Roleta i ubijanie triaka po załączeniu krańcówki

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Roleta i ubijanie triaka po załączeniu krańcówki

Postautor: squeez » sobota 17 lis 2018, 11:54

Mam problem, wcześniej miałem rolety na przekaźnikach ale chciałem zmniejszyć płytkę i zrobić na triakach ... i oczywiście już upaliłem 6 szt.

Silnik do rolet niewielki jakieś 130W ale zapewne ubija przepięcie po zadziałaniu krańcówki. Traiki BT134-600.

1) Dałem warystory (7N391K) na początek między N a L do silnika (dwa warystory, przewody do silnika są 3, jeden neutralny i jeden fazowy dla obrotów w prawo i drugi fazowy dla obrotów w lewo). Triaki ubite po dojechaniu do końca gdy zadziała krańcówka.

2) Dałem na terminalach triaka (T1 i T2) gasiki RC (mam taki scalony 22nF i 100R przystosowany do 250VAC ) - triaki ubite
3) Dałem na terminalach triaka (T1 i T2) gasiki RC (mam taki scalony 22nF i 100R przystosowany do 250VAC ) + warystory (7N391K) - triaki ubite

Zaraz mi się triaki skończą :D i teraz nie wiem czy kupić transita dwukierunkowego w okolicach przebicia 370V, żeby zgasić przepięcie? czy coś źle podłączam warystory albo gasik? ale w DS jest podane że gasik powinien być na triaku między T1 a T2.

Byłbym wdzięczny za podpowiedzi :)

Qrdel
Posty: 2
Rejestracja: sobota 17 lis 2018, 14:23

Re: Roleta i ubijanie triaka po załączeniu krańcówki

Postautor: Qrdel » sobota 17 lis 2018, 14:29

Cześć
Nie wiem czy ostatecznie pomogę, ale myślę że szkic schematu mógłby pomóc zarówno Tobie jak i innym.
W tej chwili, pierwszy idiotyczny pomysł to krańcówka która zwiera silnik.
Wiem, że to straszne posądzenie, ale może sprawdź.

Pozdrawiam
Maciej

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Roleta i ubijanie triaka po załączeniu krańcówki

Postautor: squeez » sobota 17 lis 2018, 16:23

tak wygląda część wykonawcza z triakami:
schm1.png


Przy czym R13 i R14 mają 360 Ohm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Roleta i ubijanie triaka po załączeniu krańcówki

Postautor: ZbeeGin » sobota 17 lis 2018, 23:15

Co tak właściwie odcina krańcówka? Gdzie ona jest w tym układzie?
Gasik ci pomoże, ale na prawidłowe wyłączenie triaka przy obciążeniu indukcyjnym. Jeśli krańcówka fizycznie odcina silnik to ona nie wygasi prądu jaki chciałby się nadal utrzymać w obwodzie - a ten prąd ubije 4A triaka. W takim przypadku wypadałoby dać coś mocniejszego.

Transil nie jest dobrym pomysłem. To on pierwszy poleci - i to na zwarcie - i sterowanie triakiem będzie żadne.

P.S. Może nie warto iść w triaki tylko dać mniejsze - gabarytowo - przekaźniki. Takie HF32F z serii G też mają 10A styk przy 250VAC a zajmą tyle samo miejsca co triak + optotriak, i wszelkie potrzebne gasiki.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Roleta i ubijanie triaka po załączeniu krańcówki

Postautor: squeez » niedziela 18 lis 2018, 12:28

krańcówka jest wewnątrz napędu, zazwyczaj wygląda to tak:
Obrazek

krańcówki (zakres pracy ) reguluje się pokrętłami, jak to jest już zbudowane wewnątrz to nie wiem bo nie rozbierałem ale musi fizycznie odcinać zasilanie (L) na silniku.

więc nie mam też jak się wpiąć z gasikiem na sam silnik.
Myślałem że to wyindukowane napięcie uwala triaka po zadziałaniu krańcówki, a nie prąd.

Chyba faktycznie będzie łatwiej zrobić to na przekaźnikach (do tej porty działo bez problemu).


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości