Strona 1 z 1

Procesor Alfa

: wtorek 13 gru 2022, 00:33
autor: gaweł
Procesor 21064

dec01.jpg

Właśnie robię porządki u siebie (może trochę przedświąteczne) i w trakcie działań natrafiłem na procka 21064. Jest to procek wypuszczony przez Digital Equipment Corporation popularnie zwany procesor Alfa. Był produkowany (bo już nie jest) w latach 90-tych ubiegłego wieku.
Znalazłem do tego procka jakąś elementarną dokumentację, więc wiem, że jest to procek 64-bitowy swego czasu zaliczany do górnej półki. Tak sobie pomyślałem, czy nie zbudować na jego bazie jakiegoś kompa :-) . Jak popatrzyłem na piny tego procka to trochę ochota mi odeszła. Pinów tak na bogato.
dec02.jpg

PCB to musiałoby być bardzo wielowarstwowe. Trochę złożone i obszerne zadanie, chyba bym musiał zatrudnić do pracy całą grupę ludzi :lol: .

Alfa 21064:
21064 RISC microprocessor - preliminary data sheet - 1992 (DEC).pdf

Re: Procesor Alfa

: wtorek 13 gru 2022, 11:08
autor: piotrek
Złota nawalone tyle, że może robić za biżuterię :)

Re: Procesor Alfa

: wtorek 13 gru 2022, 13:12
autor: GrumpyRez
Swojego czasu za kilka procesorów Intela + MMX pro dostałem chyba z 150zł na złomie

Re: Procesor Alfa

: wtorek 13 gru 2022, 15:04
autor: j23
gaweł pisze:Procesor 21064 (...)Tak sobie pomyślałem, czy nie zbudować na jego bazie jakiegoś kompa :-) . Jak popatrzyłem na piny tego procka to trochę ochota mi odeszła. Pinów tak na bogato.
dec02.jpg

PCB to musiałoby być bardzo wielowarstwowe. Trochę złożone i obszerne zadanie, chyba bym musiał zatrudnić do pracy całą grupę ludzi :lol: (...)"

Np. zrobić bota ethernetowego na nasze forum wspólnie co by monitorował wpisy (logi) i czat... ;) ogólnie monitoring tzw.treści (content'u)... Ambitne zadanie, ale wspólnymi siłami możliwe do wykonania... Procesor jest piękny i nie wiem jakie jest nastawienie Kolegi Gawła, ale mnie osobiście prędzej serce by pękło niż miałbym wyrzucać tego starego, ale zasłużonego "cyberżołnierza" na złom... i w dodatku ta legendarna firma DEC i procek...
z tzw.high-end (górnej półki, tzn.na lata 90te)...
W moim przekonaniu większość "zabawy" i mozolnego, super męczącego dłubania przy nim związana byłaby z dwoma sprawami:
- wykonanie płyty głównej dla tego komputera (a przede wszystkim podstawki z sensownym rozstawieniem pinów)
- systemu operacyjnego dostosowanego do obecnych potrzeb i reszty hardware'u użytego na płycie głównej (ew.kartach rozszerzeń)
Oczywiste jest, że sensem byłoby wykorzystanie mocy obliczeniowej cpu, natomiast resztę podzespołów (nowszych, z nowszymi protokołami transmisji etc.) możnaby zaprzęgnąć do współpracy w otoczeniu cpu...
Tą wielowarstwową płytę główną (choć może wystarczyłoby samą podstawkę) to chyba trzebaby zamawiać w firmie zewnętrznej, no bo jak inaczej?... ciężka sprawa, ale podstawka do procka to pierwszy krok. Być może też nie trzebaby wykorzystywać wszystkich pinów (choć dla zasady dostęp do wszystkich powinien być).
Robienie systemu operacyjnego to... ech... osobna bajka i osobny i MĄDRY podział prac, bo NIE WIERZĘ, że jedna osoba da sobie samodzielnie radę (o ile ma to zostać wykonane w sensownym czasie i robić jakieś sensowne rzeczy).

Dziękuję za dokumentację. Ja czytam takie rzeczy do poduszki i dlatego szybko i dobrze zasypiam :) ...i potem, następnego dnia rano...albo budzę się albo z napieprzającym baniakiem ;) (zwłaszcza jak nie wypiję w porę kawy), albo z głową pełną pomysłów ;) choć 90% spraw nie pamiętam w wystarczających szczegółach ;) :lol:

Zacny i ładny procek... :like:

Pozdrawiam! J23 Jarek

Re: Procesor Alfa

: wtorek 13 gru 2022, 15:17
autor: gaweł
j23 pisze:Procesor jest piękny i nie wiem jakie jest nastawienie Kolegi Gawła, ale mnie osobiście prędzej serce by pękło niż miałbym wyrzucać tego starego, ale zasłużonego "cyberżołnierza" na złom... i w dodatku ta legendarna firma DEC i procek...
z tzw.high-end (górnej półki, tzn.na lata 90te)...

No nie ma takiej opcji, bym z tego zrezygnował. Takie skarby to przygarniam do siebie.

Re: Procesor Alfa

: wtorek 13 gru 2022, 22:33
autor: j23
Jeszcze raz przyjrzałem się temu procesorowi pod kątem ilości pinów, rozmieszczenia.. Z dokumentacji wynika, że posiada 431 pinów, z czego funkcjonalnych (tzn.nie oznaczonych jako "non connected") jest 422. Wśród tych 422 pinów są oczywiście piny powielające się jak np.piny masy i zasilania. Reszta to -jak można by było się spodziewać- piny adresowe, danych i piny kontroli (niektóre z nich dwukierunkowe, inne jednokierunowe).
Do wykonania prototypu podstawki trzeba by przyjąć, że dysponuje się przynajmniej czterema płytkami prototypowymi uniwersalnymi (tymi dużymi białymi z pcv, gdzie na jednej jest 830 pól, w czym zawarte jest m.in. 2x60 kolumn na sygnały).
Chciałem wykonać prototyp jakiś, ale pech chciał, że posypało mi się trochę sprzętu (czyt.wszystkie moje stare graty komputerowe padły), no i póki co dysponuję tylko kartką i ołówkiem (smartfon paradoksalnie bardziej mi przeszkadza niż pomaga). Mam nadzieję, że nie zapomnę do tego zajrzeć na komputerze jak go w końcu naprawię. Kto wie... Może dwie dwustronne płytki pcb złączone razem powierzchniami (tak na trzy warstwy) dałyby radę.. Kontrola temperatury (wentylator na cpu) do ogarnięcia przez byle mcu z i2c plus dc18b20 i ok. Kabelków (sygnałów) cała masa do ogarnięcia, no ale ile radości gdyby DEC Alpha ożył! ;)
Pozdrawiam! J23 Jarek

Re: Procesor Alfa

: środa 14 gru 2022, 00:16
autor: gaweł
j23 pisze:Kontrola temperatury (wentylator na cpu) do ogarnięcia przez byle mcu z i2c plus dc18b20 i ok.


No do tego ma dwie całkiem spore śruby, by przykręcić porządny radiator ;)