[CA80] Nowa klawiatura do starego CA.

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
Zegar
Newb
Newb
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

[CA80] Nowa klawiatura do starego CA.

Postautor: Zegar » czwartek 10 paź 2019, 12:55

Ostatnio próbuję zrobić porządną klawiaturę do najstarszego CA80 (mojego), ale wolałbym podłączyć coś gotowego. Zrobiłem działający prototyp na TM1638... Nadal jednak klawisze nie mają opisu i nie spełniają moich oczekiwań. Niestety gotowe matryce zwykle są za małe.
CA80_TM1680_LED_KEY.jpg

Znalazłem porządnie wyglądające 3x4 i 4x4. Nadal za małe, ale tak jak w przypadku pierwszych prób, można połączyć dwie mniejsze. Klawisze są dosyć duże i mają przezroczyste kapselki, pod które z łatwością można włożyć opisy. Niestety są to klawiatury analogowe...
Dwie_klawiatury.jpg
Rewers.jpg
Schemat_analog_key.png
Klawiatura_CA80.pdf

Można użyć gotową bibliotekę https://github.com/AndrewMascolo/OnewireKeypad i napisać jakiś program, który ją wykorzysta... Ale po co się męczyć. W prosty sposób można zapanować nad sytuacją:
CA80_Analog_Key_S_ino.txt

Zmieniając wartości w tablicy kodów klawiszy, można dopasować program do każdej klawiatury matrycowej np 3x8, albo 3x10 jak w CA80. Wystarczy teraz wysłać kod klawisza do złącza klawiatury. Potrzebne jest do tego "międzymordzie", jak mawiał mój nauczyciel automatyki.

Klawiatura_CA80.png

Jest to modyfikacja moich wcześniejszych prób, które opisałem na Elektrodzie. Wiem, że można połączyć ZK z multiplekserem na wprost i potem przeliczyć wartości kodów klawiszy... Może byłoby bardziej elegancko, może ścieżki na płytce drukowanej byłyby prostsze itd. Jednak dla mnie ważniejsze jest, by kody klawiszy były takie same jak w CA80. Lubię, gdy wszystko jest poukładane po kolei i chyba dlatego spodobał mi się RC2014, ale to temat na inną okazję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości