[KiCAD] tworzenie symbolu bibliotecznego

Tutaj dzielimy się doświadczeniem z używania programu KiCAD.

Moderator: ZbeeGin

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

[KiCAD] tworzenie symbolu bibliotecznego

Postautor: phill2k » niedziela 17 mar 2019, 23:10

win10-64bit, KiCad 5.0.2 - dwa pytania

1 . Czy jest możliwość stworzenia symbolu schematowego w edytorze biblioteki poprzez skopiowanie części schematu z edytora Eschema i jak to zrobić, jeśli jest taka możliwość.
Ctrl+C, Crtl+V nie działa :( . Wiem że można kopiować symbole z jednej biblioteki do drugiej -mam to przećwiczone. :)

2. Czy z szablonu (TEMPLATE) można utworzyć bibliotekę - symbol + skojarzony footprint

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [KiCAD] tworzenie symbolu bibliotecznego

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 18 mar 2019, 08:58

Na początku muszę zaznaczyć, że nie do końca wiem o co Koledze chodzi i w jakim celu miałyby być takie opcje dostępne. Aczkolwiek postaram się odpowiedzieć zgodnie ze stanem zrozumienia na chwilę obecną.

1. Taka opcja nie istnieje i istnieć nie będzie. Dlaczego? Bo schemat głównie składa się z symboli i połączeń. Aby te symbole pojawiły się na schemacie to muszą znaleźć się w jakiejś bibliotece. W tej chwili1) nie są one "embedded" na schemacie (To nie Protel, ani EAGLE). Jeśli nie masz danego symbolu w bibliotece związanej z projektem lub jednej z domyślnych to praktycznie ratuje cię tylko pamięć "cache". Jeśli tej również nie masz - a niektórzy tak potem publikują projekty - to schemat będzie nieczytelny i w wielu przypadkach bezużyteczny.

Dlatego też opcja kopiowania czegokolwiek ze schematu jest IMO bez sensu, bo:
a) I tak musisz mieć biblioteki źródłowe. Zatem właściwym podejściem będzie jednak kopiowanie symboli między bibliotekami.
b) W bibliotekach mogą się znaleźć tylko symbole. Dlatego skopiowanie fragmentu schematu wraz z połączeniami do biblioteki również jest bez sensu.

Jeśli chodzi Ci o robienie sobie "snippetów" to na to są inne sposoby: szablony lub import gotowego schematu, który można specjalnie spreparować do tego celu.

2. Myślę, że źle zadałeś to pytanie. W obecnej jego formie odpowiedź jest tożsama z pkt. 1. Co innego jakbyś zadał pytanie: "Czy w szablonie (TEMPLATE) można utworzyć bibliotekę - symbol + skojarzony footprint?". I tu odpowiedź byłaby twierdząca. Można utworzyć szablon i dołączyć do niego jego własne biblioteki, które mechanizm szablonów posłusznie skopiuje do docelowego projektu. Zarówno symboli jak i footprintów. I masz to opisane w Projektowanie w KiCad 5.0 - Cz.2 Jak ułatwić sobie tworzenie nowych projektów w przedostatnim podrozdziale.

---
1) Są plany by tą sytuację zmienić. Nowy format plików .kicad_sch mający się pojawić w edycji 6 lub 7 (Jeśli nie zdążą), ma mieć już wszystko osadzone.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [KiCAD] tworzenie symbolu bibliotecznego

Postautor: phill2k » poniedziałek 18 mar 2019, 17:49

Przepraszam, może zbyt niejasno sformułowałem pytanie, spróbuję opisać to co zamierzam zrobić, może wtedy moje działania będą bardziej zrozumiałe.

Zaimportowałem do KiCad'a projekt z Eagle'a (nawiasem mówiąc fajnie to działa), w tym projekcie jest użyty moduł radiowy, którego to symbol i footprint chciałbym sobie przerzucić do KiCad'a w formie biblioteki. Utworzyłem sobie zatem nową bibliotekę, w niej nowy symbol i na zasadzie kopiuj/wklej chciałem skopiować tenże symbol z edytora schematów do edytora symbolu, ale natrafiłem na opór materii mało mi jeszcze znanej ;), w podobny sposób chciałem zaimportować footprint. Być może nie tędy droga, stąd moje pytanie.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [KiCAD] tworzenie symbolu bibliotecznego

Postautor: ZbeeGin » poniedziałek 18 mar 2019, 20:40

To nie tędy. W przypadku schematu klikasz prawym klawiszem na symbolu. Z menu wybierasz "Właściwości -> Edytuj za pomocą Edytora Bibliotek". Automatycznie otwiera się biblioteka projektu powiązana z zaimportowanym projektem z EAGLE. Teraz możesz to zapisać/skopiować do swojej biblioteki w znany Ci sposób.
Podobnie jest w przypadku PCB. Też "Właściwości" na wybranym footprincie. Tam w oknie dialogowym "Edycja Footprintu...". I jesteś znów w edytorze footprintów gdzie możesz go zapisać w swojej bibliotece.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [KiCAD] tworzenie symbolu bibliotecznego

Postautor: phill2k » wtorek 19 mar 2019, 19:36

Wielkie dzięki za wskazanie optymalnej drogi :D


Wróć do „KiCAD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości