Dobór częstotliwości PWM

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Dobór częstotliwości PWM

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 23 kwie 2018, 19:55

Witam.

Muszę wysterować silnik DC 24V/160A sygnałem PWM i zastanawiam się, o jakiej częstotliwości musiałby być ten sygnał. Czym się kierować podczas doboru częstotliwości PWM?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Dobór częstotliwości PWM

Postautor: piotrek » poniedziałek 23 kwie 2018, 22:49

Dobrze jeśli jest to częstotliwość ponad górną granicą słyszenia, czyli jakieś 20kHz. Silnik potrafi wydawać z siebie dźwięk podobnie jak głośnik. Z kolei większa częstotliwość to większa liczba przełączeń tranzystora w ciągu sekundy a więc większe straty mocy. Dlatego przebieg napięcia na bramce tranzystora sterującego musi być bardzo stromy.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Dobór częstotliwości PWM

Postautor: j23 » poniedziałek 23 kwie 2018, 22:58

Znalazłem takie sprawy (ale nie wiem czy to coś pomoże):
1. To co pokazał google po wpisaniu "hv motor driver equation"
2. Tam w tym linku jest chyba pod koniec taki rozdział: "Push-Pull Type Half-Bridge Gate Drive"

A co do reszty linków to nie sprawdzałem. Sorry, że tylko tyle póki co mogę pomóc.

Edit: jeszcze to znalazłem:
https://elektronikab2b.pl/technika/15741-sprzetowe-sterowanie-bezszczotkowymi-silnikami-stalopradowymi

A tu związek opisany dość ładnie pomiędzy PWM a zasilaniem:
http://www.powerelectronics.com/motion-systems/power-analysis-pwm-motor-drives
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości