Posiadania stałego publicznego adresu IP

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: SuperGość » środa 12 lut 2020, 19:42

Zakładam że dla większości z Was jest to idiotyczne pytanie ale powedzcie mi tak łopatologicznie co oznacza termin
stały publiczny adres IP

Dlaczego pytam ano dlatego, że dla urządzenia HRI-200 jest taki wymóg (to z oryginału instrukcji):
IP.PNG


a tu z innej literatury
ip2.PNG


Ja mam Vectre w domu i raczej takiego adresu IP nie mam, mam modem CGA2121 (Technicolor) pracujący w trybie router, do tego dochodzi koncentrykiem sygnał z vectry, a do modemu mam dołaczoną swoją sieć domową LAN jak i wifi.
Zadałem pytanie u źródła o ten stały publiczny adres IP i oto odpowiedź:
Szanowny Kliencie,
Istnieje możliwość przełączenia modemu w tryb bridge[dwa publiczne adresy IP] oraz konfiguracji przekierowań na prywatnym Państwa routerze.
Na chwilę obecną Państwa modem pracuje w trybie router. Funkcja router umożliwia dostęp do większej ilości urządzeń jednak adres IP rozsyłany z puli wewnętrznej może powodować pewne blokady. W przypadku konfiguracji trybu bridge urządzenie przystosowane jest tylko do dwóch urządzeń, które mogą się łączyć jednocześnie, natomiast adres IP rozsyłany z puli zewnętrznej umożliwia szerszy dostęp do usług. Zmian w konfiguracji modemu, można dokonać w Strefie Klienta (https://ebok.vectra.pl)
Prosimy o informację czy zmienić tryb pracy modemu na bridge.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.


Szczerze to nie przyswajam tego kompletnie.
1. Czy to co pisze Vectra wyczerpuje wymagania pod ten węzeł jaki planuje?
2. Co z moją dotychczasową siecią lan i wifi , jak pozostałe kompy i swojego NASa mam podłączyć , przez jakiś dodatkowy switch czy inny router?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: Grzegorz... » środa 12 lut 2020, 19:58

Jak Ci przełączą modem w tryb Bridge to proponuję sobie dodać własny router dla sieci WiFi.
Dodatkowo piszą Ci, że masz do dyspozycji dwa publiczne IP.
Czyli jedno by poszło dla Twojego wewnętrznego routera, a drugie do dyspozycji urządzenia o ile chcesz je całkowicie wystawić na świat.
Ja bym jednak zrobił tak, że jedno IP dla routera nazwijmy go "domowego", a drugi router z odpowiednio przekierowanymi portami dla urządzenia które chcesz wystawić na świat (porty masz tam podane).

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: SuperGość » środa 12 lut 2020, 20:28

Czyli oferta Vectry wypełniałaby wymogi węzła HRI-200, dobrze zrozumiałem?
Ale ja głównie w domu korzystam z LAN na dwa/trzy kompy, wifi to okazjonalnie do telefonów i lapka czasami. Ale ten modem/router jaki teraz posiadam to ma przecież też wifi, to po co jeszcze mam drugi z wifi podłaczać?
Fizycznie jak by to wygladało? Urządzenie vectry jakie mam ma 4 porty ethernetowe, to co po przełączeniu w tryb bridge tam bym miał podłączyć, teraz mam tam kable do NAS, i w sumie trzech kompów?
Mnie to trzeba łopatologicznie to wyłożyć :D

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 07:28

Chyba coś namieszałem ale to jest tak jak się człowiek naczyta internetów zamiast zacząć od źródła czyli instrukcji dla urządzenia i softu.
Dla chcących ewentualnie pomóc w wyjaśnieniu moich wątpliwości załączam instrukcję
WIRES-X_Manual_ENG_1606-E0.pdf

na stronie 5 są ogólne wymagania, od str 15 jest opis konfiguracji sieci.

Od strony połączeń to wygląda tak, że HRI-200 łączę z PC poprzez USB, PC mam w lokalnej sieci swojej poprzez modem router z Vectry (typ w pierwszym poście). Komunikacja pomiedzy HRI200 a PC jest po UDP i wymaga portów 46100, 46110, 46112, 46114, 46120, 46122, podobno tez potrzebny jest port TCP 46190.
W sumie wynika z manuala, ze wystarczy w PC ustawić stały adres i wpisać w adres bramki adres mojego routera i jesli router jest typu UPNP to sam po uruchomieniu softu obsługującego powinien otworzyć w/w porty.
Teraz pytanie leszcza jakim jest w konfiguracjach tego typu:
  • czy dobrze zrozumiałem co w instrukcji napisali odnośnie tej konfiguracji?
  • czy taki router jaki mam zawsze ma ten sam adres IP (który to mam wpisać jako domyślną bramkę) czy od strony vectry moze byc zmieniany?
  • a jeśli ten adres routera może być zmieniany ciagle przez operatora, to czy właśnie nie potrzebuje wtedy aby skonfigurowali tego jako bridge?
  • czy router jest UPNP, a jeśli nie to czy vectra powinna takie porty mi udostępnić, bo ja niestety nie mam mozliwości samodzielnej konfiguracji routera

Będę wdzięczny za proste, łopatologiczne wyjaśnienie :)

Oczywiscie zadam kluczowe pytania operatorowi ale najpierw chciałem się skonsultować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: gaweł » czwartek 13 lut 2020, 13:27

No to próbuję coś wyjaśnić. Zapewne (bo nie bardzo widzę innych powodów, chociaż mogę się mylić), twoje radio w jakichś sytuacjach ma się połączyć via LAN z twoim kompem lub wyjść poza sieć domową (poza sieć domową, no to jest czysta dywagacja, chyba że twoje radio che otworzyć stronę www lub odebrać pocztę ;) ). Typowo sieci domowe są tak konfigurowane (i oczywista kompy przy standardowej instalacji), że używają adresacji DHCP. Jak masz w domu router do sieci, to on praktycznie zawsze jednocześnie jest serwerem DHCP, czyli świadczy usługę wydzierżawiania adresów chętnym. Jak startujesz swego kompa, który jest skonfigurowany na DHCP (adresację dynamiczną), to taki komp w pierwszej kolejności poszuka w sieci lokalnej serwera DHCP (nie będę się teraz wdawał w szczegóły jak to jest zrealizowane, ale jak wyrazisz chęć, do udzielę szczegółów). Zlokalizowanie w sieci serwera DHCP oznacza, że twój komp mówi: poproszę o przydział parametrów pasujących do lokalnej sieci. Od serwera DHCP komp dostaje adres IP, maskę podsieci, adres bramy domyślnej i adres serwera DNS. No i cacuś, wszystko działa. Jak przykładowo przyjdzie do ciebie piękna panienka ze swoim kompem, to są dwa wyjścia: albo coś z tego będzie albo nie ;) . Jeżeli ona ma również konfigurację opartą o DHCP, to również dostanie przydział i będzie OK. Jeżeli nie ma konfiguracji DHCP (czyli ma wbity adres IP i pozostałe parametry na stałe), to ... zong, chyba, że przypadkiem będą pasować do twojej sieci lokalnej. Reasumując: przydział dla twego kompa adresu z puli DHCP pozwoli mu działać: otworzysz strony www, odbierzesz pocztę itp. Rodzi się pytanie: jaki adres dostałeś? To już wiedza tajemna serwera DHCP, w jaki sposób z dostępnej mu puli adresowej losuje adres dla twego kompa.
Teraz, jeżeli twoje radio próbuje nawiązać połączenie TCP, to do kogo? Adres DHCP może być za każdym razem inny. By nawiązanie połączenia lub przesłanie via UDP czegokolwiek, radio musi znać adres docelowy. Najprostszym rozwiązaniem jest nadanie stałej adresacji wszystkim elementom biorącym udział w zabawie. Dlatego (zapewne) masz na stronie 15 pokazane, jak nadać kompowi stały adres.
Coś wspomniałeś o zdalnym sterowaniu radiem. Rozumiem, że jakiś program w kompie realizuje funkcjonalność pozwalającą na zdalne sterowanie radiem. Jak można by to zrobić? Przypuśćmy, że jest możliwość jednoczesnego sterowania z kilku źródeł, to sensownym rozwiązaniem jest, by radio stało się serwerem połączenia, czyli utworzyło port TCP do nasłuchu i czekało na połączenie. To program w kompie staje się stroną inicjującą połączenie, czyli komp wysyła zaczepny pakiet do nawiązania połączenia. Tak może zrobić każdy inny komp, czyli powstaje architektura, gdzie docelowym elementem może sterować kilka źródeł. Może być i tak, że radio po nawiązaniu pierwszego połączenia TCP odmówi połączenia każdemu innemu, czyli powstaje architektura sterowania z jednego źródła. To jest kwestia wyłącznie softu w radiu.
Może być rozwiązanie inne. Program w kompie po załadowaniu odpowiedniego programu staje się serwerem połączenia. Wtedy radio będzie stroną inicjującą połączenie i wtedy musi znać parametry sieciowe do kogo się połączyć.

Kwestia adresu publicznego. W moim rozumieniu jest to stały adres znany publicznie, przyznany dla kompa, który jest widoczny w sieci rozległej tak jak, każdy serwer www. Przykładowo masz publiczny adres IP=194.181.228.105
ping.png
ale nie odpowiadasz na PING'a. Zakładając, że twoje radio jest serwerem połączenia (czyli oczekuje na połączenie do zdalnego sterowania), to czy oczekujesz, by ktoś przykładowo z drugiego końca świata połączył się z radiem i przejął nad nim kontrolę? Patrząc na nazwę firmy, która stworzyła owe radio, to mnożna się spodziewać, że jest to przykładowo japońskie. I tu mógł zaistnieć typowy problem z tłumaczeniem na angielski. Miałem kiedyś okazję czytać tekst o układach logicznych w języku polskim, który został przetłumaczony z angielskiego. Czytam i nie rozumiem o co chodzi. W tekście jest mowa o jakichś furtkach. I nagle dostałem olśnienia i rozum mi wrócił: bramka (gate) została przetłumaczona na furtka. Tłumacz być może nawet skończył filologię angielską i był mistrzem w swoim fachu ale tu jest pewna specyfika. Mogła by być tu podobna sytuacja i sformułowanie "publiczny" chyba należy traktować w znaczeniu "stały".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 13:39

Dzięki, ale chyba mi na razie nic się nie rozjaśniło :D, no tu jestem wyjątkowo tępy, ale generalnie chyba wiem jak działa DHCP.
Chodzi o to, że mam radionadajnik ręczny pracujący w trybie transmisji C4FM i niestety nie mam w pobliżu nigdzie węzła, który potrafiłby z moim radiem się do gadać (za daleko) no po prostu pustynia pod tym względem, wiec postanowiłem sam taki węzeł zrobić i do tego potrzebuję właśnie informacji czy jestem w stanie to zrobić w oparciu o to co mam jeśli chodzi o vectre.
Jaka jest idea tego połączenia to pokazuje rysunek i tekst na str 4 instrukcji (link do pdfa wyżej)
wires-x.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: gaweł » czwartek 13 lut 2020, 13:58

Ostatnia ilustracja może wnosić wiele. Czy te radio do komunikacji zamiast fal radiowych i eteru używa sieci? Jeżeli tak, to adres raczej musi być publiczny.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: gaweł » czwartek 13 lut 2020, 14:53

Wojktu, może inaczej.
Mam w domu serwer www od mojej automatyki domowej. Ma adres IP=192.168.0.44. Cała polska go zna, numerki zostały opublikowane w "Elektronice dla Wszystkich". Spróbuj wbić się do serwera. Nie da się, bo jest to adres w sieci lokalnej i nie jest widoczny (nie jest publiczny) poza siecią lokalną.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: ZbeeGin » czwartek 13 lut 2020, 15:22

Spróbujmy to opisać tak na chłopski rozum.

Normalnie firma Vectra dostarcza ci sygnał internetowy zgodnie z umową. Dostajesz modem z wbudowanym routerem - urządzenie dostępowe. Na podstawie nazwy użytkownika, hasła i adresu MAC urządzenia dostępowego Vectra przydziela ci publiczny adres IP z puli jaką ona sama dysponuje dla danego węzła. Adres ten się zmienia, ale nie jest to częste działanie, bo przecież ich modem masz włączony cały czas. Możesz na przykład na uzyskanym adresie IP być podłączony przez dwa tygodnie, miesiąc a nawet rok. Jego zmiana może być wywołana przez: utratę dzierżawy adresu z powodu przekroczenia czasu tej dzierżawy; miałeś (lub oni mieli) awarię prądu i modem się zresetował oraz ponownie zalogował; jesteś ubereko i na noc go wyłączasz lub gdy nikogo nie ma w domu.
W urządzeniu dostępowym masz też część odpowiedzialną za ustalanie właściwej trasy danych - router. Czyli urządzenie, które pozwala ci utworzyć we własnym zakresie domową sieć lokalną (w tym LAN przewodowy i WiFi), przez niego zarządzaną, o adresach IP z puli 192.168.x.x lub 10.0.x.x (najczęściej stosowane adresy wewnętrznej sieci). Przydzielaniem tych adresów zarządza router poprzez protokół DHCP.
Lokalna stacja podłączona do sieci LAN (PC, NAS, telewizor, lodówka) przedstawia się swoim unikalnym adresem MAC i router decyduje czy może takiemu delikwentowi przyporządkować jakiś adres, jeśli:
1. Jest na liście znanych adresów MAC. Często w takim przypadku stosuje się stałe adresy IP czyli statyczne powiązanie MAC->IP, a nie ad-hoc z puli dostępnej;
2. Nie jest wykluczony poprzez Twoją czarną listę. Możesz na przykład wpisać adres komputera sąsiada by ci się nie próbował ponownie podpiąć bezprzewodowo po włamaniu do sieci;
3. Nie masz specjalnych obostrzeń co do tego by kontrolować co może się połączyć, a pula jeszcze jest do wykorzystania.

Jak już urządzenie otrzyma adres IP (np. 192.168.1.120) może zacząć się komunikować w sieci lokalnej. Jeśli otrzyma również adres bramy sieciowej (Gateway), to wtedy również może wyjść do sieci internetowej.
Aby takie wyjście było możliwe, to router musi dokonać jeszcze tzw. translacji adresów - NAT. Czyli we wszystkich pakietach danych, które trafiają do routera z sieci lokalnej zostają podmienione adresy IP nadawcy na adres który przydzieliła ci w danej chwili Vectra. Zaś pakiety wracające z adresu przydzielonego z Vectry router podmienia by trafiły do odpowiedniego urządzenia w sieci lokalnej.

I teraz najważniejsze. Twój komputer lub inne urządzenie z Twojej sieci dla Internetu nie jest pod adresem np. 192.168.1.120 bo na przeszkodzie stoi właśnie NAT. Dlatego uruchamiając jakiś serwer w sieci domowej - czyli urządzenie lub oprogramowanie które coś tam obsługuje w tej sieci - nie będzie on od razu dostępny. Trzeba router poinstruować, że jeśli przychodzą z zewnątrz jakieś "niezamówione" pakiety danych np. na port 80 (Serwer WWW) to router powinien go kierować pod wewnętrzny adres 192.168.0.120, bo tam właśnie czeka Twój osobisty serwer WWW, który może obsłużyć to zapytanie.
Wtedy to, ktoś kto zna Twój aktualny adres IP przydzielony przez Vectrę wpisując w przeglądarkę np. http://98.34.51.98/ otrzyma jakąś tam Twoją prywatną stronę, którą serwujesz z własnego komputera o adresie 192.168.0.120. Ale jeśli adres http://98.34.51.98/ nagle przestanie być Twój (patrz pierwsza część opisu) to dostanie "Nie można nawiązać połączenia".


Stąd dochodzimy do sedna sprawy. Trzeba zrobić tak, by Twoje urządzenie dostępowe zawsze otrzymywało ten sam adres. Widzę, że Vectra może to tak zrobić przełączając urządzenie w tryb mostka sieciowego (bridge). Ale coś za coś. Tracisz przy tym możliwość używania go jako routera. Modem staje się przeźroczysty. Cały routing, przydzielanie adresów wewnątrz sieci przewodowej i WiFi musisz zapewnić we własnym zakresie kupując swój własny router. Powinieneś na nim skonfigurować usługę DHCP by przydzielały się adresy IP. Uruchomić WiFi by można było się z nim łączyć też bezprzewodowo. Przejrzeć ustawienia zapory sieciowej, by nikt ci z Internetu nie właził tam gdzie tego nie chcesz.

Jak już to będziesz miał ogarnięte to pozostanie ostatnia kwestia. Skoro urządzenie radiowe ma tylko USB to musi być podłączone do komputera, który w lokalnej sieci na nowym routerze też będzie miał stały adres. Można to zrobić prosto wiążąc jego unikalny adres MAC z jakimś IP z puli, którą nie zarządza DHCP nowego routera. Ustalasz np. że adresy IP o końcówkach 100÷150 będą nadawane przez DHCP w zależności który wolny, a Twój komputer z radiówką HRI-200 będzie miał stały IP np. z końcówką 155. Ale też najlepiej nadawany przez DHCP w wykorzystaniem informacji zawartej na liście stałych powiązań MAC->IP (tzw. Statyczny routung lub DHCP Reservation). Konfigurujesz też zaporę i NAT by pakiety danych UDP o podanych adresach portów pochodzące z zewnątrz - czyli z modemu - też przychodziły bezpośrednio tylko i wyłącznie na IP z końcówką 155, bo tam masz komputer który będzie wiedział co z nimi zrobić - jest serwerem tegoż.

Fajnie byłoby jakby HRI-200 miał port LAN. Wtedy to tak tworzysz podany wyżej routing by te UDP trafiały bezpośrednio do niego i tylko do niego. Tak byłoby bezpieczniej.


Nic nie pisałeś, czy masz możliwość w urządzeniu dostępowym Vectry skonfigurować DynDNS. Wtedy sprawa byłaby nieco prostsza. Tworzysz sobie konto w jakimś serwisie DynDNS, NoIP, etc. Dostajesz dane logowania i wpisujesz je w routerze Vectry w sekcji DynDNS. Usługa ta pozwala na przypisanie nazwy domeny dla danego użytkownika: np. wojtek-sp9awp.dyndns.org Wtedy Twoje urządzenie dostępowe z Vectry było by widziane właśnie przez tą nazwę, a nie przez liczbowy adres IP przykładowo http://98.34.51.98/. Co więcej, gdyby adres IP nadany z Vectry się zmienił to zmieniły by się też za parę chwil zapis w bazie DynDNS, że od teraz obowiązuje nowy numer. Resztę trasowania wewnątrz domowej sieci LAN robisz tak samo jak powyżej.
Ostatnio zmieniony czwartek 13 lut 2020, 18:04 przez ZbeeGin, łącznie zmieniany 2 razy.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 16:55

Ufff dzięki za wykład. Pisze z telefonu więc nie będę teraz pytał. Muszę to przeczytać kilka razy. Ale już coś świta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 20:13

OK, no to pytania:
  1. Jak mam rozumieć takie zdanie (str 5 instrukcji), mówiące o wymogach dla "internetu", które brzmi:
    Global IP address (dynamic or static address usable) A unique IP adress is necessary for each WIRES node
  2. Skoro napisane że statyczny lub dynamiczny no to może jednak nie jest potrzebne ustawianie w tryb bridge?
  3. Czytając od strony 15 instrukcji rozumiałem ze wystarczy w PC odhaczyć DHCP i wpisać numer IP stały i wpisać numer bramki(?)

Nic nie pisałeś, czy masz możliwość w urządzeniu dostępowym Vectry skonfigurować DynDNS.

Ja nie mam dostępu do konfiguracji vectrowego routera co mnie wkurzyło po fakcie jak się zorientowałem przy nowej umowie, poprzednio była taka możliwość.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

Postautor: ZbeeGin » czwartek 13 lut 2020, 20:30

wojtek pisze:
  1. Jak mam rozumieć takie zdanie (str 5 instrukcji), mówiące o wymogach dla "internetu", które brzmi:
    Global IP address (dynamic or static address usable) A unique IP adress is necessary for each WIRES node
  2. Skoro napisane że statyczny lub dynamiczny no to może jednak nie jest potrzebne ustawianie w tryb bridge?

To znaczy, że ma cię być widać pod jakimś adresem IP z puli światowej. Może być to adres dynamiczny, ale wtedy prawdopodobnie trzeba by zastosować DynDNS by uodpornić się na jego możliwą zmianę poprzez powiązanie nie z adresem IP w formie liczbowej, a adresem IP ukrywającym się pod jakąś nazwą domeny (Patrz moje wcześniejsze wystąpienie na końcu: wojtek-sp9awp.dyndns.org ).

wojtek pisze:
  • Czytając od strony 15 instrukcji rozumiałem ze wystarczy w PC odhaczyć DHCP i wpisać numer IP stały i wpisać numer bramki(?)

  • Nie czytałem tego. Pewnie chodzi o to by komputer miał niezmienny adres IP w sieci LAN po routerze by w tej części trasa pakietów UDP była znana i stała. Inaczej byłby kotlet.

    wojtek pisze:
    Nic nie pisałeś, czy masz możliwość w urządzeniu dostępowym Vectry skonfigurować DynDNS.

    Ja nie mam dostępu do konfiguracji vectrowego routera co mnie wkurzyło po fakcie jak się zorientowałem przy nowej umowie, poprzednio była taka możliwość.

    To masz to samo co my w firmie w GrotNet na łączu światłowodowym. Dodali jakiś ciu...ty router Tenda. Zablokowali dostęp, a sami odblokowali sobie ze swojej strony zdalnie. Co zrobiłem? Kupiłem TP-Link Archer. Olałem ich router i podłączyłem ich modem do portu WAN mojego routera ze sklonowanym adresem MAC ich routera. Teraz "I got the power!".

    SuperGość
    Uber Geek
    Uber Geek
    Posty: 2346
    Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 20:37

    No to szczerze chyba jednak za mało rozgarnięty jestem z tego, nie łapie tych niuansów z adresami IP od dostawcy, publiczny, statyczny, dynamiczny czyli w sumie każdy się nada, w instrukcji nic właśnie o tych dandysach nie piszą. Widzę że to tak jak z linuksem nie polubimy się :lol: ale jeszcze się nie poddaje

    SuperGość
    Uber Geek
    Uber Geek
    Posty: 2346
    Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 20:58

    gaweł pisze:Ostatnia ilustracja może wnosić wiele. Czy te radio do komunikacji zamiast fal radiowych i eteru używa sieci? Jeżeli tak, to adres raczej musi być publiczny.


    To jest tak:
    Radio do którego mówię i którego słucham trzymam w ręce i ono wysyła i odbiera na falach radiowych (pasmo 2m lub pasmo 70cm)
    w zasiegu jest też radiostacja, która odbiera ode mnie i wysyła do mnie na tej samej częstotliwości co ja, z tą różnicą że tam nie siedzi drugi gość co kłapie szczęką tylko to radio podłączone jest do modemu HRI-200, a ten z kolei do PCeta podłaczonego do internetu.
    Gdzieś tam w "świecie" są inni z podobnymi radiami jak ja i podobnie zbudowanym węzłem (stacja nadawczo odbiorcza + modem HRI200 + PCet + internet) podłaczonym do netu i to mimo dużych odległości jestem w stanie z nimi rozmawiać. Czyli mamy tak gadający <-> fale radiowe <-> węzeł <->internet <-> inny_węzeł <-> fale radiowe <-> inny gadający

    SuperGość
    Uber Geek
    Uber Geek
    Posty: 2346
    Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 21:17

    ZbeeGin, dzięki za opis, przeczytałem ze 3 razy niby kumam, a dalej nie wiem dlaczego jednak musi być od vectry stały niezmienny IP, skoro tak na dobrą sprawę z tej instrukcji do HRI200, tego tak naprawde nie wyczytałem albo nie zrozumiałem, to co z niej zrozumiałem to że mam w kompie przeznaczonym do współpracy ustawić stały IP i domyślną bramkę, ajak router jest uPNP to sam pootwiera porty, a jak nie jest to trzeba w routerze je poustawiać.
    Kurcze wydawało mi się, że potrafię naprawdę skomplikowane problemy w pracy rozwiązywać, a tu no tępy jak dzida jaskiniowca jestem :lol:

    Awatar użytkownika
    ZbeeGin
    User
    User
    Posty: 492
    Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
    Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
    Kontaktowanie:

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: ZbeeGin » czwartek 13 lut 2020, 21:54

    Podam łopatologiczny przykład. Zapominamy o tym, że w światowej sieci są jakiekolwiek domeny. Nie ma serwerów DNS tłumaczących nazwy. Jest niskopoziomowo po adresie IP.

    Chcesz wejść na stronę znaną pod nazwą MicroGeek, do której możesz się dostać poprzez adres IP: http://194.181.228.105/. Stroną zawiaduje niejaki Acid3. Strona działa ładnych parę lat. Ale Acid3 ma problemy z tą stroną od jakiegoś czasu. Jego dostawca hostingu mu przestaje odpowiadać z powodu częstych błędów typu 503. Zatem znalazł sobie innego dostawcę. Starą stronę zamknął. Utworzył nową pod nowym adresem IP, ale się nim nie podzielił (bo zapomniał).
    Niejaki Wojtek miał tam parę ciekawych postów na tematy krótkofalarskie i chciałby je pokazać niejakiemu Marcinowi. Wobec czego przekazał mu adres IP http://194.181.228.105/ by sobie poczytał o tych TRX-ach, które opisywał. Niestety zniesmaczony Marcin dzwoni do Wojtka, że "Pod tym adresem nic nie ma!". I teraz obaj są w kropce. Wojtek stracił dostęp do swoich materiałów. Marcin nie może ich zobaczyć. Jedynie Acid3 jest zadowolony, że wreszcie mu strona normalnie chodzi...

    A teraz alternatywna wersja tej historyjki.

    Chcesz wejść na stronę znaną pod nazwą MicroGeek, do której możesz się dostać poprzez adres http://microgeek.eu/ który niewidocznie jest tłumaczony na http://194.181.228.105/. Stroną zawiaduje niejaki Acid3. Strona działa ładnych parę lat. Ale Acid3 ma problemy z tą stroną od jakiegoś czasu. Jego dostawca hostingu mu przestaje odpowiadać z powodu częstych błędów typu 503. Zatem znalazł sobie innego dostawcę. Starą stronę zamknął. Utworzył nową pod nowym adresem IP i przydzielił go znów do http://microgeek.eu/ .
    Niejaki Wojtek miał tam parę ciekawych postów na tematy krótkofalarskie i chciałby je pokazać niejakiemu Marcinowi. Wobec czego przekazał mu adres http://microgeek.eu/ by sobie poczytał o tych TRX-ach, które opisywał. Zadowolony Marcin dzwoni do Wojtka, że to "Super sprawa taki opis. Przyda się jak będę kupował". I teraz obaj są zadowoleni. Wojtek może cieszyć się z użyteczności swoich materiałów dla innych kolegów. Marcin nie może się ich nachwalić. Również Acid3 jest zadowolony, że wreszcie mu strona normalnie chodzi...


    Czujesz teraz dlaczego zewnętrzny stały adres IP (lub dynamiczny, ale poprzez nazwę domeny tworzoną przez serwisy DynDNS) jest odnajdowany dla każdego KFowca, któremu go wskażesz i będzie się mógł z Tobą połączyć...? :D

    SuperGość
    Uber Geek
    Uber Geek
    Posty: 2346
    Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: SuperGość » czwartek 13 lut 2020, 22:57

    To czuje ale nie czuje przełożenia na konkretny przypadek, który chce rozwikłać ale pójdę spać i może mnie oświeci :lol: bo coś tam świta (jaskiniowiec wymienił dzide na nowszą ale dalej z kamienia)

    Awatar użytkownika
    ZbeeGin
    User
    User
    Posty: 492
    Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
    Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
    Kontaktowanie:

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: ZbeeGin » czwartek 13 lut 2020, 23:50

    To spójrz na obrazek ilustrujący Wires-X. Skąd "Wires Serwer" będzie wiedział, że istnieją "bramki dostępowe" których używają stacja prawa i lewa, oraz gdzie jej szukać w milionach adresów IP?

    SuperGość
    Uber Geek
    Uber Geek
    Posty: 2346
    Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: SuperGość » piątek 14 lut 2020, 07:35

    Wiec tak, to wszystko co wyżej napisałeś jest dla mnie cenne bo wzbogaciłem sie o dużo informacji i sa dla mnie zrozumiałe ale...
    W tym konkretnym przypadku chyba jednak nie ma to do końca zastosowania i jednak nie jest potrzebny stały adres od dostawcy.
    Na zdjęciach poniżej pokaże jak działa u mnie w tej chwili PDN czyli Portable Digital Node z którego modę się dostawać bezposrednio do wybranego room-u i rozmawiać, bądź tez dysponując drugim podobnym radiem moge to podłaczone do komputera używać jako AP (Access Poin) dla innych radionadajników będących w pobliżu (w zasięgu) na tej samej częstotliwości. W tych konfiguracjach pracowałem i na sieci wifi z orange (jak w tej chwili) i na sieci LAN w domu, nigdzie nie potrzebowałem ustawiać adresu IP wszystko chodzi na DHCP.
    Fotki:
    IMG_20200214_064822.jpg

    IMG_20200214_064716.jpg

    IMG_20200214_070349.jpg

    wires-x_screen.jpg


    Teraz kilka wyjaśnień, których nie napisałem wcześniej a które pewnie są istotne w zrozumieniu całości. Otóż abym mógł uzywać mojego radionadajnika jako PDN to muszę go zarejestrować na https://www.yaesu.com/jp/en/wires-x/user/index.php i po zaakceptowaniu uzyskać dwa unikalne numery ID NODE i ID ROOM które musze wpisać przy pierwszym starcie oprogramowania którego zrzut widać wyżej, inaczej nie uzyskam dostępu. Program pewnie za każdym razem sprawdza czy zgadza się to z podanym numerem seryjnym (dla HRI200) lub unikalnym numerem ID radia ( w przypadku radiostacji z taka możliwością pracy).
    Czym różni się więc praca z modemem HRI200 od tego co teraz mam? Ano ten modem wpina się jakby między radionadajnik a komputer. Do stacji radiowej kabelkiem dedykowanym który przesyła dane, a do komputera poprzez USB, tyle ze w programie na PC musi juz byc wpisane ID NODE i ID ROMM dla zarejestrowanego modemu HRI200. Modem ten daje dodatkowe możliwości jakich nie miałem do tej pory czyli stworzenie własnego "pokoju" plus możliwości podłączeń również stacji analogowy i jeszcze kilka możliwości nieistotnych z punktu widzenia tego tematu.
    Kluczowym wydaje mi się tu jest możliwość stworzenia własnego "pokoju" do którego mogą się inni podłączać i z tego względu jest potrzebne po pierwsze ustawienie adresu IP przypisanego do konkretnego MAC mojego kompa, który będzie służył do tych celów (może to być nawet Intelowski PC Stick), no i HRI200 jeszcze wymaga otwarcia określonych portów, o których wcześniej pisałem. Tak ja to widzę. Rozjaśniło mi się to wszystko po tym co koledzy wyżej napisali, po przeczytaniu instrukcji jak i również rozmowie z kolegą, który jest specem od sieciowych spraw, a który tez przeczytał całą instrukcję (ale tez może się mylić).
    Więc wydaje mi się, że nie problem w zewnętrznym adresie IP ale w tym żeby mi dostawca odblokował porty a jak nie będzie chciał to wtedy bede musiał faktycznie przełączyć się w tryb bridge i w swoim routerze poustawiać te porty. Nie pozostaje nic innego jak wysłać pytanie do Vectry a potem w praktyce to sprawdzić.
    Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

    Awatar użytkownika
    ZbeeGin
    User
    User
    Posty: 492
    Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
    Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
    Kontaktowanie:

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: ZbeeGin » piątek 14 lut 2020, 09:54

    wojtek pisze:Teraz kilka wyjaśnień, których nie napisałem wcześniej a które pewnie są istotne w zrozumieniu całości. Otóż abym mógł uzywać mojego radionadajnika jako PDN to muszę go zarejestrować na https://www.yaesu.com/jp/en/wires-x/user/index.php i po zaakceptowaniu uzyskać dwa unikalne numery ID NODE i ID ROOM które musze wpisać przy pierwszym starcie oprogramowania którego zrzut widać wyżej, inaczej nie uzyskam dostępu. Program pewnie za każdym razem sprawdza czy zgadza się to z podanym numerem seryjnym (dla HRI200) lub unikalnym numerem ID radia ( w przypadku radiostacji z taka możliwością pracy).


    A widzisz...

    Czyli to oprogramowanie bierze na siebie odpowiedzialność za to, by połączyło się z "centralnym" serwerem WIRES-X i zgłosiło się pod jakimś adresem IP widocznym z sieci Internet. Wtedy ten serwer będzie już wiedział gdzie delikwenta szukać dla bieżącej sesji.

    "Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu" ;) :mrgreen:

    SuperGość
    Uber Geek
    Uber Geek
    Posty: 2346
    Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: SuperGość » piątek 14 lut 2020, 10:00

    Czyli sprawa jasna, no tak ciężko wszystko napisać od razu gdy jest się zafiksowanym informacjami z netu ze musi być stały adres IP, a jak jeszcze tego się do końca nie łapie, dopiero po wyjaśnieniach jak to wszystko działa wiedziałem czego mogło brakować z kolei Wam odpowiadającym aby w pełni to zrozumieć, a trudno oczekiwać aby ktoś wczytywał się we wszystkie instrukcje :D
    Dzięki za odpowiedzi.

    Awatar użytkownika
    Grzegorz...
    User
    User
    Posty: 450
    Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: Grzegorz... » piątek 14 lut 2020, 12:46

    Aleście się rozpisali a ja nie miałem zdrowia wczoraj poczytać.
    Przecież tu jak byk nie potrzeba stałego IP zewnętrznego, bo oprogramowanie się łączy z serwerem i podtrzymuje połączenie.
    Wojtku w domowym routerze zapewne masz odblokowane wszystkie porty pozwalające się łączyć ze światem.
    Dodatkowo pomyśl jak chcesz do PC-Sticka podłączyć się poprzez USB (no chyba, że ten co znalazłeś ma taką możliwość).

    SuperGość
    Uber Geek
    Uber Geek
    Posty: 2346
    Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: SuperGość » piątek 14 lut 2020, 12:55

    OK, tak to już sobie wyjaśniłem ale wypowiedzi kolegów a ZBeeGina szczególnie pozwoliły mi ogarnąć temat szerzej i bardzo dobrze.
    Te sticky maja wejścia USB, jeden z kolegów krótkofalowców nawet zastosował takie rozwiązanie (wprawdzie nie z HRI-200 ale chodzi o mozliwość), myślę, że nie obrazi się jak pokaże tu fotkę
    Ukryta zawartość
    To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
    Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

    Awatar użytkownika
    Grzegorz...
    User
    User
    Posty: 450
    Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

    Re: Posiadania stałego publicznego adresu IP

    Postautor: Grzegorz... » piątek 14 lut 2020, 17:11

    No to jak ma USB to dla Ciebie idealny, mało prądu będzie się marnować.


    Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

    Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości