[STM32] - Mastering STM32, e-book

Nasze polecane książki, kursy, strony internetowe, fora itp. pomocne przy przyswajaniu wiedzy związanej z ARM firmy STMicroelectronics i pisaniem programów dla nich.
Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

[STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 14 maja 2018, 18:42

Ciekawa, książka w formie e-booka, wprowadzająca od początku do końca w ekosystem STM32.
Obrazek

Carmine Noviello - Mastering STM32

Zaletą jej jest dość częsta aktualizacja treści. Osoby, które kupiły tą pozycję i mają konto na portalu wydawcy mogą pobierać wersje zaktualizowane za darmo. Ostatnia aktualizacja objęła mało znane procesory STM32WB z wbudowanymi modułami komunikacji.

Główną wadą książki może być to, że autor nie korzysta z jednego ze znanych środowisk IDE: np. AC6 STM32WB czy True Studio, tylko bazuje na ręcznym przygotowaniu całego środowiska na podstawie czystego Eclipse z kilkoma autorskimi protezami. Choć tutaj autor stanął na wysokości zadania i opisał szczegółowo cały proces budowania środowiska dla trzech głównych systemów operacyjnych: Windows, GNU Linux i MacOS.

W książce przez większość czasu przewijają się biblioteki HAL i narzędzie pre-konfiguracyjne CubeMX. Niestety próżno w niej szukać bibliotek LL - które często wystarczają do napisania nawet sporej aplikacji i są bliżej sprzętu. Autor zahacza też o FreeRTOS i middleware w postaci FatFs. Być może w kolejnych aktualizacjach treści te zostaną jeszcze bardziej rozszerzone.

Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia część związana z poprawnym projektowaniem podstawowego hardware-u dla układów STM32. Ta sprawa jest często pomijana w innych pozycjach.


Czy warto? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Choć minimalna kwota jaką należy zapłacić za książkę to 26$ + VAT. Kto chce i uzna to za konieczne, może zapłacić również więcej (nawet 70$ + VAT). Gdyby porównywać ją do krajowych pozycji to najbliżej jej do książek Tomka Francuza o programowaniu AVR w języku C - pomijając rozdziały o samym języku, gdyż Carmine Noviello nie zaśmieca tym swojej książki.

Oczywiście książka jest w języku angielskim.
Ostatnio zmieniony wtorek 15 maja 2018, 09:05 przez ZbeeGin, łącznie zmieniany 1 raz.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: SuperGość » wtorek 15 maja 2018, 06:24

Po przeczytaniu spisu i udostępnionej próbki wydaje się że warte ceny. Szkoda, że bardziej biegły nie jestem w języku angielskim, bo jednak nie czyta mi się zupełnie swobodnie, ma to jednak te zaletę ze czasami dłużej się człowiek nad jakimś fragmentem zatrzymuje :D.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: [STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: Marcin » wtorek 15 maja 2018, 06:38

wojtek pisze:Po przeczytaniu spisu i udostępnionej próbki wydaje się że warte ceny. Szkoda, że bardziej biegły nie jestem w języku angielskim, bo jednak nie czyta mi się zupełnie swobodnie, ma to jednak te zaletę ze czasami dłużej się człowiek nad jakimś fragmentem zatrzymuje :D.

Mam to samo, a już rozumienie mowy przychodzi mi z mega dużymi problemami, co też eliminuje wszystkie videoporadniki na youtube.

father
Posty: 5
Rejestracja: środa 20 wrz 2017, 11:11

Re: [STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: father » wtorek 15 maja 2018, 08:28

Tu Discovering the STM32 Microcontroller jest podobna książka za darmo...

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: SuperGość » wtorek 15 maja 2018, 08:32

father pisze:Tu Discovering the STM32 Microcontroller jest podobna książka za darmo...

Tak, to wiemy :) - już jakiś czas temu kolega podał link viewtopic.php?f=53&t=732#p4804" target="_blank a jeszcze wcześniej tu viewtopic.php?f=53&t=479#p3074

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: ZbeeGin » wtorek 15 maja 2018, 08:48

wojtek pisze:Po przeczytaniu spisu i udostępnionej próbki wydaje się że warte ceny. Szkoda, że bardziej biegły nie jestem w języku angielskim, bo jednak nie czyta mi się zupełnie swobodnie, ma to jednak te zaletę ze czasami dłużej się człowiek nad jakimś fragmentem zatrzymuje :D.

Gdyby książka była kompletna i zamknięta to byłaby to pierwsza pozycja o STM32 warta przetłumaczenia.

Tylko z kronikarskiego obowiązku dodam, że na rosyjskich stronach można odnaleźć wersje 0.21 i sobie przejrzeć. Linku oczywiście nie podam (Nawet na czacie lub PW!).

father
Posty: 5
Rejestracja: środa 20 wrz 2017, 11:11

Re: [STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: father » środa 30 maja 2018, 11:04


Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [STM32] - Mastering STM32, e-book

Postautor: ZbeeGin » niedziela 27 lut 2022, 08:58

Pojawiła się aktualizacja książki podnosząca wersję do 1.0. Ci, którzy kupili książkę mogą ją pobrać bezpłatnie - link powinien być w e-mailu z wydawnictwa.

Ci, którzy dotychczas nie kupili książki, a są nią zainteresowani, powinni przejść od razu do wydanej parę dni temu wersji 2.0.
Carmine Noviello - Mastering STM32 - Second Edition

Wersja ta została znacząco zaktualizowana w związku z działaniami ST Microelectronics:
- wprowadzenia nowych rodzin układów, zwłaszcza serii "G" i "U",
- zunifikowania platformy programistycznej STM Cube, oraz zmianami w STM CubeMX,
- wprowadzenia do oferty płytek Nucleo-64 z wbudowanym ST-LINK v3,
- zmianami w systemie FreeRTOS.


Wróć do „Źródła wiedzy na temat ARM z STMicroelectronics”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość