Development board for PIC

Pytania dotyczące problemów ze zrozumieniem kart katalogowych, not aplikacyjnych dla mkrokontrolerów PIC firmy Microchip Technology, prezentacja mikrokontrolerów PIC i rozwiązania układowe.
Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 07 sty 2018, 13:58

Cześć wszystkim.

Postanowiłem wykonać swoją własną testową płytkę dla mikrokontrolerów PIC. Z założenia ma być to jak najprostsza wersja, tylko to co niezbędne, a więc tylko mikrokontroler i zasilanie. A kwarc jest dołożony jako jedyna dodatkowa opcja by móc w przyszłości odpalić PICa z użyciem zewnętrznego kwarcu.

schema.png


image.png


Czy Waszym zdaniem dobrze jest zaprojektowana ?
Coś może zmienić / poprawić ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Development board for PIC

Postautor: SuperGość » niedziela 07 sty 2018, 14:41

Wydaje się OK, po prostu zamiast stykówki zrobiłeś sobie kawałek podstawowej płytki.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Development board for PIC

Postautor: inż.wielki » niedziela 07 sty 2018, 15:12

Myślałeś może o zrobieniu płytki na kształt Arduino? Jeżeli pracujesz w orzełku to w internecie znajdziesz symbol i footprint takiej płytki

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 07 sty 2018, 15:53

wojtek pisze:Wydaje się OK, po prostu zamiast stykówki zrobiłeś sobie kawałek podstawowej płytki.

Tak dokładnie. Wygodniej jest pracować z taką płytką niż na płytce stykowej. Tu mam już na stałe osadzone zasilanie oraz piny programatora.

inż.wielki pisze:Myślałeś może o zrobieniu płytki na kształt Arduino? Jeżeli pracujesz w orzełku to w internecie znajdziesz symbol i footprint takiej płytki

Adruino jest większe, w mojej konfiguracji nie ma potrzeby stosowania tak dużej płytki.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Development board for PIC

Postautor: Antystatyczny » niedziela 07 sty 2018, 17:02

Bardzo sympatyczny kawałek płytki. Możesz ewentualnie zmniejszyć parametr isolate poligonu, by masa wylała się również pomiędzy pinami scalaka. Chodzi o stworzenie pierścienia ochronnego wokół układu zewnętrznego oscylatora. Całość opisana jest w dokumentacji układu, która leży np. tutaj http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 01919B.pdf

A tutaj wycinek z dokumentacji:
guard_traces.PNG


Dodatkowo można dać rezystory 68Ω na linie ICSP, by wspomóc ochronę przeciw ESD (to również jest opisane w dokumentacji). Oczywiście do domowych prac, nauki i zabawy nie trzeba aż tak szaleć, ale dorzucenie dwóch rezystorów to chyba nie będzie żaden kłopot.
Poza tym dodałbym przycisk reset, bo każdorazowe odłączanie zasilania może być irytujące. Miejsca przy sygnale /MCLR masz sporo, więc nie powinno to być problemem. No i to by było chyba na tyle...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 07 sty 2018, 19:21

Aby polygon rozlał się między pady isolate musi być nie większe niż 0,016 cala, przy tak małej wartości isolate nie jestem w stanie wydrukować dobrej jakości kliszy na swojej drukarce, na zwykłej kartce jeszcze byłoby ok, ale na kalce technicznej której używam do druku klisz nie wychodzi. A nie chcę dla tak prostej płytki zamawiać kliszy w zakładzie poligraficznym.

A co do pozostałych uwag uwzględniłem zarówno rezystory na liniach ICSP jak i dodatkowy microswitch do resetu procka.

schema.png


image.png


A i zmieniłem zasilanie, w poprzedniej wersji pomyliłem biegunowość na wtyku zasilającym
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » wtorek 09 sty 2018, 22:52

Druga platforma testowa, takie minipicduino oparte o układ PIC16F18326 (bo taki akurat leży w pudełku ze scalakami)
Tu w zasadzie pinów niewiele więc oszczędzając zasoby zrezygnowałem z zewnętrznego kwarcu.

schema.png

pcb.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Development board for PIC

Postautor: Antystatyczny » wtorek 09 sty 2018, 23:18

Można by ograniczyć ilość przelotek prowadząc niektóre ścieżki pomiędzy pinami scalaka. Nie będzie Ci przeszkadzał kształt padów przelotek? Lepiej wierci się okrągłe oraz ośmiokątne (nie mają tendencji do rozrywania się). Aha, bym zapomniał. Rozważ zastosowanie kątowego (w tym przypadku można mówić o poziomym) gniazda programowania. PICKIT + kabel usb co nieco ważą, więc taki zestaw podłączony do Twoich płytek na pewno nie będzie miał ochoty stać pionowo. Mam na myśli coś takiego:
WP_20180109_001.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » wtorek 09 sty 2018, 23:26

Antystatyczny pisze:Można by ograniczyć ilość przelotek prowadząc niektóre ścieżki pomiędzy pinami scalaka.

Tak jak pisałem w poprzednich postach, moją drukarką na kalce technicznej nie wydrukuję takich szczegółów, jestem ograniczony sprzętem, a nie chcę wysyłać do zakładu poligraficznego. Bo to tylko i wyłącznie na mój użytek.

Antystatyczny pisze:Nie będzie Ci przeszkadzał kształt padów przelotek? Lepiej wierci się okrągłe oraz ośmiokątne (nie mają tendencji do rozrywania się).

Tak, słuszna sugestia, poprzednia płytkę pod xmegę robiłem z przelotkami sześciokątnymi.

Antystatyczny pisze:Aha, bym zapomniał. Rozważ zastosowanie kątowego (w tym przypadku można mówić o poziomym) gniazda programowania. PICKIT + kabel usb co nieco ważą, więc taki zestaw podłączony do Twoich płytek na pewno nie będzie miał ochoty stać pionowo.

Również słuszna uwaga, sugerowałem się złączem ISP, które mam pionowe a z niego wielokrotnie korzystałem i korzystam w AVRach.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » sobota 13 sty 2018, 22:17

Malutkie zmiany w płytkach, w sumie trzy, jedna pod układ z serii PIC18, dwie pod układy z serii PIC16.
To co najważniejsze zmieniłem parametr isolate, dzięki czemu polygon wlał się we wszelkie "luki". Myślę że stosując zwykły papier zamiast kalki uda mi się zrobić PCB. Zrobiłem również kilka drobnych kosmetycznych poprawek.

Najnowsze wersje

pic18.PNG
pic16v2exten.PNG
pic16v2basic.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 14 sty 2018, 11:27

Prośba o sprawdzenie podłączenie interfejsu programatora i resetu do PICa, chciałbym mieć pewność rozpoczęciem prac nad PCB że wszystko jest poprawne.

PIC sch.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Development board for PIC

Postautor: Antystatyczny » niedziela 14 sty 2018, 15:20

Jest OK.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 14 sty 2018, 21:06

Ok, dzięki za info, od jutra zaczynam pracę nad płytkami.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Development board for PIC

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 15 sty 2018, 12:27

Zaznacz sobie jakoś, w jaki sposób podłączać PICKIT do złącza, żebyś się nie pomylił. Odwrotne podłączenie może spowodować pojawienie się wysokiego napięcia na pinie PGC.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 18 lut 2018, 15:07

Płytka dla PIC16F18346 gotowa. Do tej pory było (z układem PIC16F18326)

IMG_0246.JPG


A teraz trochę schludniej

IMG_0247.JPG


Muszę jeszcze nad opisami pomyśleć.

Marcin
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Development board for PIC

Postautor: dambo » niedziela 18 lut 2018, 15:15

Ile zajmuje Ci zrobienie takiej płyteczki? Robisz sobie do nich potem jakieś "dokumentacje" typu pinouty itp?
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 18 lut 2018, 15:33

dambo pisze:Ile zajmuje Ci zrobienie takiej płyteczki? Robisz sobie do nich potem jakieś "dokumentacje" typu pinouty itp?

Płytkę robię metodą fotochemiczną, więc w dzień nie mam warunków do robienia. Jedynie co wcześniej mogę sobie dociąć i oczyścić laminat. Potem nakładanie folii, naświetlanie, wywoływanie tylko wieczorem i w nocy, to samo z soldermaską.

Do etapu soldermaski idzie w miarę sprawnie, w ciągu 90 minut można mieć wytrawioną płytkę, z soldermaską już tak łatwo nie jest. Przygotowanie farby, nanoszenie, suszenie, wywoływanie, utwardzanie zajmuje mi pół nocy. Dopiero kolejnego dnia można wykończyć płytkę, czyli wiercenie i docinanie.

Od czystego laminatu do takiego stanu jak poniżej trzeba poświęcić w zasadzie dwa długie wieczory plus kawałek dnia na prace wykończeniowe.

IMG_0245.JPG


W jeden wieczór nigdy nie udało mi się zrobić, może gdybym wcześniej wszystko przygotował i odmierzył zmieściłbym się w jednym wieczorze, tym bardziej że wciąż są jeszcze długie. Ogólnie mówiąc trzeba na to kilka godzin poświęcić.

Co do dokumentacji, nigdy nie robiłem, ale niejednokrotnie przydałaby się.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » piątek 06 sie 2021, 16:18

Hej

Ostatnio bawiąc się MPLAB SNAP (programator debuger od microchipa obsługujący PICe i AVRy) wróciłem do PICów i swojej płytki deweloperskiej. Mam parę rodzin PICów od microchipa, a obecnie dwie na biurku, PIC16F18346 oraz PIC18F16Q41, oba 20pinowe, dwie różne rodziny ale pinowo zgodne. Mam też z 20pinowych PIC16F18446, która też jest z poprzednio wymienionymi pinowo zgodna. Aby ułatwić zamianę układów postanowiłem zrobić płytkę deweloperską z podstawką ZIF, która zapewni szybką wymianę układu.

Wstępna propozycja
PIC2.PNG

PIC3.PNG

PIC1.PNG


W najbliższym czasie będę projektował podobne rozwiązanie dla 28pinowych PICów, PIC16F15244 Family, PIC18-Q43 Family czy PIC18-Q10 Family, w ramach jednej obudowy rodziny są zgodne pinowo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » piątek 06 sie 2021, 22:41

Trzy małe poprawki.

1. Za namową jednego kolegi zmiana gniazda DC na USB C, pozwoli zasilić układ z ładowarki do tel czy portu USB komputera.
2. W związku z powyższym dotychczasowy stabilizator 5V zmieniony inny dowolny, np 3.3V, co pozwala na zastosowanie zworki wybierającej napięcie zasilania mikrokontrolera pomiędzy 5V bezpośrednio z portu USB i napięciem zgodnym z zastosowanym LDO.
3. Zmiana kwarcu na standardowy, popularny w obudowie HC49, kwarc będzie opcjonalny, montowany w podstawce, co pozwoli na szybką zmianę na dowolny żądany w założeniach projektowych lub usunięcie jeżeli jest zbędny.

PICV2.PNG

PICV2_1.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Development board for PIC

Postautor: SuperGość » sobota 07 sie 2021, 09:39

Fajna płyteczka aż jest chęć zajęcia się ponownie PICami (ale tylko chwilowa ;) )

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Development board for PIC

Postautor: Marcin » niedziela 08 sie 2021, 22:06

Wersje finalne (przynajmniej taką mam nadzieję że nie zawierają błędów)

W stosunku do poprzedniej wersji zmienione rozmiary kondensatorów przy kwarcu na 0402. Oraz dodane dodatkowe złącze zasilania w postaci goldpinów.

PCB dla 20 pinowych układów

PIC20pinA.PNG

PIC20pinC.PNG

PIC20pinB.PNG


PCB dla 28 pinowych układów

PIC28pinC.PNG

PIC28pinB.PNG

PIC28pinA.PNG


Projekt w zasadzie gotowy do przekazania do produkcji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Wróć do „PIC - problemy układowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość