[RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
WoodPaker
User
User
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 19:23
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

[RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: WoodPaker » piątek 10 cze 2016, 02:23

Dzień Dobry Wieczór wszystkim czytającym.
Mam taki problem - moja malinka postanowiła się na mnie obrazić i strzeliła focha. Już mówię na czym foch polega. Przestało mi działać SPI. Zanim napisze w czym rzecz chciałbym napisać co robiłem z malinką. Może ktoś coś wyłapie i dzięki temu będzie mi mógł udzielić pomocy lub chociaż dać wyczerpujące informacje co i jak zespułem :(
Zatem tak. Zamówiłem w chinach wyświetlacz TFT oparty na scalaku ILI9341. Wiedząc co siedzi w mojej przyszłej maszynce zabrałem się za przerabianie dostępnych bibliotek arduinowskich tak abym mógł uruchomić je na malince. Na poczatku miałem problemy bo biblioteka wiringPi, której używam do komunikacji RPi<->PINy nie chciała współpracować na poziomie SPI. Przyszedł Wielki, coś pogrzebał (a dokładniej to --> https://www.raspberrypi.org/documentati ... /README.md <-- na samym końcu jest programik do testowania) i zaczęło działac. Program, który jest tam dostępny (na tej stronie) pokazywał, że SPI działa. Potem wiringPi zaczeło też działać. Sprawdzałem na klonie SALAE i SPI działało jak należy. Wtedy przyszedł wyświetlacz więc go podłączyłem. Uruchomiłem program i wielka ( Y ) - nie działa.Dopisałem procedure wypisującą na ekranie malinki (mam ekran dedykowany, wyswietlacz, który zakupiłem, i o którym mowa potrzebny mi do czego innego i ma byc sterowany SPI) co zostało wysłane, a co odebrane (jednym zdaniem: wyświetałem zawartość zmiennej). Okazało się, że nie widać żadnej rozmowy pomiędzy mainką, a TFT. Zostawiłem projekt na dwa dni, malinkę wyłączyłem. I tak niepodłączone do produ to ustrojstwo sobie leżało 2 dni. Po dwoch dniach zdecydowałem, że podłącze TFT przez stykówkę żeby zobaczyć co tak naprawde dzieje się na magistrali SPI. Okazało się, że nic sie nie dzieje. Nie ma rozmowy w ogóle. Malinka w ogóle nie wysyła nicpo magistrali SPI. Podłączyłem zatem SALAE jak wcześniej bezpośrednio do wyjść SPI - znów cisza. Uruchomiłem więc program Wielkiego. Tym razem nie działa, nie widać żadnego "ruchu" na SALAE. Co ciekawe malinka ma dwa SPI, wcześniej sprawdzane drugie działało, uruchomiłem więc program od Wielkiego na drugim SPI robiąc pętle zwrotną (MOSI - MISO). Okazuje się, że też nie działa. Przeinstalowałem system. Położyłem rasbariana od początku - nie pomogło ani przed ani po aktualizacji. (Wcześniejszy system też był aktualizowany - doinstalowywałem tylko geany - środowisko programistyczne). Żeby sprawdzić czy nie uwaliłem PINów napisałem program zmieniający stan na konkretnym pinie. Sprawdziłem PINy odpowiadające za SPI i wszystko działa ale SPI nadal nie działa. Ktoś coś gdzieś? POMOCY!

A jeszcze dodam, że sprawdzam wszystkie piny, nie tylko te odpowiadające za SPI ale wszystkie, które są używane w programie do kontroli TFT. Tam gdie mam wywoływaną zmiane stanu programowo tam działa. Natomiast SPI nie :(
Buuuuu

:( :? :? :? :? :? :? :(
Life is to short to eject USB safely

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: dambo » piątek 10 cze 2016, 13:55

Ja ze swojej strony mogę jedynie powiedzieć, że ostatnio próbowałem zrobić podłączenie czysto sprzętowe tego wyświetlacza do malinki - znalazłem poradnik zawierający 5 kroków jak to zrobić i po paru godzinach w końcu się udało. Spróbuj może w ten sposób: http://projektydmb.blogspot.com/2016/06 ... i9341.html
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
WoodPaker
User
User
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 19:23
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: WoodPaker » piątek 10 cze 2016, 17:04

Widziałem ten poradnik ale jest jedno ale. Ja nie chce by ten wyświetlacz robił za "wyświetlacz dedykowany". Ma on być tylko i wyłącznie sterowany programem, bo wyświetlacz dedykowany mam ten https://www.sparkfun.com/products/13733 i tak ma zostać.
Life is to short to eject USB safely

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: dambo » piątek 10 cze 2016, 17:15

Ale można to połączyć - idąc poradnikiem do momentu wgrywania fbcp tak naprawdę mamy ładnie sprzętowo zrobioną obsługę wyświetlacza, odświeżania itp. Nie musimy przerzucać głównego ekranu tam - możemy wrzucać nasze obrazki itp bezpośrednio do bufora wyświetlacza, a system sam zadba o to, żeby to się ładnie tam wyświetliło. Tzn możemy zachować rozróżnienie na dwa wyświetlacze. No i w ten sposób możesz sprawdzić, czy ten lcd działa. Ja dziś będę retropie na nim odpalał na pi zero :)
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
WoodPaker
User
User
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 19:23
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: WoodPaker » piątek 10 cze 2016, 18:03

Tak, testy porobię wieczorem. Ale jeśli zadziała to nadal nie mam odpowiedzi co jest nie tak z moim SPI
Life is to short to eject USB safely

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: dambo » piątek 10 cze 2016, 18:07

Jeśli nic nie zadziała to znaczy,ze zepsuł się sprzętowy układ SPI - w jednej atmedze tak mialem, że pinu uartu działały jako GPIO, ale uart nie (kod był w 100% dobry, bo w innych sztukach działał). Może tutaj też tak jest - w sumie to mikrokontrolerek, tylko że troszku szybszy
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 451
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: Grzegorz... » piątek 10 cze 2016, 23:00

dambo pisze:Jeśli nic nie zadziała to znaczy,ze zepsuł się sprzętowy układ SPI - w jednej atmedze tak mialem, że pinu uartu działały jako GPIO, ale uart nie (kod był w 100% dobry, bo w innych sztukach działał). Może tutaj też tak jest - w sumie to mikrokontrolerek, tylko że troszku szybszy


Ehh... już to ktoś na czacie napisał więc odkrywczy nie będę.
Może być tak, że GPIO na danych pinach działa, a sprzętowa obsługa w tym przypadku np. SPI "umarła".
Bierzcie pod uwagę jak wygląda to w strukturze uC czyli GPIO ma prawo działać mimo, że ten sam pin nie odpowie jeśli użyjemy jakiegoś modułu sprzętowego, bo wewnątrz procka przełącza to multiplekser lub coś podobnego.
Także może być tak, że np. da się uruchomić soft SPI na pinach gdzie "hardware SPI" umarło i nie będzie to nic dziwnego.

W takich przypadkach zostaje tylko czytanie DS ze zrozumieniem i zastanawianie się "co i kiedy uwaliłem" :(.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: dambo » piątek 10 cze 2016, 23:03

No ale nie napisałem, że tak nie może być :p nawet podałem przykład, że takie coś mnie spotkało :p
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
WoodPaker
User
User
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 19:23
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: WoodPaker » niedziela 12 cze 2016, 02:33

Niestety nic sie nie wyswietla :/
Cisza :( Chyba SPI sie uwalil :( Cham i prostak!!
Life is to short to eject USB safely

Awatar użytkownika
WoodPaker
User
User
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 19:23
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: WoodPaker » niedziela 12 cze 2016, 03:36

OK, znalałem pewien problem. I to raczej jest coś innego niż uwalony moduł. Napiszę więcej jak przelece wszystkie poradniki
Life is to short to eject USB safely

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: inż.wielki » wtorek 14 cze 2016, 12:02

Jeżeli dalej będziesz potrzebować pomocy, to wróciłem, od czwartku będę miał stałe łącze i będziemy mogli znów powalczyć pół nocy :)

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: dambo » wtorek 14 cze 2016, 13:56

Jak jakiś hackatonik się szykuje to ja też chcę brać w nim udział :)
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: inż.wielki » wtorek 14 cze 2016, 14:54

jeżeli tylko amełykańskie łącze wytrzymie tyle osób :D

Awatar użytkownika
WoodPaker
User
User
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 19:23
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

Re: [RPi]Uwalony moduł SPI?[RPi]

Postautor: WoodPaker » wtorek 14 cze 2016, 16:56

Amerykańskie łącza są wielkie jak ludzie tutaj:D
Life is to short to eject USB safely


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości