KiCAD 7

Tutaj dzielimy się doświadczeniem z używania programu KiCAD.

Moderator: ZbeeGin

tapy
User
User
Posty: 123
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

KiCAD 7

Postautor: tapy » poniedziałek 13 lut 2023, 23:57

Oficjancie została wydana wersja 7 popularnego CAD dla rysowania schematów i projektowania PCB.
Sporo nowości, choć jedna mnie rozczarowała - łezki odnoszą się do wszystkich otworów przewlekanych, nie ma opcji by tyczyła się tylko przelotek przy których ta funkcjonalność ma sens.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: KiCAD 7

Postautor: Zegar » wtorek 14 lut 2023, 10:20

tapy pisze:Oficjancie została wydana wersja 7

Jak ten czas leci... Jeszcze nie zacząłem używać szóstki. :shock:
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: KiCAD 7

Postautor: Marcin » wtorek 14 lut 2023, 15:43

Zegar pisze:Jak ten czas leci... Jeszcze nie zacząłem używać szóstki.

Ja dopiero zacząłem używać 6ki a tu już 7ka. Ale i czas pomiędzy wydaniami oficjalnych wersjami 6 a 7 był dość krótki, krótszy niż miedzy wydaniami wersjami 5 a 6.
W publikacji o nowej wersji widzę parę ciekawych funkcjonalności, kusi by spróbować.

Niko72
Posty: 9
Rejestracja: sobota 20 lut 2021, 14:45

Re: KiCAD 7

Postautor: Niko72 » sobota 25 lut 2023, 10:19

Prawdopodobnie od czasu pojawienia się szóstej wersji KiCada, w miarę możliwości co roku będzie pojawiała się kolejna nowa wersja tego programu. Więc w przyszłym roku możemy się spodziewać KiCada 8.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: KiCAD 7

Postautor: Zegar » sobota 11 mar 2023, 17:30

tapy pisze:Sporo nowości...

Niestety nie działa już przeciąganie grupowe ścieżek - każdą trzeba ułożyć oddzielnie. Wstawianie opisów na płytce też działa gorzej. Tekst pojawia się byle gdzie, ale nie tam, gdzie kliknąłem (w piątce było idealnie), więc za każdym razem trzeba przemieszczać. Nie działa też "negowanie" opisów sygnałów. W piątce wystarczyło dodać tyldę przed opisem i już była piękna kreska do góry... Może jest to zrobione inaczej, ale nie umiem znaleźć. Poza zmianami graficznymi nie widzę powodów do entuzjazmu. :?
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 123
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: KiCAD 7

Postautor: tapy » sobota 11 mar 2023, 19:31

Od wersji 6 negację uzyskujemy poprzez ~{RD}. Wtedy również zmiany zaszły w kwestii kopiowania elementów, dla całego pakietu obecnie obowiązuje Ctrl-D zamiast różnych skrótów (C w edytorze schematów i Ctrl-D w PCB).

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: KiCAD 7

Postautor: Zegar » sobota 11 mar 2023, 19:46

tapy pisze:Od wersji 6 negację uzyskujemy poprzez ~{RD}. Wtedy również zmiany zaszły w kwestii kopiowania elementów, dla całego pakietu obecnie obowiązuje Ctrl-D zamiast różnych skrótów (C w edytorze schematów i Ctrl-D w PCB).

Dzięki. Rzeczywiście działa, ale trzeba się przyzwyczaić. Skróty już z grubsza ogarnąłem. ;)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „KiCAD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości