MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: tasza » środa 25 sty 2017, 21:33

Ten gadżecik związany z systemem CA80 jednak cieszy się zainteresowaniem, schematy ideowe pojawiają się w sieci jak i komentarze na temat parametrów tej sondy.
Z __mojego__ punktu widzenia: układ jest w porządku, swoją rolę w amatorskich warunkach spełnia znakomicie, naprawdę rzadko zdarza się uderzyć w ścianę typu - wyjście poza zakres pomiarowy, głównie dotyczy to minimalnej długości rozpoznawanego impulsu.
No to rekreujemy zabawkę - na wejściu mamy widok na elementy i schemat ideowy (ze skanów oryginalnej ulotki do próbnika):
as2-zrzut ekranu49.png
as2-zrzut ekranu48.png

dla wzrokowej weryfikacji położenia elementów - fotkę oryginału:
IMG_5064.JPG

główny wsad do malowania płytki - top view i bottom view (ścieżki po lustrzanym odbiciu)
reverse-eng-input_as2-zrzut ekranu50.png

i witamy w klubie wielbicieli KiCAD,,,,,
as2-zrzut ekranu51.png


no to trzymajcie kciuki.....
pzdr,
Natasza
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: Antystatyczny » środa 25 sty 2017, 23:10

Widzę, że oryginalny układ nie do końca odpowiada schematowi... Tam jest jakiś 10uF, tak? On jest w filtracji zasilania całego układu?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: j23 » środa 25 sty 2017, 23:34

Dołożyć do tego po stronie odczytu cyfrowego jakiś mikrokontroler z możliwością współpracy USB, lub mikrokontroler i np. FT232RL, sygnał wypuścić po RS232 do komputera PC, tam zrobić jakąś prostą aplikację wizualizującą sygnał i z prostego (a stabilnego) próbnika robi się o wiele lepsza zabawka...

Dzięki za publikację projektu superpróbnika! :)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: tasza » czwartek 26 sty 2017, 00:11

Antystatyczny pisze:Widzę, że oryginalny układ nie do końca odpowiada schematowi... Tam jest jakiś 10uF, tak? On jest w filtracji zasilania całego układu?

No, przyznam że teraz ja jestem pod wrażeniem, szacunek szczery za spostrzegawczość!
Taaaak, dokładnie, w dokumentacji MIK03C jest nieścisłość /w MIK-ach jest ich kilka, pokażę kiedyś/ - na schemacie nie widać tego filtrującego maleńkiego kondensatora o wartości kilka uF, to niby nic wielkiego, ale przy przewodach zasilających o długości 50 cm lub więcej brak filtrowania potrafił dać się we znaki, głównie pod postacią "impulsów znikąd"....
pzdr,
Natasza
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: Antystatyczny » czwartek 26 sty 2017, 00:34

Mam już narysowany schemat w Eagle. Mam również projekt płytki, ale w wersji "Mocno wczesna Alpha". Nie ma też tego kondensatora filtrującego zasilanie. Gdybyś jednak chciała na to zerknąć, to wrzucę na forum.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: SuperGość » czwartek 26 sty 2017, 07:07

:arrow: tasza super
Off Topic
chyba pójdę wygrzebać w piwnicy swój próbnik (może znajdę) miał fajną wytoczoną przez kolegę obudowę z przezroczystej plexy - później niestety moja młodsza latorośl włożyła bananki do kontaktu :D

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: tasza » czwartek 26 sty 2017, 08:33

:arrow: Antystatyczny No pewnie że wrzuć to co masz, bardzo możliwe, że oszczędzisz mi nieco pracy przy układaniu elementów, chętnie skorzystam z podpowiedzi. Ja i tak swoją wersje w Kicad zrobię, muszę, tak dla treningu, oj dawno nic nie kleciłam i zauważam spadek formy. Ja planuje drobne uprawnienie, a mianowicie tam gdzie skosy i niby ma być zalutowana igła (czy drut-sonda) to chcę dać dwa pady i tam będzie złącze 2 x goldpin, kątowy. Wtedy albo kabelek sobie podłącze albo nasadzę igłę zarobioną w skuwce. No i od drugiej strony podobnie - zasilanie na 5 x kątowy goldpin, masa na zewnętrznych pinach, +5V w środku, jakbym nie złączyła i tak polaryzacja będzie ok, no i mając tak odpinany przewód zasilający można go zastąpić krótszymi kabelkami idącymi np. do płytki stykowej. Nie zawsze próbnikiem biega się po układzie, czasem zapina się na dłuższą chwilę no i wtedy powstają jakieś dziwne drutowania, a tak to będę miała wersję embedded :) Pewnie wieczorem przysiądę znowu...
pozdrawiam,
Natasza
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: Antystatyczny » czwartek 26 sty 2017, 19:18

Wrzucam swoje wypociny. Przede wszystkim schemat w Eagle'u. Użyłem wersji 7.7.0. Zasadniczo schemat niczym nie różni się od oryginału poza brakiem potencjometru służącego do kalibracji. Na ten element nie jest przewidziane miejsce na płytce. Zamiast BAYP95 wrzuciłem 1N4148. Oba typy są diodami przełączającymi o podobnym spadku napięcia na złączu. Gdyby to jednak był zły wybór, dajcie znać. tranzystory BC557 i BC547... Typówka do włączania ledów. Na schemacie nie jest ujęty 10uF filtrujący zasilanie, który zauważyłem dopiero później. Można go jednak wrzucić, bo na płytce zostało mnóstwo wolnego miejsca. H1 to miejsce, w które dolutowujemy sondę/szpilkę.

sch.png


Ok, a teraz płytka. Jej wymiary to 22mm x 66mm. Jest jednowarstwowa (jak widać). Szerokość ścieżek 12 milsów. W fabrycznej płytce zauważyłem, że zastosowany został kondensator 470nF bodajże MKP w prostokątnej obudowie. Na schemacie jednak znajduje się kondensator tantalowy, a o ile pamięć mnie nie myli, tantale na ogół były okrągłe. Dlatego też wybór obudowy padł właśnie na okrągłą. Na płytce nie znajdziemy dedykowane złącza do podłączenia zasilania. Jak już wspomniałem wcześniej, jest to wersja "Alpha". Aha, jeszcze poligon... Wylałem poligon, bo wersja ze ścieżką GND wydawała mi się jakaś karkołomna. Jeśli jednak musi być ścieżka, można ją poprowadzić zamiast poligonu.

brd.png


Dorzucam spakowane pliki brd i sch, gdyby ktoś chciał podłubać przy tym projekcie.

MIK03C.zip
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: tasza » czwartek 26 sty 2017, 21:50

Fajnie zrobiłeś, a u mnie póki co jest tak....
as2-zrzut ekranu53.png

as2-zrzut ekranu54.png

sprawa jest mocno rozwojowa, w pewnej chwili przestałam się patrzeć na oryginalna płytkę i zaczęłam malować po swojemu w/g schematu.
Takie złączki jak chciałam to mam, dodatkowo dioda (D9) włączona zaporowo z zasilaniem - w przypadku pomyłki w polaryzacji to lepiej dla zasilacza aby miał ograniczenie prądowe... No i zaliczyłam jednego krosa (top layer, czerwone), ale co mi tam. Możliwe, że są błędy w połączeniach, ale to już jutro zerknę, ze spokojną głową. No i chwilę posiedzę pewnie nad upakowaniem tego, może się uda, potem ścieżki i pady do pogrubienia i w sumie jakoś będzie. Może i to siermiężnie póki co wygląda, ale ja mam w perspektywie wykonanie tej pcb termotransferem w domowych prowizorycznych warunkach...
pzdr
Natasza
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: Antystatyczny » piątek 27 sty 2017, 07:22

No i wyszło elegancko. Jaki masz rozstaw nóżek przy diodach BAYP? Mam wrażenie, że u mnie te diody są strasznie duże.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: tasza » piątek 27 sty 2017, 07:50

No ja jeszcze będę nad tym siedzieć... moje diodki mają 200mils (~5mm), w pierwszej wersji wstawiłam z biblioteki
coś co miało nazwę D3 ale wielgachne były no to sobie dorobiłam na szybko komponent nowy i tyle,
fajnie że w modelu 3D wystarczyło tylko x o 1/3 zmniejszyć i już całkiem ładnie wygląda.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: Antystatyczny » piątek 27 sty 2017, 07:52

No tak, a moje mają chyba 300 milsów. Ledwo je tam upchnąłem. Będziesz wylewała poligon, czy zostawisz "gołe" ścieżki?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: tasza » piątek 27 sty 2017, 08:09

Raczej zostawię gołe ścieżki, poza tym w Kicad to jakoś tego wylewania obszarów nie czuje,
no i chce parę napisów dać, swoją ksywkę, rok, etc.. tak więc miejsca ubędzie.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: MIK03C - superpróbnik stanów logicznych - rekonstrukcja zabytku

Postautor: tasza » sobota 28 sty 2017, 22:22

no to w sumie projekcik skończyłam, jutro daje sobie czas na weryfikacje net listy i zaczynam zastanawiać się nad fizyczną realizacją,
jak ktoś lubi grupę Delain to zapraszam na film
:arrow: https://youtu.be/CbvZKwOAPDI
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości