Co za pamięć

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Co za pamięć

Postautor: gaweł » sobota 28 sty 2023, 20:07

Pamięć UCY780101

ram000.jpg


Czasami warto zrobić porządek wokół siebie. Nie tyle chodzi by mieć wszystko poukładane itp. ale przy okazji można znaleźć prawdziwe skarby dawno zapomniane. Nie przypominam sobie skąd się znalazły te pamięci w mojej szufladzie, choć bardziej prawdziwym będzie określenie: w jakimś pudełku schowanego na dnie innego pudełka, do którego nikt nie zaglądał od wieków.
No więc odkryłem w swoich zakamarkach układy UCY780101. Jak się okazuje, jest to pamięć o zawrotnej pojemności 16*4 bity.
ram001.png

Mam 4 sztuki, znaczy się, że mogę zbudować pamięć 32 bajty, wręcz kosmiczna pojemność. W klasycznej „cegle” (Pieńkos, Turczyński) dotyczącej układów cyfrowych jest nawet wzmianka o tym układzie:
ram002.jpg

No więc jest to pamięć o rozdzielonych szynach danych: jest szyna danych wejściowych i wyjściowych. Osobliwością jest natomiast to, że dane wyjściowe są typu otwartego kolektora i w dodatku sygnał jest zanegowany.
Co prawda nie znalazłem tam pinologii, ale internet okazał się łaskawy i na elenocie znalazłem wszystko czego potrzebuję, toteż mogłem zrobić rysunek. Tak przy okazji tego szukania, okazało, się że układ jest nadal dostępny, ale jego cena… no… układ jest wręcz bezcenny.
ram003.png

Jakby policzyć, to niewiele brakuje do jeden zeta za słowo 4-bitowe.
Nabrałem ochoty na eksperymenty, więc wiem co będę robił w najbliższym czasie, o czym jeszcze napiszę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Co za pamięć

Postautor: gaweł » niedziela 29 sty 2023, 17:06

Badania

Podstawowy układ badawczy pokazuje poniższy schemat:
ram101.png

i w realu
ram102.jpg

Budując układ próbny nerw mnie szarpnął, bo ile razy można robić to samo w kółko… już tyle razy to robiłem: budowałem od zera, że czas z tym skończyć. Zrobiłem w końcu sobie na potrzeby badawcze odpowiednie „doposażenie” w postaci DIPSW plus drabinka oporników odpowiednie połączonych.
ram103.jpg

Jak można się spodziewać, żadna filozofia. DIPSW (ten niebieski) to szyna adresowa, hebelek do góry to jedynka, hebelek do dołu to zero (logika inna niż można się spodziewać). Drugi DIPSW (ten czerwony) to wejściowa szyna danych oraz sterowanie #CS i #WR. Tu jest już normalnie: hebelek do góry to jeden, hebelek do dołu to zero. Pamięć ma wyjścia typu otwarty kolektor, więc wyjścia trzeba dociągnąć do góry. Tak przy okazji, jeżeli #CS jest w stanie pasywnym, to wyjścia są niewysterowane (czyli mają jedynkę logiczną z racji wyciągających oporników) bez względu na ustawiony adres i zapisane dane. Na wyjściu dałem bramki typu AND choć normalnie powinny być NAND lub NOT. Wynika to z tego, że sposób włączenia LED’ów jest taki, że świeci przy zerze na wejściu, więc by wyświetlić na LED’ach prawdziwy stan zapisany w RAM potrzebna byłaby podwójna negacja, czyli w sumie AND.
Zapisałem kila słów 4-bitowych pod różne adresy i później je odczytałem. Na sztuki się zgadza. Nawet działa zgodnie z oczekiwaniem gdy (przy aktywnym #CS) zmieniam adres → wyświetla inne dane.
ram104.jpg

Nie chciało mi się „heblować” każdą możliwą kombinację. Zakładam, że pamięć jest sprawna. Ewentualnie można podczepić jakiś procek i zrealizować ramtest. By to dołączyć do standardowej szyny danych, to konieczna będzie zwrotnica typu 8216 lub przynajmniej 74HCT244, bo z tą pierwszą niektórzy mogą mieć mały problem, choć jeszcze daje się ją zdobyć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości