system SITCOM i strona www pani Izabelli Malcolm

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

system SITCOM i strona www pani Izabelli Malcolm

Postautor: tasza » czwartek 09 lut 2017, 23:18

:arrow: http://www.izabella.ml/

Na tę stronkę webową wpadłam w okolicach roku 2005, jakoś nie mogłam nawiązać kontaktu z autorką, z panią Izabellą, za to rozpoczęłam korespondencję z jej przyjacielem - Sanem Bergmansem, jesteśmy w kontakcie to dziś...

Ta pani odeszła od nas, już wiele lat temu :( a zawartość jej domowej strony została przez Sana pracowicie skopiowana i zabezpieczona i to do niej link właśnie podaje.

Ta stronka to jest archiwum, muzeum, swego rodzaju ciekawostka choć zawiera garść całkiem przydatnych informacji i jest ważna, przynajmniej dla mnie.

Kluczowy projekt tej strony (oczywiście w mojej, osobistej ocenie) to komputerek SITCOM (San & Izabella Training Computer), pocieszny systemik bazujący na procesorze Intel 8085

:arrow: http://www.izabella.ml/html/sitcom_.html

a ten projekt był bezpośrednią inspiracją do zbudowania komputerka dino-85, małego systemu, który oparłam na tymże procesorze, a który był opisywany w `Elektronika dla Wszystkich` w 2008 roku w ramach cyfrowej archeologii.....
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: system SITCOM i strona www pani Izabelli Malcolm

Postautor: j23 » sobota 11 lut 2017, 09:15

Dzięki za link do tej strony Tasza! :) Czegoś takiego jak budowa mikrosystemu (metodologia) od podstaw już dawno szukałem. Szkoda, że ta Pani już nie jest w stanie przekazać więcej wiedzy, chociaż mimo to, to co zostawiła po sobie jest i tak w zupełności wystarczające.
Jej stronkę skrupulatnie (i zapobiegawczo) już skopiowałem off-line. :)

A masz może link do tego Twojego projektu systemu?

Pozdrawiam! j23 Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: system SITCOM i strona www pani Izabelli Malcolm

Postautor: tasza » poniedziałek 13 lut 2017, 17:13

ja przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale w weekend nie miałam serca do forum,
no ja idę tą właśnie ścieżką co Izabella, intuicyjnie i spontanicznie, to R&D, research and development, nie chodzi o to aby coś zakończyć, ale o ciągłą radość odkrywania nowego, robienia eksperymentów i szukania dalej, w tym cały tego sens, to taki kobiecy punkt widzenia, nie wszyscy to rozumią...

a o dino-85 będzie osobno
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: system SITCOM i strona www pani Izabelli Malcolm

Postautor: j23 » piątek 17 lut 2017, 01:32

tasza pisze:(...)R&D(...), nie chodzi o to aby coś zakończyć, ale o ciągłą radość odkrywania nowego, robienia eksperymentów i szukania dalej, w tym cały tego sens, to taki kobiecy punkt widzenia, nie wszyscy to rozumią...(...)
Pewnie w jakimś ułamku trochę to rozumiem. W każdym razie rozumiem fakt, że jakaś "burza mózgów", pozorne elementy chaosu, lub lepiej to ujmując etropii czy "odskoczni od rzeczywistości" są potrzebne a czasami niezbędne, żeby np. wpaść na jakiś pomysł. Bodziec inspirujący osiągnięcie jakiegoś celu może być różny - wg mnie ważne, żeby był skuteczny i niekrzywdzący innych (a raczej z pożytkiem dla ludzi, a nie ich utrapieniem). ;)

Natomiast stronki/tutoriale takie jak ta Pani Izabelli bardzo pomagają usyntetyzować wiedzę, wpaść na ten właściwy tok rozumowania. Nie są dokończone, niekompletne - nie szkodzi. Jak dla mnie zawierają jakąś cząstkę wiedzy, która łączy się w całość z inną cząstką wiedzy z innego źródła. Nie każdy -tak jak Pani Izabella- zajmował się projektowaniem systemów z dość ograniczonymi możliwościami hardware'u (jakby historia powstawania systemów od strony praktycznej), a jeszcze mniej tych osób chce/lub po prostu nie może (wojsko/korpo) dzielić się taką wiedzą. A wiadomo, że jeśli chce się zrobić agregację w przód (np. projekt choćby w części na bazie projektu Pani Izabelli), wpierw powinno się poznać podstawy, pojedyńcze elementy tej całej (pozornie) skomplikowanej układanki. ;)
Co do kobiet inżynierów to odnośnie innej dziedziny IT (webmastering) jest sobie taka inna Pani: Julie C. Meloni, która wg mnie pisze jedne z lepszych książek nt. webmasteringu (php, mysql, etc.). Można powiedzieć... "wymiata" 8-) -mimo iż książki które mam na myśli lekko straciły na aktualności.

Pozdrawiam! j23 Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości