[DIORA] TM5050 - zegar/timer do wieży SSL 500 ... i co dalej?

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[DIORA] TM5050 - zegar/timer do wieży SSL 500 ... i co dalej?

Postautor: tasza » niedziela 27 sie 2017, 22:43

o, takie cudactwo mi wpadło w łapy we weekend i zachodzę w głowę teraz co dalej z owym pudełkiem począć;

bo to jest tak: piszą w google, że urządzenie firmowane jest raz przez Polmet (TM5050) a raz przez Vicomed (T5020), wystrojem i wymiarami pasuje do zestawu Diora SSL 500 (a takowy posiadam) /ewentualnie na srebrno do 700/, szkopuł drobny w tym, że brakuje płytki z wyświetlaczami i klawiszami, no i chyba tej głównej (z mikroprocesorem?) co tym cudakiem sterował, czyli tzw. bebechów;

wprawdzie ja dostałam w sumie kadłubek tylko, ale obudowa jest ok, szybka nieporysowana, antracytowy przód zadbany, płytka zasilacza i przekaźników też zdrowo wygląda, głośniczek w chassis sprawny, nawet kabel sieciowy i kijanka na baterie 6F22, no czad normalnie;

o, takie filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=cPsmhYg4wLQ
https://youtu.be/gx1txmdqfJQ

no i za jasną choinkę nie mogę rozczaić jak taki timer miałby współpracować z zestawem Diory;

bo moja cyfrowa Tosca AWS 504 uruchamia się z radiem FM i P1 na start, zmiana funkcji - pilotem lub paluchami, a jak po drodze jest korektor FS504 to trzeba go ręcznie włączyć, autostart dyskofonu to już przy tym detal, więc taki timer nie posiadając komunikacji IR z zestawem nie mógł nic o czasie włączyć, mógł co najwyżej cały ten majdan __wyłączyć__ z prądu, tak dumam sobie, ewentualnie jakąś lampkę nocną?

pusta obudowa pozostawia pole do popisu, w aktualnie wymyślonych konkurencyjnych wariantach jest:

1. wsadzić Arduino z odbiornikiem/nadajnikiem IR i zrobić coś a'la oryginalny timer, ale nie taką kalekę, tylko taki z uruchamianiem całej wieży, startem CD, etc

2. wsadzić Raspberry PI i na bazie MPD (music player daemon) zrobic radyjko internetowe, Malinka przez mini jack całkiem ładnie gra, wszelkie guziki via GPIO + własny sofcik, a VFD 4x20 powinien się na froncie zmieścić

jak ktoś ma pomysł odmienny, to śmiało
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [DIORA] TM5050 - zegar/timer do wieży SSL 500 ... i co dalej?

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 28 sie 2017, 06:56

Być może instrukcja Ci coś więcej wyjaśni.
vicomed_strona1.jpg

vicomed_strona2.jpg

Z tego co pamiętam, to z tajmerem mogły współpracować tylko dwa segmenty SSL500:
- magnetofon bo on posiada przełącznik TIMER, który służy do wybrania funkcji jaką ma automatycznie wykonać magentofon po pojawieniu się zasilania (PLAY lub RECORD),
- wzmacniacz ale z ustawieniem wcześniej odpowiedniego wejścia, gdyż o ile pamiętam nie przechodził on w tryb standby po pojawieniu się napięcia.

p.s. W robocie mam byłego serwisanta DIORY. Jakbyś miała jakieś szczegółowe pytania to napisz, przekażę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [DIORA] TM5050 - zegar/timer do wieży SSL 500 ... i co dalej?

Postautor: tasza » poniedziałek 28 sie 2017, 17:21

och, no ja dziękuje za te instrukcję, chyba już wiem jak to miało działać
no rzeczywiście, deck /MDS502/ ma funkcję timer, jakoś nigdy się nie interesowałam, do czego to się może przydać, a tu proszę...
IMG_8816.JPG

czyli reasumując, mam nadzieje że nie zabrzmi zlośliwie jak napisze, że niewiele tracę nie mając oryginalnej płytki sterownika do tego segmentu
ja rozmawiałam z właścicielem tego pudełka dziś, tam ponoć był MCU '39 albo '49, no z tych wczesnych Inteli, OTP, bez zewnętrzengo EPROM, no mieli w sumie fajny kawałek procesora, wystarczyło go naumieć rozkazów pilota PA504 i byłoby super, no ale zrobili jak zrobili;
przedziwne to, obudowa idealnie pasuje do zestawu, nawet stopki `mosiężne` ma, tyle wysiłku poszło w design, a we środku.... ech.
o, tak sobie dumam - trzy takie obok siebie http://propix.com.pl/pl/p/Modul-matrycy ... AX7219/746 tylko aby były zielone wchodzą idealnie równiutko za przednią szybkę, coś w ten deseń będzie...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [DIORA] TM5050 - zegar/timer do wieży SSL 500 ... i co dalej?

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 28 sie 2017, 18:41

tasza pisze:no rzeczywiście, deck /MDS502/ ma funkcję timer, jakoś nigdy się nie interesowałam, do czego to się może przydać, a tu proszę...
IMG_8816.JPG

Z reguły funkcję TIMER miały urządzenia które mogły coś nagrywać: magnetofony CC (o dziwo Mój nie ma), DAT, DCC, decki MiniDisc (Mój ma), ewentualnie stacjonarne nagrywarki CD-Audio.

tasza pisze:ja rozmawiałam z właścicielem tego pudełka dziś, tam ponoć był MCU '39 albo '49, no z tych wczesnych Inteli, OTP, bez zewnętrzengo EPROM, no mieli w sumie fajny kawałek procesora, wystarczyło go naumieć rozkazów pilota PA504 i byłoby super, no ale zrobili jak zrobili;

We wszystkich segmentach siedziały MAB8049, ale z różną maską; stąd ważny był numer po. Późniejsze modele miały już MAB8052.
Filozofia wież z rodziny SSL była taka, by centralnym urządzeniem z odbiornikiem zdalnego sterowania był wzmacniacz. Reszta segmentów łączyła się przewodami RCA poprzez gniazda REMOTE. Ale był błąd w tym całym systemie, gdyż na jednej linii nie mógł razem pracować CD i reszta. Stąd ze wzmacniacza do CD musiał prowadzić osobny przewód.

tasza pisze:o, tak sobie dumam - trzy takie obok siebie http://propix.com.pl/pl/p/Modul-matrycy ... AX7219/746 tylko aby były zielone wchodzą idealnie równiutko za przednią szybkę, coś w ten deseń będzie...

Jeśli nie będą świecić finalnie w kolorze bursztynu, to ani mi się waż tam to wstawiać kobieto! ;)


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość