Wyświetlacz 14-sto segmentowy VFD

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Wyświetlacz 14-sto segmentowy VFD

Postautor: gaweł » czwartek 07 wrz 2023, 13:59

Znalezisko

disp_00.JPG


Wpadł w moje ręce ciekawy wyświetlacz VFD. Popularne wyświetlacze tego typu są przystosowane do pokazywania cyfr – więc są 7-segmentowe. Ten jest 14 segmentowy i potrafi pokazać litery. Co prawda pokazuje jedynie wielkie litery, ale zawsze to więcej niż zwykły stosowany kiedyś przykładowo w kalkulatorach.
Cała płyta, pochodzi od jakiegoś urządzenia komunikacyjnego, ma w sobie wszystko co trzeba:
  • przetworniczkę do wyprodukowania napięcia anodowego do lampy VFD,
disp_01.JPG

  • sterownik do zawiadywania samą lampą, zawiera w sobie między innymi generator fontów do wyświetlania (tak doczytałem się w PDF’e).
disp_02.JPG

Komunikacja z tym Rockwell jest szeregowa natomiast on sam już zawiaduje wszystkim. Cały układ nawet „dycha”, bo go zasiliłem.
disp_03.JPG

Odpał był co prawda bez nadzoru procka, więc wyświetlił co wyświetlił. By ogarnąć całość niezbędna jest jakaś wiedza dotycząca tematu. Trochę się naszukałem, ale znalazłem wszystko co trzeba. Teraz będzie można się pobawić owym „cósiem” i wymyślić jakieś fajne dla jego zastosowanie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Wyświetlacz 14-sto segmentowy VFD

Postautor: Zegar » sobota 02 mar 2024, 16:19

gaweł pisze:Teraz będzie można się pobawić owym „cósiem” i wymyślić jakieś fajne dla jego zastosowanie.

Bardzo ładna rzecz. Kiedyś miałem pomysł na zastosowanie takiego wyświetlacza, ale nie był on w moim posiadaniu. Co prawda zapomniałem już, co chciałem nim wyświetlać, ale w ramach ćwiczeń zrobiłem podobny wirtualny. Nie jest tak okazały, jak "prawdziwy" VFD, ale od biedy mógłby go zastąpić.
https://youtu.be/zLBH-P7QVNw
Kod można zobaczyć tutaj.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości