[KiCAD] biblioteki do eeschema/pcbnew/3d

Tutaj dzielimy się doświadczeniem z używania programu KiCAD.

Moderator: ZbeeGin

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[KiCAD] biblioteki do eeschema/pcbnew/3d

Postautor: tasza » piątek 27 sty 2017, 10:01

Jakieś ładne LED-ki chciałam sobie do próbnika znaleźć i złącza kątowe no i wyskoczyło też to...

:arrow: http://smisioto.no-ip.org/elettronica/k ... cad-en.htm

:shock: ale ktoś miał zdrowie ...
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [KiCAD] biblioteki do eeschema/pcbnew/3d

Postautor: j23 » sobota 28 sty 2017, 03:37

Dzięki. Dobrze wiedzieć, że Ktoś z forum dość aktywnie działa pod Linux'em (tak przypuszczam). :) Pod Windows'em jakoś wszystko ostatnio się robi dość komercyjne (sprawy deweloperskie).. :/ (np. jakie by nie patrzeć licencje AutoCAD'a (Eagle), Qt5, Adobe... - licencja na rok.. eee.. ). Oczywiście pod Linux'em też są aplikacje komercyjne, ale aż takiego parcia na kasę to nie ma ;)
A tutaj widzę autor bibliotek odwalił masę dobrej roboty... Już oprócz samej frajdy używania tych bibliotek to godzinami można się patrzyć z zachwytem na jakoś wykonania modeli 3d.

Pozdrawiam! j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [KiCAD] biblioteki do eeschema/pcbnew/3d

Postautor: tasza » sobota 28 sty 2017, 11:02

Hejka.
No to w końcu popatrzyłam co w tych zipach z obudowami, temat diodek jest w '3d_indicators.zip'
Ładne to, na zrzutach widać, że z większą starannością odtworzona rzeczywistość, diodki mają cokół-stopkę i sa bardziej gładkie.
No i genialna jest dioda transparentna :o

Wadą pakietu jest brak diody niebieskiej, ale ja zawsze powtarzam - jak coś jest zawarte w plikach tekstowych to tylko po to, aby w tym grzebać :)

KiCAD-owi podkładamy w zakładce odnośnie modelu 3d tekstowe pliki *.wrl zatem po dłuższej chwili namóżdżania wyszło mi gdzie tam jest sekcja dotycząca "bańki" LED-a. A zabawa w kolory i inne wizualne parametry to już na wyczucie.

Ułatwieniem jest fakt, że jak mamy otwarty 3d Viewer do płytki i otworzymy odpowiedni *.wrl w edytorze tekstowym i gdy coś zmienimy i zapiszemy plik, to wystarczy kliknąć reload board (pierwszy na lewo) i płytka wyrenderuje się po nowemu, można się bawić do woli. No i dobrze mieć na boku kopie oryginałów, jednak.

Jedna ważna uwaga - diodki trzeba sobie poobracać o -90` względem osi Z, połapałam się dopiero na transparentnej, bo przez nią było widać że piny w laminacie są zamiast w padach, jakoś nie pomyślałam, aby pcb sobie od spodu oglądnąć....
Załączam parę zrzutów i moje eksperymentalne pliki wrl z dziś z rana (tylko rozszerzenie *.txt trzeba usunąć) - niebieski ledzik i niebieski-transparentny, chyba nieźle wygląda. Inne kolory - właśnie taką metoda można sobie porobić, jak już się zgadnie co gdzie zmieniać - idzie błyskiem :)

00_diff-rot-led-as2-zrzut ekranu59.png
01_ambient33333-as2-zrzut ekranu55.png
02_ambient09-ambient33333-as2-zrzut ekranu56.png
03_blutransp-as2-zrzut ekranu57.png
04_rot-led-as2-zrzut ekranu58.png


led_5mm_blue_clear.wrl.txt
led_5mm_blue.wrl.txt
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [KiCAD] biblioteki do eeschema/pcbnew/3d

Postautor: Antystatyczny » sobota 28 sty 2017, 11:05

Pięknie to wygląda. Będę musiał jakoś przebrnąć przez proces tworzenia PCB w KiCAD. Póki co ogarniam jedynie Eagle i Autotrax DEX.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [KiCAD] biblioteki do eeschema/pcbnew/3d

Postautor: tasza » sobota 08 kwie 2017, 10:41

no a teraz słupka dystansowego mi było potrzeba na nóżkę do płytki, o matko, to wiatraczki i radiatory do Kicad w 3D są porobione,
a takie maleństwo jak niżej to rarytas jakby
IMG_6232.JPG

ale ktoś jednak porobił elementy mechaniczne do płytek :) a przy okazji fura cała innych obudów, można się częstować, normalnie mega zestaw :)

:arrow: http://www.reniemarquet.com/bibliotecas_en.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [KiCAD] biblioteki do eeschema/pcbnew/3d

Postautor: SuperGość » niedziela 26 lis 2017, 15:51

no juz dodane do zakładek :)


Wróć do „KiCAD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości