy urzędowej :). Co do punktu 2 w pełni zgadzam się z Matty i tutaj nie mam nic do dodania. A jeśli chodzi o wybór działów, to chyba pomału można zauważyć pewną poprawę. Coraz chętniej wybierane są konkretne działy zamiast "bezpiecznego" Hyde Parku.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2184
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: "Czat" i takie tam inne sprawy forumowe

Postautor: wojtek » środa 16 sie 2017, 17:16

Tak zgadzam się z wami co do pkt 2 z pewnym tylko zastrzeżeniem, niestety lub stety mamy tu pełny przekrój wiekowy od niemal "małolatów" do "zgredów" ;) i dlatego poziom wrażliwości jest i musi być inny i wynika nawet z różnego słownictwa, to co teraz dla młodych jest normą niekoniecznie musi być dla starszych i odwrotnie, i o to tu głównie chodzi, nie odbieramy tak samo tego samego, nie da się po prostu dopóki się nie siedzi i nie patrzy na siebie, dlatego jednak pewien stopień wrażliwości trzeba mieć na to co się pisze, czasami lepiej się ugryźć w język.
Wojtek

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 435
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: "Czat" i takie tam inne sprawy forumowe

Postautor: acid3 » wtorek 22 sie 2017, 06:26

Dopiero sobie przypomniałem ... :( :oops:

... ale pamiętam jak na szybko ustawiłem funkcję AutoPurge (czy jakoś tak) to czat nie chciał sie w ogóle załadować ... chwilowo cierpię na absolutnie absurdalny brak czasu ( i sił przy okazji ) na dłuższe zabawy z tym ... ale jak czasem mi ktoś przypomni to się pewnie w wolnej chwili tym zajmę.


Wróć do „Uwagi, sprawy organizacyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości