[STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Nasze polecane książki, kursy, strony internetowe, fora itp. pomocne przy przyswajaniu wiedzy związanej z ARM firmy STMicroelectronics i pisaniem programów dla nich.
Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 635
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

[STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: dambo » niedziela 18 mar 2018, 16:53

Witam - za pośrednictwem forum otrzymałem od firmy KAMAMI w.w. książkę w celu napisania jej recenzji. Gdy tylko pojawiła się informacja o jej wydaniu na forum było małe poruszenie i zainteresowanie nią - więc zapewne taki tekst się przyda.

Zanim zacznę właściwą recenzję – krótka historia odnośnie mojego podejścia do książki od samego początku. Gdy natrafiłem na zapowiedź książki na stronie wydawnictwa znalazłem jej spis treści . Po jego przejrzeniu – sam nie wiedziałem co myśleć – bardzo szeroki zakres materiału, więc sądziłem, że będzie trochę chaotycznie i co za tym idzie wszystko opisane „po trochu” – potem okazało się, że bardzo się myliłem. Dodam też, że bardzo lubię metodę tłumaczenia jakiś zagadnień „pod kątem czegoś”, a nie bez jakiegoś odgórnego celu. Tutaj mamy naukę programowania STM32 pod kątem sterowania i regulacji w układach przemysłowych. Dlaczego taki temat – otóż książka jest tak naprawdę podręcznikiem do przedmiotu Systemy Mikroprocesorowe w Sterowaniu. Patrząc z tej perspektywy rozjaśnia się ten szeroki zakres materiału – zawarte są podstawy wiedzy jakie studenci powinni wynieść z innych przedmiotów przed przystąpieniem do tego, dzięki książce mają to zebrane w jednym miejscu. Sam nie raz nie dwa szukając informacji o różnych zagadnieniach trafiałem na strony z prezentacjami/wykładami z różnych uczelni. Niestety – sama prezentacja bez narracji prowadzącego nie wyjaśni nam kompleksowo tematu – a w książce mamy też ową narrację umieszczoną. Z tego powodu części „typowo naukowe/teoretyczne” odnośnie regulatorów są bardzo dobrze wyjaśnione.

Spis treści i wstęp do książki, a także kody projektów możemy znaleźć tutaj: https://kamami.pl/arm/569025-mikrokontrolery-stm32-w-systemach-sterowania-i-regulacji-maciej-szumski.html

Zacznę od rzeczy, która mnie bardzo zaskoczyła – asembler. W książce jest go sporo. Praktycznie rozdziały 5-10 oraz 14 są przeznaczone na asembler. Jeśli masz przed sobą w tym momencie spis treści zobaczysz, ze rozdział 9 to obsługa HD44780 – tak, ona też jest zrobiona w asemblerze. Jednak w tych rozdziałach poukrywane jest bardzo dużo wiedzy odnośnie działania mikrokontrolerów STM32, organizacji ich pamięci, sposobów przekazywania parametrów do funkcji i porównań kodu C i asemblera – jak podstawowe konstrukcje z języka C wyglądają w asemblerze. Przeskoczmy teraz na koniec książki – rozdział 22 na temat RTOS – przyznam, ze liczyłem na uruchomienie np. FreeRTOSa – ale nie zgadzała mi się ilość stron na to przeznaczona (trochę za mała). W zamian jest to bardzo ciekawy opis jak architektura wspiera uruchomienie RTOSa i prosty przykład ich wykorzystania – tutaj też mamy do czynienia z asemblerem dlatego teraz o tym wspominam.
Środkowa część książki przedstawia sposoby działania i obsługi wielu peryferii wewnętrznych uC w praktycznych przykładach. Mamy więc omówione:
- RCC
- GPIO (ale one są omówione wcześniej w rozdziałach asemblerowych)
- przerwania i NVIC – na przykładzie klawiatury matrycowej
- RTC
- timery – sterowanie silnikami DC, odczyt dalmierza ultradźwiękowego, odczyt wypełnienia PWM w celu komunikacji z odbiornikiem aparatury RC
- SPI – obsługa kolorowego wyświetlacza, termometr TC77
- DMA, ADC i DAC, które są wykorzystywane w końcowych projektach regulatorów, odczytów danych z sensorów 4-20mA
- uart + modbus – jako przykład komunikacji między urządzeniami wykorzystywany w przemyśle
- I2C – komunikacja z układem termometru STLM75
Pomiędzy mamy także sterowanie silnikami krokowymi wraz z bardzo dokładnym opisem ich działania wraz z różnymi opcjami sterowania jak np. sterowanie z kluczowaniem prądu lub L/nR.

Ważna kwestia – w książce wykorzystane są biblioteki SPL. Nie są one już zbyt często spotykane i pomału wypierane są przez HAL oraz LL. Tutaj lepszym podejściem moim zdaniem byłoby wykorzystanie HALa, aczkolwiek mają podobną budowę i dzięki wiedzy „ogólnej” na temat danych peryferii zdobytej w książce późniejsze poradzenie sobie z HALem nie będzie stanowiło problemu.
Środowisko programistyczne opisywane w książke to Keil uVision – jego wersja darmowa pozwala na kompilowanie kodów do 32kB pamięci. Znajdziemy informację na temat obsługi tego programu, a także kilka innych zagadnień jak podstawowe debugowanie, czy też używanie „4-Pin Trace ETM”.

W kwestii tytułowych systemów sterowania - oprócz wyżej wymienionych przykładów używania sensorów 4-20mA i Modbusa pod kątem komunikacji z gotowymi układami mamy rozdział gdzie implementujemy swój własny obiekt oscylacyjny, którym potem będziemy sterować za pomocą regulatora PID w kolejnych rozdziałach. Regulator jest rozbity na wiele mniejszych sekcji - warto zerknąć w spis treści.

Domyślnie przykłady są pisane na zestaw uruchomieniowy ZL27ARM z układem STM32F103VB oraz STM32F10E-EVAL.

Kilka ogólnych plusów tej książki:
+ oscylogramy! – jest ich naprawdę dużo i bardzo dobrze prezentują działanie przykładów oraz inne ciekawe rzeczy np. wpływ ustawienia stromości zbocza – mamy podgląd jak w rzeczywistości to wygląda, tak samo dla filtrów cyfrowych, działania timerów, czy też podgląd napięcia na oporniku podczas kluczowania prądu w celu sterowania silnikiem krokowym
output.jpg

+ jako dopowiedzenie do oscylogramów – kolorowe wykresy/oscylogramy, które zwiększają czytelność, zwłaszcza w przypadku pokazania odpowiedzi regulatorów, gdzie naniesionych jest kilka przebiegów na jednym wykresie
przebieg.jpg

+ dużo odniesień do Refference Manuali – polecam mieć je otwarte podczas wykonywania ćwiczeń i też przeczytać jako uzupełnienie, jednak książka w wielu miejscach odsyła nas do dokumentacji co początkującym może pozwolić się szybciej z nią oswoić
+ generalne nastawienie na praktykę – wszystkie teoretyczne kwestie mają swój praktyczny przykład i to zazwyczaj w ujęciu przemysłowym
Wady:
- małą wadą wydaje mi się wykorzystywania bibliotek SPL
Zależne od podejścia:
+ dla mnie zaletą jest podejście niskopoziomowe, dokładne opisy działania peryferii, aczkolwiek tutaj inni mogą mieć odmienne zdania

W moim odczuciu – książka bardzo dobra. Zebrane bardzo dużo wiedzy nie tylko na temat STM32, ale też ogólnie działania uC, silników i regulatorów w jednym miejscu. Zdecydowanie polecam. Jak do każdej technicznej książki – możemy do niej wrócić, gdy coś nam wyleci z głowy i odświeżyć sobie wybrany rozdział. Powtórzę się - ale koncepcja książek jako podręczników do przedmiotów na studiach bardzo mi się spodobała.

Jeśli macie jakieś pytania/własne przemyślenia na temat tej książki to śmiało pisać :)

Edit -> otrzymałem zgodę na ilustrację - wstawiłem jako potwierdzenie :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela 18 mar 2018, 22:11 przez dambo, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na mojego pseudobloga z projektami itp: http://projektydmb.blogspot.com/

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 286
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: inż.wielki » niedziela 18 mar 2018, 19:22

To zadam takie pytanie o konkretne zagadnienie. Czy jest tam opisany problem PID? Próbowałem do tego podejść parę razy, ale mi się nie udawało.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 635
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: dambo » niedziela 18 mar 2018, 19:47

Tak - jest rozdział na ten temat jako wstęp - i końcowy projekt jest też regulatorem PID.
Zapraszam na mojego pseudobloga z projektami itp: http://projektydmb.blogspot.com/

brand8273
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 16 kwie 2018, 10:30

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: brand8273 » poniedziałek 16 kwie 2018, 10:40

Tytuł powinien brzmieć STM32 od podstaw a nie STM32 w systemach sterowania i regulacji. Przez ponad połowę książki autor opisuje podstawy programowania STM32 a później kiedy przychodzi co do czego to zdawkowo rzuca wzorami dla regulatorów PID. Wygląd rysunku na stronie 401 przelał szalę goryczy... do tego akademickie podejście typu skrypt do laborek. Student ma wiedzieć a skrypt jest dla formalności. Jeśli ktoś szuka podstaw STM32 i rzucenia okiem na cyfrowe układy regulacji na uC to ta książka jest dla niego. O układach regulacji jest 5...10% stron tej książki. Ja za taką cenę spodziewałem się że zobaczę zawartość zgodną z tytułem. Polecam przed zakupem zapoznanie się ze spisem treści.
Kupiłem tą książkę ponieważ interesowały mnie układy sterowania i regulacji budowane na STM32 i faktycznie książka zawiera pewną przydatną wiedzę w tym temacie jednak jest to jej kilka procent. Cała reszta to opis zupełnych podstaw ARM i STM32, trochę historii, teorii, jak zamigać diodą, jak obsłużyć klawiaturę, są screeny z Keila na całe strony, różne takie pozbierane podstawy całkiem przyjemne. Na sam koniec książka zamienia się w akademicki wykład na temat regulatorów i faktycznie są "oscylogramy" jednak jest to mniej niż zarys tematu, ponieważ całą objętość tej książki tworzy wiedza innej kategorii.

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 189
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: mokrowski » wtorek 17 kwie 2018, 14:18

Racja @reza Stan rzeczy jest taki że warsztat "za darmo" ma w zamyśle robić przedsprzedaż. Stąd godzisz się na pewien % ubijania piany marketingowej. Pozostaje jednak niesmak jeśli ten % to 95%. Jeśli płacisz, to już nie ma miejsca na bredzenie o wydajnych przesunięciach bitowych.
Literatura w języku Szekspira jest już dość obszerna. Po etapie opanowania platformy, lepiej szukać wiedzy poza tą pozycją.
Do książki zajrzałem by... nie kupić. W niewielkim stopniu spełnia nadzieje pokładane w tytule.
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

Awatar użytkownika
gaweł
Expert
Expert
Posty: 875
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: gaweł » wtorek 17 kwie 2018, 18:57

Ten świat jest tak poukładany, że nic nie jest za darmo, wszystko trzeba wywalczyć ciężką własną pracą. Wtedy taka wiedza jest bezcenna i mogę powiedzieć, że doświadczyłem tego na sobie. Przykładowo prockami AVR zainteresowałem się na przełomie wieku. Wtedy nie było w języku polskim praktycznie żadnych książek (była jakaś książka o AT90S1200, ale już nie pamiętam ani autora ani tytułu). Jedynym narzędziem był asembler, o kompilatorze C dla AVR można było pomarzyć. W pracy projekty jakoś trzeba było robić, więc można było albo narzekać albo spiąć pośladki i pop...alać.
Z tego urodziła się książka a właściwie, to że ujrzała światło zawdzięczamy Nataszy, bo mi samemu już się nie chciało. Zdarzało mi się, że nawet nie chciało mi się chcieć.
Podobnie było z "gumową logiką". Temat mnie zainteresował jeszcze w latach 90-tych. Poszukiwanie rozwiązań i wiedzy (zaczynałem od układów Lattice). Tysiące godzin eksperymentów i jako finał jest książka.

W tym wszystkim było najśmieszniejsze to, że nie było nawet kogo zapytać i się poradzić. Wszystko trzeba było wypracować samemu. I w sumie to spostrzeżenie jest nadal aktualne. Dużo słów, mało treści. Dziwny jest ten świat.

Chyba odbiegamy od tematu :)

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

klukaspl
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 10 lip 2018, 12:52

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: klukaspl » wtorek 10 lip 2018, 12:58

Kupiłem niestety tą książkę i zawiodłem się. Pomieszanie podstaw programowania z podstawami automatyki itp., mało wspólnego z tematem.
Dodatkowo wrzutki historyczne. Wygląda jakby autor posklejał kilka różnych swoich materiałów do wykładów i niezbyt zręcznie je posklejał w książkę. Wyszło słabo.

Awatar użytkownika
0110101101101101
Posty: 18
Rejestracja: sobota 12 maja 2018, 14:55

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: 0110101101101101 » środa 11 lip 2018, 07:01

@klukaspl: Sam ubolewam nad tym, że większość technicznych książek w języku polskim to ściek i nie ma tam czego szukać. W większości książek dot. STM32 jest dokładnie to samo - wprowadzenie i od postaw tłuczenie migającego leda na 100 różnych sposobów. Czas chyba się przełamać i szukać informacji w zagranicznych publikacjach.

Awatar użytkownika
wojtek
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2185
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: wojtek » środa 11 lip 2018, 07:33

A ja mimo wszystko uważam, że należy się szacunek dla czyjegoś wysiłku aby coś stworzyć, napisać, co nie oznacza, że trzeba chwalić jeśli uważamy, że jest to dzieło niewarte naszej uwagi, owszem można skrytykować i napisać, co nam się nie podoba ale nie obrażajmy autorów tylko dlatego, że to autorzy piszący w naszym języku. Trochę książek angielsko-języcznych przewinęło mi się z różnych dziedzin i również nie wszystkie, to wybitne pozycje ale zawsze mam szacunek do autora, że podjął się takiej pracy.
Obecnie zanim się kupi książkę można poczytać spis treści, przykładowe rozdziały, wybrać się do księgarni i poczytać, i wtedy podjąć decyzję samodzielnie czy chce wydać pieniądze czy nie. Autor akurat tej książki w pierwszym zdaniu wstępu napisał:
Książkę napisano jako podręcznik do przedmiotu SMS Systemy Mikroprocesorowe w Sterowaniu
i dalej fragment o autorze
(...) Prowadzi wykłady na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej i Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej z przedmiotu Systemy mikroprocesorowe w sterowaniu.

więc może, to co dla kolegów nie jest przydatne, to dla innych będzie w sam raz? Abym był dobrze zrozumiany ani nie bronię książki ani odwrotnie, również jej nie posiadam (jakieś przeoczenie ), ale szanuję autorów książek technicznych starających zmierzyć się z takimi trudnymi tematami. Zawsze można spróbować swoich sił w pisaniu, ja spróbowałem swego czasu i zrezygnowałem, to jest za trudne dla mnie :D.
Wojtek

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 133
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: GrumpyRez » środa 11 lip 2018, 08:34

0110101101101101 pisze:@klukaspl: Sam ubolewam nad tym, że większość technicznych książek w języku polskim to ściek i nie ma tam czego szukać. W większości książek dot. STM32 jest dokładnie to samo - wprowadzenie i od postaw tłuczenie migającego leda na 100 różnych sposobów. Czas chyba się przełamać i szukać informacji w zagranicznych publikacjach.


Ja bym nie nazwał aż tak dosadnie. Ot sporo książek niestety jest jako 'odzielne' byty. W sumie nie wiadomo dla kogo. Dla studenta kierunku technicznego? przecież cały ten wywód w każdej, dosłownie każdej książce o architekturze, o podstawach, męczy na dłuższą metę. Bo ileż razy można wałkować jak wygląda schemat blokowy procesora, czy jak zamigać ledem.

I nic tu nie tłumaczy kolejnych autorów (przynajmniej dla mnie).

O ile to rozumiem w takich książkach jak "AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego", czy np Mikrokontrolery STM32 w praktyce.... która została wydana już dosyć dawno. Tak nie rozumiem 'wydawcy' który powinien twardo postawić na swoim i obciąć połowę tekstu z początku książki.

Niestety, to nie tyczy się tylko książek, a sporej ilości warsztatów, na których przez 2-3h jest wałkowana za każdym razem ta sama tematyka. W dodatku bez zagłębiania się w szczegóły istotne np. przy niektórych rozwiązaniach (vide prowadzenie szkoleń/warsztatów firmy Masters, gdzie zapraszani są ludzie z branży, którzy zawsze coś ciekawego powiedzą, czy to o optymalizacji, czy jakiś ciekawych rozwiązaniach).

Warsztaty/szkolenia prowadzone przez wykładowców akademickich są męczące i w dużej mierze wyglądają przez pierwsze 3h tak samo.....
Czyli traktowanie słuchaczy jak idiotów, którzy to procesor widzieli raz, a program ustawiali co najwyżej w pralce.
Powtarzanie po kilka-kilkanaście razy tego samego, wręcz wracanie do tematu przez cały czas trwania szkolenia, bez wyraźnej prośby uczestniczących w szkoleniu.
Wygląda to po prostu jak lanie wody, by wypełnić czas.
I zamiast konkretów, dostajemy ogrom podstaw, podanych w różnej formie, przez cały czas trwania szkolenia. Próby wywarcia nacisku kończą się zwykle przerzuceniem zagadnienia na tzw. 'kolejne szkolenia' które się niestety nie odbywają.

Tak że, o ile zgadzam się z Wojtkiem że każda książka ma jakaś wartość merytoryczną, tak niestety dla mnie zdecydowanie powinny powstawać bardziej konkretne książki, nawet w mniejszej objętości, a z większą ilością treści.

Awatar użytkownika
elvis
Posty: 12
Rejestracja: piątek 23 mar 2018, 09:49

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: elvis » środa 11 lip 2018, 10:56

A ja będę bronił zarówno samej książki, jak i jej autora. Łatwo krytykować kogoś za akademickie podejście i wyłącznie teoretyczne doświadczenie - ale w przypadku autora tej książki jest to argument zupełnie nie na miejscu. Może warto zwrócić uwagę na ten fragment jego CV:
"Należy do Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk i jest właścicielem firmy Plum (http://www.plum.pl) produkującej regulatory przemysłowe oraz przyrządy pomiarowe do pomiaru ciśnienia, temperatury i przepływu gazu ziemnego."

Następnie wystarczy wejść na stronę firmy PLUM i trochę poczytać zanim się kogoś skrytykuje. Szkoda że na polskich uczelniach nie ma więcej takich wykładowców - osób które mają doświadczenie w przemyśle i potrafią podejść praktycznie do przekazywanej wiedzy.
Moim zdaniem w książce właśnie to praktyczne podejście jest dobrze widoczne. Oczywiście adresatem są studenci, stąd tłumaczenie nieco od podstaw. Jednak jest to jedna z niewielu pozycji, która omawia niskopoziomowe mechanizmy - nie wyłączając asemblera. Chociażby dlatego jest warta polecenia.

Natomiast trzeba się zgodzić, że pewne tematy jak FreeRTOS czy tytułowe systemy regulacji zostały potraktowane bardzo pobieżnie. Wydaje mi się, że zamiast skracać początek ksiązki, lepiej byłoby apelować do Autora o napisanie drugiej części - i rozwinięcie w niej tych nieco bardziej zaawansowanych tematów.

Jak chodzi o wady książki to dla mnie jest ich kilka. Po pierwsze używanie środowiska Keil - szkoda, że nie darmowe gcc. Druga sprawa to różne płytki ewaluacyjne. Możliwe że to nie problem na uczelni, ale gdyby ktoś chciał wypróbować omawiane programy, używanie dwóch różnych zestawów tego nie ułatwia. I wreszcie ostatnia rzecz to pomijanie w przykładach dla SPL funkcji inicjalizujących zmienne - niby jest ok ponieważ w kodzie wypełniane są wszystkie składowe, ale po pierwsze wypadałoby to wyjaśnić, po drugie skoro są odpowiednie funkcje, chyba lepiej z nich korzystać.

Poza tym uważam, że jest to bardzo dobra książka, warta przeczytania. Co więcej nie znam lepszej w języku angielskim, która omawiałaby równie szczegółowo STM32 (nie licząc dokumentacji mikrokontrolera oczywiście).

Awatar użytkownika
gaweł
Expert
Expert
Posty: 875
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: gaweł » środa 11 lip 2018, 11:17

elvis pisze:"Należy do Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk i jest właścicielem firmy Plum (http://www.plum.pl) produkującej regulatory przemysłowe oraz przyrządy pomiarowe do pomiaru ciśnienia, temperatury i przepływu gazu ziemnego."

No właśnie, jak łatwo ulegać emocjom. To, że należy do jakiegoś tam komitetu, nie koniecznie musi coś znaczyć. Tak się akurat składa, że znam firmę Plum, mam wielu kolegów, którzy tam pracują lub pracowali. I wiesz co... nie chciałbym tam pracować. Ciekawe jest również to, że mają wysoki współczynnik rotacji kardy: ludzie przychodzą, trochę popracują... i odchodzą do innych firm.
To nie znaczy, że chcę ich "potępiać" lub "chwalić". Prawdę mówiąc to mnie to wali. Każdy robi swoje, każdy ma jakiś swój pomysł na egzystencję. Jedni robią... bo tak chcą, inni... bo tak muszą. Po prostu czasem warto popatrzeć na wszystko z szerszej perspektywy... zanim zacznie się wysnuwać jakiekolwiek wnioski. To co... widać, jest jakże często tylko... iluzją.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 133
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: GrumpyRez » środa 11 lip 2018, 14:28

elvis pisze:Po pierwsze używanie środowiska Keil - szkoda, że nie darmowe gcc.....


Akurat Keil jest darmowy dla M0 i L0 z tego co pamiętam....

Co do płytek, na nucleo bardzo szybko się ogarnia wszelkie projekty, nawet te bardziej skomplikowane. W cenie średniej 'jakości' Evalboarda znanych firm, można mieć kilka sztuk Nuclejek + sporo płytek rozszerzeń w standardzie arduino.

Awatar użytkownika
elvis
Posty: 12
Rejestracja: piątek 23 mar 2018, 09:49

Re: [STM32] Mikrokontrolery STM32 w systemach sterowania i regulacji. Maciej Szumski. Mała recenzja

Postautor: elvis » środa 11 lip 2018, 16:57

Akurat Keil jest darmowy dla M0 i L0 z tego co pamiętam...

Możliwe, ale w kursie używane są STM32F103... Jednak nawet jeśli przykłady da się wykonać na darmowej / ewaluacyjnej / pirackiej wersji, wydaje mi się, że lepiej byłoby pokazać studentom darmowego gcc, a jak w pracy będą mieli Keil-a, IAR-a, czy inni kompilator to będzie im tylko łatwiej. Niestety polskie uczelnie chyba zbyt chętnie otrzymują darmowe licencje oraz inne prezenty od producentów oprogramowania i później absolwenci znają jedynie najdroższe produkty. A szkoda, bo na świecie jest nie tylko M$ windows i nie tylko Keil/Altium/Matlab.


Wróć do „Źródła wiedzy na temat ARM z STMicroelectronics”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości