[CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » wtorek 24 sty 2017, 20:56

#slowanawiatr

...i chyba coś w tm jest, bo dosłownie - ona zmieniła mój szczenięcy świat.

Od pracowitego złożenia tego urządzonka w kalkulatorowej obudowie zaczęłam swoją przygodę z elektroniką (klasa maturalna bodajże...),
dołączywszy do grona wielu wielu innych, którym CA80 i MIK-i wskazały ten jedyny słuszny kierunek w życiu, przy okazji przestawiając bity w łepetynie ;)

Chwilę dłuższą to trwało, skompletowanie książek, interfejsów, broszurek no i najważniejsze - sprzętu - obu edycj komputerka CA80.

Dzięki uprzejmości bliskiej mi osoby mogę pokazać dwa jednocześnie działające CA - na starych laminatach i ten nowoczesny a'la kalkulator Elwro.

Trwają prace nad ożywieniem CA82, którego "truchełko" dostałam w prezencie no i robótki nad odbudową starego CA
ale z rosyjskim wyświetlaczem VFD (wersja bezpośrednio poprzedzająca nowy CA80 na laminacie MIK390)

Zapraszam zatem do lektury!

:arrow: http://bienata.waw.pl/ca80.php

Na Elce pojawił się bardzo ciekawy wątek odnośnie CA80 i danych historycznych, taki wokół firmy MIK z Raszyna,
a temat w/g mnie zabiło malkontenctwo jednego `zjadacza rozumów`, szkoda wielka, naprawdę....
można zerknąć... http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3205407.html


Jeżeli ktoś też ma CA, chce się czymś podzielić lub potrzebuje skanów, wsadów, schematów lub wsparcia w temacie - proszę pisać.

pozdrawiam,
tasza
Ostatnio zmieniony czwartek 19 paź 2017, 05:53 przez tasza, łącznie zmieniany 2 razy.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: j23 » wtorek 24 sty 2017, 22:51

Te elementarne zasady programowania (proceduralnego) to należałoby w jakimś dobrym miejscu umieścić... ;) -dobre. :lol:

Ten minipróbnik stanów logicznych MIK03C - bardzo zacny.. Dzięki za porcyjkę wiedzy zawartą w tamtej dokumentacji.

Pozdrawiam! j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » środa 25 sty 2017, 17:19

j23 pisze:Te elementarne zasady programowania (proceduralnego) to należałoby w jakimś dobrym miejscu umieścić

Ponadczasowe, prawda ?
No a mnie sporo pracy jeszcze czeka, część o oprogramowaniu /przykłady w asm itp/, no i te surowe laminaty przystawek (częstościomierz, pozytywka) wypadałoby je zalutować do złącz Cannon DB50. uzbroić w kostki i zrobić jakiś materiał do sieci, pokazać jak działają...odnośnie próbnika MIK03C też mam pomysł, to akurat się już dzieje ;) Czemu doba ma tylko 24 godziny?
pzdr,
Natasza
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » sobota 22 kwie 2017, 14:25

na elce się jakiś ktoś odezwał z prośbą o skany płytek MIK190 i innych, zatem wrzucone tu:
:arrow: http://bienata.waw.pl/ca80.php#pcb
może się komu to przyda jeszcze do czegoś...
laminat MIK89, ctc+8255 użytkownika, no to ja muszę odrysować ze zdjęć, bo oryginalny zalutowałam przez zeskanowaniem,
więc to za chwilę /dłuższą/ będzie
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » środa 18 paź 2017, 20:42

no takie oto karteluszki ja dziś dostała, na skaner poszły ostrożnie, bo wiekowe a papier mizerny, to katalog MIK ale już z nowym CA80, na jednostronnej płytce, 4 kwartał 91 roku

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

no i strzępki MIK04A mam, ale bez okładki z krasnalami, zatem tylko rozpiskę pamięci wkleiłam
Obrazek

no i początek końca - MIK przebranżawia się na zegarynki i inne świecące tablice wyników - ulotka, jaka była rozsyłana po szkołach a na CA80 cień się położył
Obrazek

tu stare nowości moje wpasowane w całość:
http://bienata.waw.pl/ca80.php#mik91
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » wtorek 31 paź 2017, 14:08

i kolejny karteluszek życzliwa osoba przysłała celem dołączenia do zbioru - broszurka InforMIK numer 5 z 1990 roku, ważna o tyle, że tam po raz pierwszy jest wzmianka o systemie CA82 (mniejszy brak CA80) oraz reklama emulatora MikSID na odwrocie; no i porada, że za 400$ można sobie zapodać IBM PC/XT z procesorem V20 (dwa CPU w jednym), ale czad normalnie

1639_001.jpg
1639_002.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » sobota 18 lis 2017, 13:11

Zaskoczenie to dla mnie niezmierne, że jeszcze potrafi się odnaleźć coś związane z CA80 i to jego niszową, eksperymentalną wersją. Oto taki kawałek klawiaturki do mnie przybył z daleka, jest identyczna z tą co już posiadam http://bienata.waw.pl/ca80/IMG_5088.JPG ale wmiast buzzerka ma obsadzone dodatkowe klawisze (w CA80 to funkcyjne XYWZ). Klawiaturka niestety w stanie słabym bardzo i kilka przycisków do wymiany będzie, szczęściem zapasowe klawiszki kontaktronowe posiadam ufam zatem, że uda się to truchło ogarnąć, a póki co tak:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: gaweł » niedziela 19 lis 2017, 10:23

tasza pisze:Zapraszam zatem do lektury!


Chapeau bas


tasza pisze:Czemu doba ma tylko 24 godziny?
pzdr,
Natasza

Ma jeszcze godziny urojone, te między dwudziestą czwartą a zerową.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
PAMPKIN
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2018, 08:35

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: PAMPKIN » wtorek 15 maja 2018, 21:07

Cześć,

dopiero dziś tu dotarłem, kilka lat temu popełniłem wpis:

https://www.dobreprogramy.pl/PAMPKIN/nb ... 59238.html

i jakież to skarby znajduję, zwłaszcza na Twojej specstronie. Chyba będzie musiała powstać część druga.

ŁAŁ

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » wtorek 15 maja 2018, 21:44

Ano skarby....w listopadzie tu zdobyczny materiał wrzuciłam, ale na stronkę o CA80 to już mi się zapomniało...ech...no ale już uzupełnione.
Stronkę bardzo ciekawą zrobiłeś, ale cosik filmik nie działa, to jak chcesz to podlinkuj sobie z mojego YT, tam masz dwa CA80 chodzące obok siebie
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
PAMPKIN
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2018, 08:35

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: PAMPKIN » wtorek 15 maja 2018, 22:04

tasza pisze:Ano skarby....w listopadzie tu zdobyczny materiał wrzuciłam, ale na stronkę o CA80 to już mi się zapomniało...ech...no ale już uzupełnione.
Stronkę bardzo ciekawą zrobiłeś, ale cosik filmik nie działa, to jak chcesz to podlinkuj sobie z mojego YT, tam masz dwa CA80 chodzące obok siebie


Faktycznie filmik nie śmiga, widocznie autor usunął. Następnym razem będę chyba takie rarytasy filmowe kopiował do siebie, na mój profil YT, aby nie znikały w przyszłości. Twój filmik użyję w drugiej części mojego wpisu, za jakiś czas. Dziękuję za przyzwolenie :D

Dziś dotarły do mnie nowe wydania literatury.

Obrazek

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » środa 16 maja 2018, 11:36

fajne te książki...jak już jesteśmy przy zaległościach to w spisie, przy MIK07 masz pytajniki...
no więc z MIK07 to jest tak, wieczorkiem sobie wrzucę na bienatę, a póki co brudnopis mój taki:

MIK07 – Uruchamianie CA80. Sprzętowa praca krokowa.
Patrząc współczesnymi kategoriami MIK07 to nie tyle produkt, co raczej usługa wsparcia technicznego świadczona przez twórcę CA80 dla użytkowników komputerka w przypadku problemów z jego uruchomieniem. Materialna cześć MIK07 sprowadzała się do płytki drukowanej MIK07A, na której zmontowano układ sprzętowej pracy krokowej oraz dedykowanej pamięci EPROM typu 2716 zawierającej stosowne oprogramowanie, to MIK07B. Nieskomplikowany program, którego działanie daje dość charakterystyczne kombinacje logiczne na magistralach systemu przedstawiono na stronie 187 MIK05. Kod uruchamiany jest pod kontrolą prostego układu zapewniającego sekwencyjne wykonywane kolejnych cykli maszynowych procesora Z80, zauważmy – cykli maszynowych, a nie rozkazów. Mając możliwość wejścia na ten poziom szczegółowości możemy zweryfikować przerwy lub zwarcia na szynach systemu, ewentualnie wykryć konflikty w dostępie do szyny danych. Taka diagnostyka jest dość żmudnym zajęciem, ale też sięgamy po nią w sytuacji kryzysowej – gdy procedury uruchamiania CA80 z rozdziału 2.5 `Dlaczego nie działa` (MIK05) zawiodą. Schemat ideowy MIK07A oraz wsad do pamięci MIK07B zawarto na trzech ostatnich stronach tomiku MIK05. Rzeczony układ można było zbudować samodzielnie, choćby na fragmencie płytki uniwersalnej, istniała też możliwość wypożyczenia kompletu od firmy MIK.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » niedziela 14 paź 2018, 18:34

Reklama dźwignią handlu jak powiadają, zatem na obrazku widzimy skan pierwszej strony Re z '89, w lewej szpalcie, pośród innych ogłoszeń zainteresuje nas zapewne komputerek CA80, można sobie (było) ewentualnie zamówić.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: ZbeeGin » niedziela 14 paź 2018, 19:37

Ogłoszenia Pana Gardynika były na 100% drukowane jeszcze w RE w starej szacie graficznej. Jeśli spojrzymy pod ogłoszeniem to jest tam numer umowy EO/997/87. Zatem pierwsze ogłoszenia pojawiały się już dwa lata wcześniej.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » poniedziałek 15 paź 2018, 10:56

Aha. Zaczyna się od lutego '88, w styczniowym jeszcze żadnej reklamy-ogłoszenia nie było
2/88 https://archive.org/details/Re0288OCR/page/n34
3/88 https://archive.org/details/Re0388OCR/page/n33
4/88 https://archive.org/details/Radioelektr ... 8/page/n33
Czyli rozpoczynam polowanie na Re 2/88.

Parafrazując oklepany dowcip - w starych czasopismach aby znaleźć ogłoszenie trzeba przewinąć się przez artykuły; w dzisiejszych aby znaleźć artykuł trzeba przewinąć reklamy...to tak na marginesie.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 15 paź 2018, 15:03

Musiałbym przejrzeć moje. A to wymaga dokopania się do nich w piwnicy. :(

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: Zegar » sobota 10 sie 2019, 18:10

tasza pisze:...i chyba coś w tm jest, bo dosłownie - ona zmieniła mój szczenięcy świat.

Mój też.

tasza pisze:Jeżeli ktoś też ma CA, chce się czymś podzielić lub potrzebuje skanów, wsadów, schematów lub wsparcia w temacie - proszę pisać.

Odważyłem się... Dziękuję. :-)
Zegar.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » wtorek 13 sie 2019, 12:24

Pamiętam, jak pewien użytkownik z Elektrody mi sieknął tekstem na pw - `ale nie każdy ma pół pokoju poświęconego CA80`.
No w sumie fakt. Nie każdy :lol:


W ramach uzupełnienia wątku, garstka archiwalnych zdjęć z reanimacji nowego CA80. Uznałam za najefektywniejsze, aby wstępną diagnostykę przeprowadzić metodą porównawczą ze swoim w pełni sprawnym egzemplarzem; dało to w pewnym momencie dość ciekawy efekt trzech działających CA80 na jednym biurku...

Kasowanie EPROM w przedpokoju, chłodny nawiew był konieczny, ponieważ lampka oprócz UV ma halogen, to `słoneczko` z bazaru Olimpia.

Lutowanek, jakie zastałam w tym CA80 nie chcę specjalnie komentować, montował to bardzo młody człowiek i ewidentnie brakowało wsparcia (choćby w formie porad) bardziej doświadczonej osoby. Finalnie komputerek z MIK33 (8kB) ładnie ruszył i będzie czekał na swoje pięć minut w mediach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » piątek 01 lis 2019, 22:49

No wzięło się i odnalazło zupełnie przypadkiem brakujące ogniwo w łańcuchu ewolucji - maleńka płyteczka MIK-96 na której można było do CA80 zlutować RAM 1kB w wersji ekonomicznej, składając na sobie dwie kostki 2114 (o nich gaweł drzewiej wspominał na okazję pamięci SRAM), proszę oto zguba i opis z MIK05
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: gaweł » sobota 02 lis 2019, 02:19

tasza pisze:No wzięło się i odnalazło zupełnie przypadkiem brakujące ogniwo w łańcuchu ewolucji...

Mówią, że przypadków nie ma. Dzisiaj to raczej widzę to w takich kategoriach: odnalazła się, bo przyszła ku temu pora.

Tak przyglądam się tej płyteczce i jakoś coś mi nie pasuje. Czy to jest przejściówka by z dwóch 2114 zrobić coś ala 6116?

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: tasza » sobota 02 lis 2019, 06:57

Przejściówka to chyba zbyt mocne słowo, to raczej `stelażyk` aby podrutować położone na sobie 2114, w formie konstrukcji 3D, poresztą zdjęcie opisu załączyłam.... no, a wynikowa pojemność to cały 1k, układ 6116 ma 2k, ale w CA80 z powodzeniem pracuje niepełne dekodowanie, więc system i na takim druciaku ponoć startował
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [CA80] Mikrokomputer CA80, ulubiona maskotka

Postautor: gaweł » sobota 02 lis 2019, 11:36

tasza pisze:Przejściówka to chyba zbyt mocne słowo, to raczej `stelażyk` aby podrutować położone na sobie 2114, w formie konstrukcji 3D, poresztą zdjęcie opisu załączyłam.... no, a wynikowa pojemność to cały 1k, układ 6116 ma 2k, ale w CA80 z powodzeniem pracuje niepełne dekodowanie, więc system i na takim druciaku ponoć startował

Ach sorry, niedoczytałem. Obejrzałem jedynie obrazek. Teraz rozumiem, jedna na drugą, takie na barana.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości