CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » niedziela 17 lip 2022, 10:21

Na początku lipca jednemu z członków społeczności retro komputerów udało się skontaktować z właścicielem praw do własności intelektualnej po Digital Research i wyprostować dotychczas obowiązującą licencję, która tak naprawdę ograniczona była do użytkowników strony "The Unofficial CP/M Web site". Obecne jej brzmienie można przeczytać na zakładce License. Warto również zapoznać się z artykułem w The Register.

Myślę że to dobra wiadomość dla nas wszystkich. :) ,a moje prace stają się w pełni na legalu 8-)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: gaweł » niedziela 17 lip 2022, 17:25

No to wiadomo, co niektórzy będą robić w najbliższym czasie.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: j23 » poniedziałek 18 lip 2022, 20:05

Legendarny system Gary'ego Kildalla... :like:

Kolego Tapy robisz software, czy hardware też?
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » poniedziałek 18 lip 2022, 23:34

j23 pisze:Kolego Tapy robisz software, czy hardware też?


Hmmm... robię software do zrobionego własnego hardwaru, więc nie wiem jak na to pytanie odpowiedzieć :D

Dziś dotarła paczuszka z PCB i coraz bliższymi krokami zbliża się premiera całkowicie polskiej konstrukcji komputera Z80 klasy RC2014 z obsługą CP/M. Gdyby nie ilość popełnionych błędów w module ROM+CF to byłby już dziś, ale niestety czeka mnie kolejna iteracja... nie wiem co mnie podkusiło pchnąć projekt zaprojektowany w czasie największych upałów. :shock:

To moje najnowsze dziecie, pozostałe klocki już są gotowe i sprawdzone (nie licząc wcześniej wymienionej wtopy).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ca80
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2020, 15:45

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: ca80 » czwartek 28 lip 2022, 07:39

Witam,

a będą do odsprzedania płytki?

Byłbym zainteresowany :)

Pozdrawiam

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » czwartek 28 lip 2022, 09:20

Nie chcę tu robić jakieś kryptoreklamy, ale zapewne tak, nadmiarowe płytki mogą kogoś wzbogacić o nowy retro komputerek. Nawet obecnie zrobiłem akcję czyszczenia zalegających PCB na pewnym znanym portalu. Zachwalam tak RC2014, bo jest tego wart i chciałbym by u nas powstała prężna społeczność na wzór z innych krajów, ale też powinienem tu wspomnieć o podstawowej wadzie tego standardu - jest nim cena płytek kompletujących działający komputer. Próg wejścia jest wysoki, bo w przypadku np. Z80-MBC2 posiadając jedną płytkę mamy już w pełni działający sprzęt, a tu dopiero przykładowo plater - a gdzie moduł procesora, pamięci, portów szeregowych, pamięci masowych? Cena u producenta jest taka sama dla kompletnego SBC jak i dla pojedynczego modułu. Ja uznałem że oferowana elastyczność jest tego warta, ale nie każdego może to przekonać. Alternatywą jest jeszcze półprofesjonalny standard N8VEM, ale tu cena rośnie jeszcze bardziej.

Twój nick przypominał mi że na liście mam również plan zbudowania CA80 w tym standardzie, który rodzi się w bólach, bo ciągle coś. Koncepcyjnie ma to wyglądać jak ekspander platera RC2014 (taki SC113 pozbawiony gniazd) posiadający systemowy 8255, dekoder adresu, układ generowania NMI, drivery do wyświetlacza oraz może układ interface do magnetofonu (używa tego ktoś jeszcze?), a nad nim takiej samej wielkości płytka z klawiaturą 4x5 na switchach 12mm i wyświetlacz "sklejone" ze sobą złączem szpilkowym. Pozostałe moduły już standardowe, ogólnie dostępne dla tego standardu (tu brakuje modułu 8255 z portem użytkownika, ale wypadało by zrobić taki, bo go po prostu w RC2014 nie ma!). Może w zimowe, długie wieczory...

ca80
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2020, 15:45

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: ca80 » czwartek 28 lip 2022, 13:56

Byłbym zainteresowany nadmiarowymi płytkami :)

A ta akcja czyszczenia magazynów gdzie jest?

Kibicuję budowie CA80.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » piątek 29 lip 2022, 15:56

tapy pisze:...na liście mam również plan zbudowania CA80 w tym standardzie, który rodzi się w bólach, bo ciągle coś. Koncepcyjnie ma to wyglądać jak ekspander platera RC2014... Może w zimowe, długie wieczory...


Próbowałem już CA80 z RC2014. Zaniechałem tego pomysłu, bo tracił on powoli klimat. CA80 to przede wszystkim ułańska fantazja, czego RC brakuje. :-)
Przejsciowka.JPG


Przedłużacz_CA_RC.JPG

Z180_zamiast_Z80.JPG

Nowy_stary_CA80.JPG

Nowe_wcielenie.JPG


Ale Z180 pozostał w centrum zainteresowania:
CA80_mini_180.png

Całkowicie programowo zgodna z CA80. Jestem w trakcie opisywania konstrukcji składającej się z kilku płytek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » piątek 29 lip 2022, 17:05

CA80 z Z180!!! Ciekawy pomysł spięcia RC2014 i CA80 za pomocą przedłużki CPU. Sądzę, że mówiąc o ułańskiej fantazji myślałeś o swoim projekcie :)

Ja niestety chcę podejść do tego tematu bardziej konserwatywnie, modułowy CA80 w standardzie RC2014 będzie samodzielnym bytem jak jego oryginał. Myślę, że nic nie straci ze swojego wdzięku, wszak nadal to będzie CA80 tylko podzielony moduły, a dzięki temu zyska, odzyskując pełną szynę bez nieśmiertelnego kynaru.

Koncepcja poniżej:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » piątek 29 lip 2022, 18:20

tapy pisze:CA80 z Z180!!! Ciekawy pomysł spięcia RC2014 i CA80 za pomocą przedłużki CPU. Sądzę, że mówiąc o ułańskiej fantazji myślałeś o swoim projekcie :)

Mój pomysł to raczej proteza w stylu MacGyver'a. :lol:

tapy pisze:Ja niestety chcę podejść do tego tematu bardziej konserwatywnie, modułowy CA80 w standardzie RC2014 będzie samodzielnym bytem jak jego oryginał. Myślę, że nic nie straci ze swojego wdzięku, wszak nadal to będzie CA80 tylko podzielony moduły, a dzięki temu zyska, odzyskując pełną szynę bez nieśmiertelnego kynaru.

CA80 był modułowy w pierwszym wcieleniu i niestety stracił tę cechę w drugiej wersji. Ułańska fantazja jest widoczna na wszystkich złączach - sygnały są rozmieszczone w kolejności wynikającej z oszczędności. Od dwóch lat tworzę klon CA80 wykorzystując modułowość pierwszej wersji wzbogaconą o plusy drugiej. Mam na myśli ZU64 i klawiaturę 6x4 zamiast 3x10. Dodałem rozwiązania z Z80-MBC2 i emulator magnetofonu wprowadzający klimat lat 80-tych. Poza tym wykorzystałem obudowę Elwro144 wraz z klawiaturą. Dzięki ZS z pierwszej wersji pozostał duch pierwowzoru. Przynajmniej w moim odczuciu. ;)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » sobota 30 lip 2022, 10:11

Zegar pisze:CA80 był modułowy w pierwszym wcieleniu i niestety stracił tę cechę w drugiej wersji.

Myślę, że to była bardziej konieczność niż założenie konstrukcyjne. Ten projekt powstawał w czasach planowego niedoboru, gdzie zdobycie czegokolwiek graniczyło z cudem i ukazuje pomysłowość twórcy, któremu udało się z tego co jest stworzyć działający komputer. Druga wersja powstała już w trochę lepszych czasach. Ja uznałem, że lepiej oddać hołd oryginałowi takim jaki jest i zamiast powielać te mroczne czasy, w których my wklepaliśmy kody szesnastkowe, a za żelazną kurtyną użytkownicy mieli do dyspozycji CP/M, MP/M i wszelkie możliwe języki programowania (tu widać nawet po braku znajomości tych systemów) i zrobić coś bardziej współczesnego(?), może lepiej - nie odbiegającego od ówczesnych zachodnich produktów. Druga sprawa, to popularyzacja naszego poczciwego CA80 pośród braci RC2014 :)

Zegar pisze: Od dwóch lat tworzę klon CA80 wykorzystując modułowość pierwszej wersji wzbogaconą o plusy drugiej. Mam na myśli ZU64 i klawiaturę 6x4 zamiast 3x10. Dodałem rozwiązania z Z80-MBC2 i emulator magnetofonu wprowadzający klimat lat 80-tych. Poza tym wykorzystałem obudowę Elwro144 wraz z klawiaturą. Dzięki ZS z pierwszej wersji pozostał duch pierwowzoru. Przynajmniej w moim odczuciu. ;)

To będzie ciekawy projekt i myślę, że odda ducha tamtych czasów. Budowa replik ma w sobie ten pierwiastek epoki.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » sobota 30 lip 2022, 12:34

tapy pisze:To będzie ciekawy projekt i myślę, że odda ducha tamtych czasów. Budowa replik ma w sobie ten pierwiastek epoki.


Ale odbiegliśmy od tematu! ;)

Przespałem się z Twoim pomysłem i trochę mniej mnie odpycha. Może trzeba spróbować? Te projekty płytek (klawiatura z wyświetlaczem i sterowanie do nich) to są szkice? Nie mają zbyt wielu szczegółów... Myślałem o innym rozwiązaniu - terminal z kalkulatora podpięty szelkami do złącz ZK i ZW.
Najstarszy_z_najmlodszym.jpg

Na płytce zostaje 8255 i dekoder adresów (w RC musi być w każdym module) oraz kilka rezystorów (wstawiałem drabinki - dobrze wyglądają i zajmują mało miejsca). Pozostaje sprawa interfejsu magnetofonu. Jest dosyć spory i bez SMD trudno go wcisnąć na płytkę. Robienie oddzielnego modułu spowoduje konflikt adresów (drugi port...). Temat do rozważenia.
Chyba że masz jakieś inne rozwiązanie.

Jest jeszcze sprawa portu użytkownika. ZU64 (82 mm) jest dłuższe niż górna krawędź standardowej płytki RC, chyba że odpuścimy sobie ścięcie i zaokrąglenie. Albo zastosujemy poziomą, prostokątną płytkę przedłużającą "backplane". Z kolei ZU64 na ZU50 już mam. Chyba to najlepiej mi wyszło.
ZU64-ZU50.jpg


Jeżeli chodzi o rysowanie płytek - mogę się podjąć. Najpierw jednak trzeba przemyśleć szczegóły.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » sobota 30 lip 2022, 13:18

Zegar pisze:Jest jeszcze sprawa portu użytkownika. ZU64 (82 mm) jest dłuższe niż górna krawędź standardowej płytki RC, chyba że odpuścimy sobie ścięcie i zaokrąglenie. Albo zastosujemy poziomą, prostokątną płytkę przedłużającą "backplane". Z kolei ZU64 na ZU50 już mam. Chyba to najlepiej mi wyszło.


I to jest pięta achillesowa mojej koncepcji, bo przyjęta konwencja przedłużenia backplane przez PPI systemowe wraz z jego otoczeniem i kanapką klawiatury z wyświetlaczem nie przewiduje umieszczenia ZU w takim komputerze, w żaden rozsądny sposób. Rozwiązaniem jest użycie ekspandera bakcplane (np.SC113) który ma po obu stronach złącza kątowe i użycie po drugiej stronie podobnego rozwiązania jakie tu zaprezentowałeś lub dołączenie 8255 użytkownika i przypisanym do niego złączem do płytki PPI systemowego (miejsce tam jest, PCB ma 4"x4").

PS. Tak, moje rysunki to koncepcja, bez sieci ścieżek połączeń, do etapu projektowania PCB jeszcze nie doszedłem, bo sam schemat nie jest kompletny. Bardziej chciałem wymiarować to mechaniczne, by w międzyczasie projektować również obudowę do druku 3d. Martwi mnie wysokość przycisków z kapturkami w stosunku do wyświetlacza, może się okazać, że trzeba by pomyśleć o jego podniesieniu gdyby ten projekt miał otrzymać drukowaną obudowę.
key.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » niedziela 31 lip 2022, 07:48

tapy pisze:Martwi mnie wysokość przycisków z kapturkami w stosunku do wyświetlacza, może się okazać, że trzeba by pomyśleć o jego podniesieniu gdyby ten projekt miał otrzymać drukowaną obudowę.

Wygląda dobrze - nad wyświetlaczami powinien być filtr i akurat zgra się z rantem przycisków. Poza tym wyświetlacze mają dłuższe kończyny, więc wystarczy podłożyć dystans z tektury na czas lutowania. (Taki myk z któregoś MIK-a dotyczący montażu rezystorów.) 8-)

P.S. Przysiadłem w nocy...

MIK89_RC2014.png

MIK89_RC2014.pdf


Proszę sprawdzić schemat, bo może coś przeoczyłem... Zawsze można coś poprawić. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » poniedziałek 01 sie 2022, 01:18

Ponieważ nikt nie zgłosił zastrzeżeń do schematu, poprawiłem płytkę, to znaczy zredukowałem do 2 x 4 ". Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Brakuje jeszcze portu systemowego, ale byłoby zbyt dużo szczęścia na raz. ;)
MIK89_RC2014.png

7490 jest dodany po to, żeby nie robić dodatkowego generatora NMI (zgodnie z MIK5 wykorzystany sygnał z CTC). W przypadku innego źródła NMI wystarczy nie montować go w płytkę.
Oczywiście już zamówione. :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » poniedziałek 01 sie 2022, 01:41

Zegar pisze:Oczywiście już zamówione. :D

Nawet nie zdążyłem spojrzeć :D

Tak na przyszłość, staraj się dołączać kaskadę przerwań Z80 do pinów 38 i 39, przy nowszych platerach można ją zrobić bez krosów, za pomocą zworek.
PS. Ładnie to wyszło :)

INT.jpg

MB4v11a.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » poniedziałek 01 sie 2022, 09:03

tapy pisze:Tak na przyszłość, staraj się dołączać kaskadę przerwań Z80 do pinów 38 i 39, przy nowszych platerach można ją zrobić bez krosów, za pomocą zworek.

Poprawione. 8-)
MIK89_RC2014_1-1.pdf

MIK89_RC2014_PCB.jpg

Gerber_MIK89_RC2014a.zip
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 sie 2022, 14:27 przez Zegar, łącznie zmieniany 1 raz.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » poniedziałek 01 sie 2022, 09:23

Zegar pisze:Poprawione. 8-)


Ślicznie, teraz ostatnie pytanie ZU - jakie to złącze? Na DIN41612 2x32 to mi nie wygląda, planujesz tu użyć goldpin i połączenie taśmą do DB50?

PS. Pytanie do moderatorów, da się jakoś ten offtop głównego tematu przenieść do innego wątku? ;)
A może my powinniśmy założyć na tą okoliczność nowy, bo z wolnym CP/M kompletnie nie ma nic wspólnego, a temat ciekawy i warty kontynuacji.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » poniedziałek 01 sie 2022, 09:54

tapy pisze:teraz ostatnie pytanie ZU - jakie to złącze? Na DIN41612 2x32 to mi nie wygląda, planujesz tu użyć goldpin i połączenie taśmą do DB50?



Wcześniej zrobiłem płytkę, o której już wspominałem w tym wątku.
ZU64-ZU50.jpg

Używam goldpinów. Nie planowałem żadnego konkretnego złącza. Poza tym z lenistwa korzystam z ograniczonej liczby bibliotek. Wstawiam złącza jednorzędowe i sklejam je w podwójne, bo tak jest łatwiej. Kiedy próbuję z kątowym, to zwykle wychodzi w odwrotną stronę... :lol: Dlatego wstawiam wertykale. Płytce jest wszystko jedno, co w nią wlutuję. Tylko na modelu 3D głupio wygląda. :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » środa 03 sie 2022, 09:51

tapy pisze:I to jest pięta achillesowa mojej koncepcji, bo przyjęta konwencja przedłużenia backplane przez PPI systemowe wraz z jego otoczeniem i kanapką klawiatury z wyświetlaczem nie przewiduje umieszczenia ZU w takim komputerze, w żaden rozsądny sposób. Rozwiązaniem jest użycie ekspandera bakcplane (np.SC113) który ma po obu stronach złącza kątowe i użycie po drugiej stronie podobnego rozwiązania jakie tu zaprezentowałeś lub dołączenie 8255 użytkownika i przypisanym do niego złączem do płytki PPI systemowego (miejsce tam jest, PCB ma 4"x4").

Nie byłoby prościej zrobić klawiaturę i wyświetlacz podłączane taśmą do np. takiej płytki?
CA80_KBD_DISP_RC2014.png

Bez problemu zmieściła się też obsługa magnetofonu. :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » środa 03 sie 2022, 10:20

Zegar pisze:Nie byłoby prościej zrobić klawiaturę i wyświetlacz podłączane taśmą do np. takiej płytki?
Bez problemu zmieściła się też obsługa magnetofonu. :D


Owszem, też taki miałem początkowy plan ale uznałem, że spójna konstrukcja otoczenia portu systemowego i wyświetlacza z klawiaturą (w ewentualnej obudowie) będzie lepszym rozwiązaniem - zachęcił mnie do tego rozwiązania rozmiar PCB 4"x4" na którym zmieści się wyświetlacz z klawiaturą.

PS. Mówiłem coś, że to duże PCB? Kłamałem, bo jak rozmieściłem wszystkie wymagane elementy zachowując oryginalny schemat (dołożyłem tylko przetwornicę -5V na ICL7660), to okazało że pozostało tam niewiele miejsca :shock:
Rysunek to nadal koncepcja, bez złącza do klawiatury i wyświetlacza (!) oraz z jednym (do zmiany) złączem mini-jack.
CA80V2014a.png


PSS. Po chwili zastanowienia, Twój pomysł też ma rację bytu, gdyż dotrze do szerszego grona użytkowników RC2014. Jestem teraz w rozkroku :D
Widzę, że prace idą pełną parą, to już prawie gotowiec!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » środa 03 sie 2022, 10:46

tapy pisze:... to już prawie gotowiec!


Dlaczego prawie?
Złącza ZK i ZW można połączyć jedną taśmą. Jak przyjdą płytki, to będę kombinował...
Gerber_CA80_SYS_IO.zip

CA80_KBD_DISP_RC2014.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » środa 03 sie 2022, 11:03

Zegar pisze:Dlaczego prawie?


Miałem na myśli całość CA80 na RC2014, jako kompletne urządzenie! Myślę, że będziesz zdecydowanie szybszy w realizacji, bo do zimowych wieczorów mam jeszcze daleko :D Niestety muszę realizować swój plan konstruowania modułów RC2014, bo znając siebie zmiany przy moim specyficznym charakterze burzą całość. Obecnie czekam na płytki z poprawionym rozstawem złącza CF (moduł CF i Pageable ROM +CF), wpadły też tam dwa moduły transmisji szeregowych (uniwersalny dla wszystkich odmian Z80 SIO oraz UART 16450/550). Obecnie kończę pracę nad pożegnaniem z 62256 (już nie mam zamiaru nic robić pod te pamięci) i powstaje moduł ROM-RAM 64kB:
ROMRAM.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: Zegar » poniedziałek 05 gru 2022, 14:54

tapy pisze:Miałem na myśli całość CA80 na RC2014, jako kompletne urządzenie!

No to mam całe! I to z dodatkami. 8-)
CA80 na RC2014.
https://youtu.be/DX81GWKvyLs
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: CP/M stał się w pełni wolnym oprogramowaniem!

Postautor: tapy » poniedziałek 05 gru 2022, 15:42

Zegar pisze:No to mam całe! I to z dodatkami. 8-)


Gratuluję! Po tempie prac byłem pewien, że jeszcze w tym roku zobaczymy skończony projekt. :)

Mój nadal jest w powijakach, do wczesnej wersji beta dotarł tylko moduł portu użytkownika w którym musiałem użyć GAL16V8 ze względu na dość specyficzne adresowanie I/O w CA80, a które musiałem okiełznać, by zlikwidować lustrzane odwołania I/O po szynie RC2014 i umożliwić działanie na niej trybu IM2 poprzez sprawdzanie stanu /M1. Skoro użyłem tego układu, to PPI otrzymał prawdziwy sygnał RESET. ;)
ZU50.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości