[CA80] [Z80-MBC2] Hybryda.

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
Zegar
Newb
Newb
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

[CA80] [Z80-MBC2] Hybryda.

Postautor: Zegar » czwartek 20 lut 2020, 12:17

Zapewne wielu z nas pilnie śledzi projekt https://microgeek.eu/viewtopic.php?f=82&t=2227&p=13643#p13643. Jednak każdy ma co do niego inne oczekiwania.

tapy pisze:
...Nikt nie mówi o jego usunięciu, tylko o doprowadzeniu do stanu obecnego minimum funkcjonaliści. CA80 to był mój pierwszy komputer i nigdy nie zamienię go na nic innego, lecz serce mi się kraja jak zbiera kurz zapomnienia. UART i częściowa funkcjonalność CP/M daje mi pewność, że assembler którego w nim używam, nie umrze wraz z kolejną odsłoną Windows. Może moje pojęcie retro jest zbyt nowoczesne, ale uważam, że system powinien potrafić sam wypluć kod dla siebie przeznaczony.


Widzę zbieżność z moim kierunkiem myślenia... Od roku wykorzystuję CA80 jako obiekt, na którym testuję kolejne "wynalazki". Zacząłem od klawiatury, która potrzebna mi była do ustawiania czasu... Potem zająłem się przesyłaniem plików HEX, wirtualną klawiaturą przez wifi itd.

Jednak do tej pory były to tylko próby wykorzystania nowo zdobytych umiejętności. Dopiero MBC2, którego płytki dostałem od kolegi @Phill2k, otworzył mi zupełnie nowe możliwości. Próby edycji prostych programów za pomocą EDa, pozwoliły docenić współczesne narzędzia. Zwykły Notatnik Windows to frezarka numeryczna a ED zaledwie dłuto i młotek... A trzydzieści lat temu zacząłem budowę kopii RTDS-a.

Wróćmy do meritum. Uwolniłem procesor w MBC2, zaprogramowałem EEPROM, czas na dalsze kroki. Wpadłem na pomysł połączenia CA80 i MBC2. Potrzebna nam przejściówka i kawałek taśmy z wtykami emulacyjnymi.
MBC2_CA80_MINIMUM.pdf

Zmodyfikowany program dla Atmegi prześle monitor CA80 do RAM-u, zablokuje na czas rozruchu przerwania, żeby coś się przypadkiem nie skasowało. Następnie załaduje do pamięci zawartość plików z karty SD. CA80 nie ma systemu plików i można zrezygnować z użytego w MBC. Zwykłe pliki HEX łatwo przenosić z PC-ta. Na koniec można jeszcze ustawić zegar, to przecież tylko kilka bajtów w pamięci. Tak przygotowany CA80 można powoli odpalić. Najpierw podać CLK 4 lub 8 MHz, jak kto woli. Po chwili odblokować przerwania i już.

Co zyskujemy? Łatwy dostęp do zasobów MBC2, takich jak: 64kB RAM, UART, SD czy I2C.
Można też dopisać funkcje odczytujące ZW i wyświetlające stan wyświetlacza na konsoli, oraz wysyłające do ZK kod klawisza z konsoli. W ten sposób możemy np. uruchamiać płytkę CA bez klawiatury i wyświetlacza, których jeszcze nie mamy. Wszystko to możemy zrobić bez przecięcia ani jednej ścieżki w CA80 i bez zmiany ani jednego bitu w monitorze CA80.

Zrobiłem już przejściówkę, ale jeszcze sprawdzam przed podłączeniem, bo nie chciałbym czegoś zepsuć... Czeka mnie jeszcze programowanie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09

Re: [CA80] [Z80-MBC2] Hybryda.

Postautor: tapy » czwartek 20 lut 2020, 21:14

Bardzo ciekawa koncepcja! Przyznam trochę mi namieszała w głowie, bo planowałem budowę dwóch modułów dla RC2014 (1. CTC+CPU clock&NMI generator; 2. 8255 PPI) w czasie oczekiwania na wznowienie produkcji PCB przez Chiny i po dzisiejszym, z sukcesem, zakończeniu prac z Zeta SBC v2. Płytki te miały w połączeniu z modułami Karla Brokstada https://www.z80.no o symbolach 12e Z80 CPU, 13e ROM, 14e RAM być podstawą do przeniesienia platformy CA80 na RC2014. Poczekam na rozwój Twojego projektu, bo może będzie warte grzechu użycie Z80Ctrl https://github.com/jblang/z80ctrl jako bootloadera. To może być ciekawe.
PS. Dłuto i młotek w przypadku ED to zdecydowanie zbyt łaskawe porównanie, które bym przypisał prędzej ZDE16, tu śmiało możemy powiedzieć - gładzony kamień ;)

Awatar użytkownika
Zegar
Newb
Newb
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80] [Z80-MBC2] Hybryda.

Postautor: Zegar » niedziela 08 mar 2020, 23:18

Dobry wieczór!

Jak zwykle zająłem się tematem pobocznym... Czekam na wiosnę.
Podłączyłem MBC do CA80 zamiast wyświetlacza. Tylko dwanaście przewodów i kawałek kodu. Wyszło mi coś takiego:
CA80_VT100.png

CA80_ZEGAR.png

Można jeszcze dorobć obsługę klawiatury i będzie zestaw uruchomieniowy CA80.
CA80_MBC_Terminal.zip

Wszystkie niezbędne informacje są w komentarzach kodu.

Życzę dobrej zabawy. :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 0 gości