[antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Postautor: tasza » środa 17 maja 2017, 08:53

whoa!
ja pracowicie szukała w necie zupełnie czego innego na temat, ponieważ mam pracę domową, znaczy się referat do odrobienia za kogoś i nagle ...
:shock: ale czad!

:arrow: http://delibra.bg.polsl.pl/dlibra

jak się wpisze nazwy naszych świętej pamięci wielkich - MERATORNIK, ZOPAN etc - wyszukują się skany instrukcji, dokumentacji
i co najlepsze - biuletyny informacyjne, no coś niesamowitego
ja sobie od samego ranka czytam to http://delibra.bg.polsl.pl/Content/3015 ... n-prze.pdf
inne super od MERA są takie: :arrow: http://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/publi ... 4197&tab=3

i nie wolno tego traktować jako peerelowski szrot z lat osiemdziesiatych, ich artykuły odnośnie pomiarów wielkości fizycznych, architektury systemów pomiarowych czy co mnie teraz interesuje - przetwarzania napięcia na częstotliwość z eliminacją f. ;) - to bije na głowę współczesne 'opracowania' (czyli przetłumaczone na polski datasheet)
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Postautor: gaweł » środa 17 maja 2017, 10:38

Świat się zmienia i idzie w stronę wolności. Tematyka daleka od elektroniki, ale może okazać się interesująca: http://wolnelektury.pl/katalog/
Ich motto:
"Większość utworów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać.
Nagrania audiobooków podlegające ochronie praw pokrewnych do artystycznych wykonań i fonogramów oraz dodatkowe materiały w tekście - przypisy i motywy literackie, udostępnione są na licencji CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0. Publikujemy również kilka utworów, które autorzy lub spadkobiercy praw udostępnili na wolnej licencji CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
"

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Postautor: tasza » środa 17 maja 2017, 14:43

gaweł pisze:Świat się zmienia i idzie w stronę wolności.

Świat się zmienia i idzie w kierunku obiboctwa. Leży takie mega opracowanie pod nosem jednemu z drugim, no ale po co? Przecież lepiej dać kaskę i mieć gotowe na następny dzień bo pani fajnie zrobi. I w sumie to też tematyka daleka od elektroniki ;) a tusze do rzęs Dr.I.Eris i kosmetyki z nanosrebrem tanie nie są więc... Tylko gdzieś pośrodku pozostaje jakby niesmak...choć zaczynam się uodparniać

O, a to normalnie wymiata - Obiektowe systemy komputerowe - to z lat 70-tych, super się czyta
:arrow: http://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/publi ... 5687&tab=3
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Postautor: tasza » środa 17 maja 2017, 14:53

proszę cie bardzo, jakbyś nie miał instrukcji... :arrow: http://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docme ... =&lp=1&QI=
kurcze, ja się na tej stronce zakopię normalnie na kilka najbliższych tygodni, tam cuda na patyku mają
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Postautor: gaweł » środa 17 maja 2017, 15:22

tasza pisze:Świat się zmienia i idzie w kierunku obiboctwa.

Nie mówię o ignorantach tylko o tych 5% populacji, która powoli rośnie i prze do przodu. Nad niektórymi chyba nie warto się pochylać.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Postautor: j23 » piątek 19 maja 2023, 18:30

Tymczasem mi, skromnemu geek'owi ;) udało się wykopać taki to oto ciekawy kanał na Youtube traktujący o komputerze Mera-400. W chwili gdy to piszę jest tam zaledwie 21 vlog'ów (czy tam filmików jak kto woli) przy czym najstarszy ma 3 latka, a więc kanał dość świeży na Youtube i osobiście trzymam kciuki i mam nadzieję, że jego autor (pan Jakub??) coś tam jeszcze nie raz doda. Moją uwagę przykuł filmik nt. sposobyu programowania Mera-400 w Assemblerze tegoż sprzętu - co istotne realizowanego w iście rasowy sposób programowania rejestrów procesora, czyli na MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH przełącznikach... :o :shock: -i to się nazywa programowanie w Assemblerze! -a nie tam jakieś "nowoczesne" 3-literowe rozkazy mnemoniczne ;) ;) ;) ...tzn.tutaj chodzi nie tyle o samo programowanie co nawet i krok dalej, bo test sprzętu (gdzie programowanie jest jednym z etapów metodologii pomiarów, wykrycia i prawidłowego zdiagnozowania awarii). Ale, ale... rozgadałem się, a filmik o Mera-400 już dawno "leci" ;) Zapraszam do oglądania :)

https://m.youtube.com/watch?v=VAh2CIcNCgU

P.S.
Kiedyś w podobny sposób zrealizowałem test wyświetlacza HD44780 (bez kodu, tylko na przełącznikach na podstawie schematu czasów przełączania bitów - pierwszorzędna "zabawa" - polecam)...
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [antykwariat] MERA, ERA, ZOPAN, MERATRONIK i inne - istnia kopalnia

Postautor: Zegar » niedziela 28 maja 2023, 10:07

j23 pisze:Moją uwagę przykuł filmik nt. sposobyu programowania Mera-400 w Assemblerze tegoż sprzętu - co istotne realizowanego w iście rasowy sposób programowania rejestrów procesora, czyli na MECHANICZNO-ELEKTRYCZNYCH przełącznikach... :o :shock: -i to się nazywa programowanie w Assemblerze! -a nie tam jakieś "nowoczesne" 3-literowe rozkazy mnemoniczne ;) ;) ;)

Asembler jest co prawda językiem niskopoziomowym, jednak ma już "ludzką twarz". Właśnie te trzyliterowe (czasem cztero-) mnemoniki mają ułatwić człowiekowi tworzenie "prawdziwych" rozkazów maszynowych procesora. Z podobną sytuacją mieliśmy w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych (mamy nadal) w CA80 - program w asemblerze pisaliśmy na kartce, po czym tłumaczyliśmy go na maszynowy. Gotowe bajty wprowadzaliśmy do RAM za pomocą klawiatury i to jest jedyna różnica z MERĄ. Prawdziwy hardcore jest nadal w zasięgu ręki. ;)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości