„Starożytne” procesory

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Re: „Starożytne” procesory

Postautor: tapy » piątek 25 lis 2022, 21:27

Tak, są to ciekawe i mało popularne układy - aż dziw, bo były obecne w kilku popularnych komputerach domowych. Żadne z dostępnych SBC nie spełnia oczekiwań, by się bliżej zapoznać z tą architekturą. Warte poświęcenia uwagi jest rozwinięcie 6502 - W65C816 który na podobieństwo do Z280 może pracować w trybie 16-bitowym. Bliższym do M6800 jest mało znany u nas HD63C09(E)P, który też można znaleźć za niewielkie pieniądze za wielkim murem. Oba leżą sobie grzecznie w mojej wiecznej poczekalni, może kiedyś znajdę na nie czas lub zdobędę PCB do sensownego SBC, ale z tym jest słabo.

PS. Jest polska literatura na temat tego procesora: "Mikroprocesor 6502 i jego rodzina" H.Kruszyński, K.Kulpa, seria mikrokomputery wydawnictwa Sigma.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek

Postautor: gaweł » piątek 25 lis 2022, 21:47

Zegar pisze:Wygląda w środku "motorolowato", ...

No bo historia lubi się powtarzać. Rozłam w Intel ekipy, która wycmoniła 8080 jest dosyć znany. Podobnie zdarzyło się w stajni Motoroli. Zespół opracowujący MC6800 się podzielił i część odeszła "na swoje". Tak powstała MOS Technology, toteż ich procki są bardzo podobne do procków Motoroli (tak jak Z80 jest podobny do i8080). Procki MOS Technology były stosowane w wielu komuterkach domowych (ATARI, COMMODORE a nawet w APPLE).

Chętnie nawiążę współpracę w temacie i na początek zaoferuję literaturę.
Data catalog, 1982 (MOS).pdf

MCS6500 - microcomputer family hardware manual, 1976 (MOS).pdf

MCS6500 - microcomputer family programming manual, 1976 (MOS).pdf

PS
Mogę mieć tego trochę więcej, ale przy moim "burdelu" na dysku, czasami trudno jest jest coś znaleźć. Muszę to w końcu uporządkować i zebrać w jednym miejscu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Zegar
User
User

Postautor: Zegar » piątek 25 lis 2022, 22:04

tapy pisze:"Mikroprocesor 6502 i jego rodzina" H.Kruszyński, K.Kulpa, seria mikrokomputery wydawnictwa Sigma.

Dzięki. Kupiłem na Aledrogo. :lol:
Najciekawsza płytka, jaką znalazłem: https://www.tindie.com/products/ancient ... or-rc2014/
Niestety wycofana ze sprzedaży na Tindie... Dostępna tu: https://oshpark.com/profiles/ancientcomputing/page/1 ale cena zwala z nóg. Dostępna jest do niej dokumentacja wraz z projektem w Eagle, ale trochę ją podrasuję i zrobię w KiCAD-zie. Może jutro...
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User

Postautor: Zegar » piątek 25 lis 2022, 22:08

gaweł pisze:Mogę mieć tego trochę więcej...

Dziękuję, na razie wystarczy. :D Zanim przebrnę przez te pozycje, zrobi się wiosna. Trzeba jeszcze robić inne rzeczy. :lol:
A. Einstein

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » piątek 25 lis 2022, 23:30

Jest parę modułów do RC2014 dla tych procesorów 6808 i 6809, lecz szukam czegoś w postaci SBC, coś na podobieństwo czeskich Kilo/Bravo lub te japońskie SBC, lecz każdy ma to "coś" co mnie zniechęca. Jak znudzi mi się RC2014 ;) to coś zbuduję, ale dopiero jak skończą mi się pomysły (właśnie powstał mój 15 moduł do tego standardu i w kolejce kolejne 15...) :D

Awatar użytkownika
Zegar
User
User

Postautor: Zegar » niedziela 27 lis 2022, 20:40

Jak powiedziałem, tak zrobiłem. :D Nie wiem, czy dobrze, ale starałem się. Chciałem dodać switche do wyboru strony adresów I/O, ale odpuściłem. Nieznacznie zmodyfikowałem schemat płytki, o której wspominałem (bezczelnie wykorzystałem).
6502_RC2014.png

6502_RC2014.png

6502_RC2014.pdf

Polskojęzyczną książkę znalazłem w sieci i też zapożyczyłem... Na papierową nie chciało mi się czekać, więc wykorzystałem wolny czas.

http://atari.myftp.org/tekst_h/Mikropro ... odzina.pdf

Niestety spodziewałem się lepszej treści. Przeczytałem prawie całą i jestem zawiedziony. Nie dość, że są błędy drukarskie (zamiast schematu o podłączaniu ROM jest RAM), rzucają się w oczy błędy merytoryczne:
6502_err1.png

Chyba że za mało wiem o algebrze Boola.
Spodziewałem się przykładów programów, a zamiast nich znalazłem:
6502_sugestia.png

Mimo to myślę, że trochę się nauczyłem, chociaż z początku żałowałem wydanych 65 złotych.

W sieci znalazłem świetny podręcznik programowania:

https://ia600703.us.archive.org/30/item ... 02_OCR.pdf

PDF bardzo dobrej jakości. Działa wyszukiwanie, więc nie jest to tylko skan starego papieru.
Wiedziałem, że Motorola różni się od Intela czy Ziloga, ale żeby aż tak! Trzeba zweryfikować całą wiedzę o programowaniu i przestawić się na inny tryb rozumowania. Na pierwszy rzut oka kompletny odjazd... Jak sobie poradzić bez rejestrów szesnastobitowych? W ogóle jak żyć z trzema rejestrami... Jednak da się. Adresowanie indeksowe wydaje się być dużo lepsze niż w Z80. Filozofia całkowicie odwrotna - indeks jest ośmiobitowy, a baza szesnasto. Rozkazy krótsze i szybsze, ale nie ma na razie na czym poćwiczyć. ;)
A. Einstein

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » niedziela 27 lis 2022, 21:23

Zdecydowanie ładniejsza płytka niż oryginał i te które ja tu poprzednio zapodałem. Gratuluję! Jednak się da zrobić ładne PCB bez tworzenia SBC... tu jednak widać przewagę konstrukcji modułowych.
Mój pożegnalny moduł z pamięciami 62256 doskonale się tu sprawdzi (bez standardowego wyłączania ROM i programowego przełączania jego połówek; chociaż, dla chcącego... ;) ) i do pełni szczęścia potrzebny będzie tylko moduł transmisji szeregowej, w tym przypadku najlepiej na ACIA (MC68B50) i mamy cały kompletny komputer do poznawania nowej architektury. :)

ROMRAM.jpg

Awatar użytkownika
Zegar
User
User

Postautor: Zegar » niedziela 27 lis 2022, 21:47

tapy pisze:Zdecydowanie ładniejsza płytka niż oryginał...

Dzięki za pochwałę, ale to nie konkurs piękności. ;) Zależało mi na przerwaniach, a zwłaszcza NMI i dlatego ośmieliłem się ukraść schemat i go poprawić.

tapy pisze:...do pełni szczęścia potrzebny będzie tylko moduł transmisji szeregowej, w tym przypadku najlepiej na ACIA (MC68B50) i mamy cały kompletny komputer do poznawania nowej architektury. :)

Nie planowałem iść tą drogą. Większość MBC czy RC2014 opiera się o CP/M lub inny system operacyjny. Chciałem cofnąć się jeszcze dalej, żeby poczuć klimat nowej przygody, jaka przydarzyła mi się w technikum. Nie będzie to takie samo przeżycie, ale spróbuję. Jeżeli płytka zadziała, podłączę do niej klawiaturę i wyświetlacz CA80 (nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował). Jako pamięć wykorzystam albo Twoją bez CPU, albo inną, bo niewiele potrzeba. Napiszę mały monitor, który umożliwi "wklepywanie" kodu z kartki... Rozmarzyłem się. :lol:
A. Einstein

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » niedziela 27 lis 2022, 22:13

Zegar pisze:Dzięki za pochwałę, ale to nie konkurs piękności.

Tu nie chodzi o grację i powab ;) , a o kulturę techniczną. Nie przemawiają do mnie PCB w którym układy są ułożone we wszelkich możliwych kierunkach, rozsypane jak klocki lego...

Zegar pisze: Napiszę mały monitor, który umożliwi "wklepywanie" kodu z kartki... Rozmarzyłem się. :lol:

To prawdziwy hardcore, ja z biegiem czasu stałem się bardziej leniwy, nawet oprogramowanie pod CP/M piszę na PC, w wygodnym edytorze, kompiluję w zwirtualizowanym środowisku tego systemu (natywne jego narzędzia, to jedyny relikt) i przesyłam na sprzęt. :D

Jak potrzeba coś z mojego portfolio RC2014, to zawsze możemy się wymienić, nie ma sensu wywarzać otwartych drzwi.

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » piątek 02 gru 2022, 00:54

Dorobiłem do kompletu moduł obsługujący procesory MC6809E i HD63C09EP, gdyż te z bez literki E, posiadające układ oscylatora są namiętnie przemalowywane i trudno je dostać oryginalne. Jak logikę kleju użyłem GAL16V8 ponieważ te procesory takowane są w dość specyficzny sposób, a nie chciałem zbytnio rozbudować ten moduł (wymagałoby to użycia trzech układów scalonych).
HD63C09.png

Układ będzie współpracował z wcześniej przedstawionym modułem ROM/RAM oraz kartą transmisji szeregowej na 16C550. Wedle zapewnień osób wspomagających mnie przy tym projekcie, po dodaniu modułu CF będzie można tam uruchomić Flex, Cubix, DOS65 i NitrOS/9, ale te nazwy są dla mnie równie obce jak architektura tego procesora. Nic, przyjdzie czas na naukę. ;)

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » piątek 16 gru 2022, 18:15

Płytki już dotarły, szybciej niż krajowa przesyłka z generatorami kwarcowymi 12MHz. :D
W wolnych chwilach(?!) przyjdzie czas na zapoznanie się z tą 40 letnią "nowością" ;)
HD63C09EP.jpg

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » niedziela 18 gru 2022, 23:49

Myślę, że to na chwilę obecną jest koniec mojej przygody z tym procesorem. Poczeka na lepsze czasy, gdy będę dysponował czasem. Teraz wracam do procesorów Ziloga, bo tam jest długa kolejka jak na naszych drogach, gdy zima niespodziewanie i z wielkim zaskoczeniem dla drogowców sypnie śniegiem w grudniu ;)
basic1.png

Awatar użytkownika
Zegar
User
User

Postautor: Zegar » poniedziałek 19 gru 2022, 05:34

tapy pisze:Myślę, że to na chwilę obecną jest koniec mojej przygody z tym procesorem.

Jak dobrze mieć przetestowany program! Szast - prast i sprawdzone. :like:
A. Einstein

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » poniedziałek 26 gru 2022, 20:48

Zegar pisze:Jak dobrze mieć przetestowany program! Szast - prast i sprawdzone.

W tym przypadku, to nie było wielkie wyzwanie - dostosować konsolę do używanego przez mnie układu transmisji szeregowej.

Zrobiłem drobny test wydajności i wygląda na to że, 3MHz HD63C09 jest równoważny 8MHz Z80, tylko nie wiem w jakim trybie pracował ten HD63C09, w swoim natywnym czy emulacji MC6809, bo jeszcze nie doszedłem jak się to przełącza, a z tego co jest napisane na wiki różnice w wydajności pomiędzy tymi trybami dochodzą do 30% (więc może okazać się jeszcze szybszy).

tapy
Newb
Newb
Kontaktowanie:

Postautor: tapy » piątek 30 gru 2022, 01:14

Nie miała baba kłopotu... Moduł HD63C09 może nie jest tym, czym bym się zajął na dłużej, ale przypomniał mi on pewien koncept, który chodzi za mną od dawna - most łączący różne architektury.
images.png

Do tego celu idealnie nadaje się 74x646 i postanowiłem sprawdzić, czy da się to upchnąć na standardowym PCB standardu RC2014. Wygląda, że się da i może coś z tego powstanie jak znajdę chwilę czasu, bo temat jest bardzo ciekawy jako wyzwanie. Na przedstawionym rysunku widać, że zmieści się całość (procesor HD63C09, pamięć RAM 64kB w wąskiej obudowie, ROM, rzeczony 74HCT646 i sklejone to w całość układem CPLD EPM7032/64, w zależności ile komórek będzie to wymagało). Równie dobrze może to być całkiem inny procesor, padło na tego bo jakieś szczątkowe doświadczenie z nim już mam. Od obu stron (Z80 i "obcego") będzie to widziane jako urządzenie I/O z jednobajtowym buforem i dwoma bitami statusu - dane z pierwszego/drugiego uP zostały zapisane w buforze oraz pierwszy/drugi uP odczytał to co zapisał drugi/pierwszy.
HDModule.jpg

Wygląda, że trafił mi się nowy, niespodziewany temat... ech. :shock:

Wróć do „Retro”