Pierwsze kroki z PIC16F628A

Tu możesz pisać o swoich problemach z pisaniem programów w języku C dla PIC.
alchemik50
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 14 mar 2017, 14:26

Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: alchemik50 » wtorek 14 mar 2017, 17:17

Zakupiłem taki zestaw do zmontowania w AVT PICprog Programator/debuger mikrokontrolerów Microchip
ponoć jest kompatybilny z PICkit-2.
Po zmontowaniu wgrałem polecany program do obsługi tego programatora , o dziwo wszystko działa nawet widzi moją płytkę testową
z PIC16F628A i to by było na tyle gdyż mam gotowy program migających diod napisany w Wordzie jako kod Hex.
Nie daje się przenieść jako import do programu obsługującego programator , chcę nadmienić iż jest to moja pierwsza działalność
na polu mikrokontrolerów i mam poważny problem z obsługą tego programatora a ponoć jest bardzo prosty tak więc liczę na pomoc
kolegów , gdyż jest to mój debiut .

 ! Wiadomość z: acid3
Nie piszemy całych postów Blackiem

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: Antystatyczny » wtorek 14 mar 2017, 17:24

Witam serdecznie.

Z Twojej analizy problemu wynika, że programator masz zmontowany poprawnie, a płytka testowa ma ochotę współpracować z programatorem, bo procesor jest widoczny podczas próby połączenia. Program napisany w Wordzie rozumiem jako kod w języku C, C++ lub ASM, natomiast plik z rozszerzeniem hex to SKOMPILOWANA, czyli przetłumaczona na zrozumiały przez procesor kod, wersja Twojego programu uprzednio napisanego w Wordzie. Odnieś się, proszę, do mojego tekstu, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twój opis związany z Wordem. Od tego zależy, w którym kierunku podąży dalsza rozmowa.

Pozdrawiam.

PS. Masz może jakiś schemat samej płytki testowej?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

alchemik50
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 14 mar 2017, 14:26

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: alchemik50 » środa 15 mar 2017, 17:26

Witam
Ja skorzystałem z gotowego kodu źródłowego napisanego wHeksa a przeniosłem go do Worda , gdzie mieści
się na kolejnych czterech stronach po 50 linijek (wierszy) na każdej .
W pierwszej chwili miałem chęć przepisać to ręcznie ale w trakcie tego wymiękłem .
Co do schematu podam link http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1806766.html
Jest to bardzo prosty schemat bez rezonatora kwarcowego , gdzie diody podpięte są bezpośrednio do
procesora a programowanie odbywa się po przez ICSP.

SchematicLarge.jpg


Serdecznie pozdrawiam Adam .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: SuperGość » środa 15 mar 2017, 17:38

Ten plik z rozszerzeniem .hex wgrywa się przy pomocy programatora do mikrokontrolera a nie kopiuje jego zawartość do worda.

Na tej stronce http://picprojects.org.uk/projects/ledc ... m#Firmware masz w tabelce zarówno pliki źródłowe gdybyś sam chciał coś tam modyfikować w kodzie programu (pliki spakowane zip) oraz pliki do wgrania do mikrokontrolera z rozszerzeniem hex. Z tymi *.hex nic już nie robisz - stanowią one "pożywkę" :D dla twojego programatora, on ma to pobrać i wgrać do mikrokontrolera.

alchemik50
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 14 mar 2017, 14:26

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: alchemik50 » środa 15 mar 2017, 18:02

Witam
Rozumiem ,z tym że muszę jeszcze poćwiczyć z przenoszenieem zawartości pliku do programatora .
To w zasadzie jedna sprawa a poza tym nie rozumiem gdzie w tym zapisie w Heksa są adresy a gdzie zawartość programu , gdyż odnoszę wrażenie że to wszystko razem jest zlepionee i nie jest rozgraniczone .
Myślę że stopniowo to zrozumiem , poza tym wiersz programu jest dłuższy niż wiersz w programie ,napewno to mja niewiedza
w tym temacie .
Adam

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: inż.wielki » środa 15 mar 2017, 18:47

Taki zapis hex jaki Ty widzisz, to jest język zrozumiały dla maszyn, ciężko analizować kod źródłowy w tym rodzaju. Powiedz, korzystałeś może z jakiegoś tutorialu, jak skonfigurować środowisko do programowania? Zazwyczaj wtedy, programowanie wykonywane jest jednym przyciskiem z poziomu edytora :)

alchemik50
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 14 mar 2017, 14:26

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: alchemik50 » środa 15 mar 2017, 21:03

Chcę podziękować kolegom , ktorzy naprowadzili mnie jak postępować przy wgrywaniu programu w wersii .hex
do programatora a następnie do procesora na płytce eksperymentalnej i muszę powiedzieć że cały proces się
powiódł i od jakiegoś czasu miga mi osiem ledów na stole !
Co do programowania to dopiero zaczynam , są to moje pierwsze kroki . Zapoznałem się ogólnie z konstrukcją
PIC16F628A i czytam o programowaniu w języku C . Muszę się przyznać że autor tej pozycji nie potrudził się
z wyjaśnieniem wielu prostych określeń takich jak flagi albo wiele oznakowań których znaczenia nawet się nie
domyślam a na wstępie wspomina że książka przeznaczona jest dla każdego kto nigdy nie miał do czynienia
z techniką mikroprocesorową . Niezmiernie się cieszę że wszystkie uwagi kolegów okazały się trafne i skuteczne.
Tak więc serdecznie dziękuję wszystkim i przy kolejnych problemach , które mogą wystąpić w trakcie mojej
edukacji nieomieeszkam poprosić o pomoc skoro sam nie dam rady , cześć Adam .

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: Antystatyczny » środa 15 mar 2017, 21:06

Gdybyś miał jakieś problemy ze zrozumieniem elementów języka C, nie rozumiał czegoś w dokumentacji procesora, czy obsługi oprogramowania służącego do pisania i kompilowania programów dla PIC, wal śmiało. Co prawda do orła mi daleko, ale z PICami mam na co dzień do czynienia, bo co chwile przy nich dłubię i pewnie uda mi się pomóc w wielu sprawach.

Pozdrawiam!
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

alchemik50
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 14 mar 2017, 14:26

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: alchemik50 » poniedziałek 20 mar 2017, 11:21

Mój kolejny problem to jak wykorzystać program MPLAB IDE v8.92 bo taki akurat wgrałem do komputera .
Konkretnie chodzi mi o to by zacząć pisać pierwszy mój program w C używając w/w programu tzn. w której zakładce
co otworzyć bo próbowałem i pogubiłem się na dobre .
Z programem sterującym mój programator PICkit 2 już sobie radzę tzn. PICkit2 v2.61 ale tylko przy gotowym
pliku w .hex do wgrania . Zastanawia mnie też jak się wykorzystuje czyli krok po kroku program MPLAB IDE by
skomilować program napisany w C na wersję w .hex . Oglądałem podobny temat w You tube ale była to wersja
egzotyczna jak dla mnie .

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: SuperGość » poniedziałek 20 mar 2017, 11:36

Hmm dlaczego nie skorzystasz z materiałow umieszczonych na forum przez naszego kolege Antystatycznego? Tu http://www.microgeek.eu/viewforum.php?f=50 masz tematy "Dla zainteresowanych grzebaniem w PICach cz.1" -cz.2, -cz. 3 - gdzie zobaczysz wszystko od instalacji IDE do napisania , skompilowania i wgrania pierwszego programu.

alchemik50
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 14 mar 2017, 14:26

Re: Pierwsze kroki z PIC16F628A

Postautor: alchemik50 » poniedziałek 20 mar 2017, 12:31

Dzięki , przepraszam za niedopatrzenie , pozdrawiam
Adam


Wróć do „Programowanie PIC w C”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość