[CA80]MikSid.

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

[CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » poniedziałek 21 mar 2022, 10:11

MikSid jest jak Święty Graal - wszyscy o nim słyszeli, ale nie znam nikogo, kto go widział. W sieci można znaleźć ogłoszenie: https://www.olx.pl/d/oferta/z80a-cpu-so ... 97d49b9d71
OLX_MIKSID.png

Zrobiłem zrzut ekranu, żeby zobaczyć gdyby wygasło...

Od teraz wszyscy mogą go zobaczyć.
https://youtu.be/BhFrpIgumOU
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: phill2k » poniedziałek 21 mar 2022, 23:11

Jestem pod wrażeniem, znaczy Święty Graal się znalazł i niebawem coś więcej opiszesz.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » wtorek 22 mar 2022, 07:03

phill2k pisze:Jestem pod wrażeniem, znaczy Święty Graal się znalazł i niebawem coś więcej opiszesz.

Niestety nie odnalazł się... Gdybym miał "wszystkie pliki", spróbowałbym odtworzyć sondy MIK1 i MIK2. Z braku źródeł komunikację rozwiązałem po swojemu (coś jak Z80-MBC2). Nie odtworzę wszystkiego 1:1, bo nie jestem programistą. Nigdy nie pracowałem z CP/M, do czasu Z80-MBC2. Postanowiłem, że przystawka będzie robiła wszystko, więc nie zmieszczę wszystkich funkcjonalności.
Filmik to tylko demo. Trenowałem operacje na tablicach z kursu języka C i obsługę UART-u z kursu STM32. Przy okazji przepisałem kawałek MIK11. Tablice wyszły dosyć duże, bo niestety wszystkie odstępy muszą być spacjami. Użycie tabulatora wprowadza bałagan...

Jak skończę, to wszystko opiszę. :D
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: phill2k » wtorek 22 mar 2022, 20:19

Z wykopalisk (poszukiwań) jakie czyniłem jakiś czas temu w poszukiwaniu MikSid'a został mi opis przystawki do Amstrada 6128 opublikowany w Re 7/89 - może będzie pomocny przy rekonstrukcji.

CA80-MSID.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » wtorek 22 mar 2022, 21:07

Dziękuję. Zawsze to coś, jednak sonda do PC-ta podłączana była przez RS232. Zmieniłem koncepcję i RS232 będzie tylko wyjściem na terminal. Cała magia będzie w przystawce podłączanej do ZS w starej wersji CA80 lub do ZU64 (ZU50) w nowej. Do gwiazdki może zdążę. :-)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 123
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: tapy » wtorek 22 mar 2022, 22:23

Zegar pisze: Z braku źródeł komunikację rozwiązałem po swojemu (coś jak Z80-MBC2). Nie odtworzę wszystkiego 1:1, bo nie jestem programistą.


Zainteresuj się tematem Z80Ctrl, rozwiązania z Z80-MBC2 to są zabawki porównując do tego co potrafi ten, w sumie podobny, projekt. Debuger, praca krokowa, przerwanie i wznowienie programu (nawet samego systemu operacyjnego CP/M) to wbudowane funkcje tam zawarte.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » niedziela 27 mar 2022, 11:09

tapy pisze:Zainteresuj się tematem Z80Ctrl, rozwiązania z Z80-MBC2 to są zabawki porównując do tego co potrafi ten, w sumie podobny, projekt. Debuger, praca krokowa, przerwanie i wznowienie programu (nawet samego systemu operacyjnego CP/M) to wbudowane funkcje tam zawarte.


Widziałem już to kiedyś... Życie jest za krótkie, żeby zdążyć wszystko poznać. Poza tym moje umiejętności też są "za krótkie".
CA80 to też jest zabawka w porównaniu ze współczesnymi rozwiązaniami.

Słowo się rzekło, więc kontynuuję pracę nad MikSid-em.

https://youtu.be/Tiwbypy1Nr0

Na razie początki, ale komunikacja działa. Po każdym RESTAR CA80 przesyła zawartość rejestrów (jeszcze nie wszystkich) i wraca do pętli głównej monitora. Najpierw wyświetlane są rejestry w kolejności, w jakiej są zapisane w CA80 - na czas debugowania. Potem wyświetlane są flagi procesora i rejestry w porządku oryginalnego MikSid-a. Doszedłem do miejsca, gdzie trzeba zdeasemblować rozkaz, więc na chwilę się zatrzymałem. CA działa tak, jakby nic się nie zmieniło. Klawiatura emulowana sprzętowo. :-)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » wtorek 29 mar 2022, 16:27

Nadszedł czas deasemblacji... Cory Althoff radzi, żeby zanim zacznie się tworzyć kod, sprawdzić, czy ktoś już takiego nie zrobił. Czas poświęcony na lekturę zwrócił się z nawiązką - znalazłem!

https://github.com/Bread80/Arduino-Host ... sassembler

Umożliwiło mi to przyspieszenie prac.

https://youtu.be/CPxt6IMGpsw


Kolejny krok to będzie, nomen omen, praca krokowa.

P.S. Kiedy rozwinę projekt na tyle, żeby był użyteczny, opublikuję "wszystkie pliki" ;-)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » wtorek 29 mar 2022, 19:15

W tej chwili większość pracy wykonuje CA80. Większość funkcji MikSid-a pokrywa się z poleceniami monitora, więc dla uproszczenia to wykorzystałem. Deasemblacją zajmuje się Atmega32A (jak w projektach J4F np. Z80-MBC2, czy V20-MBC). Wymyśliłem inny sposób komunikacji między procesorami (przeanalizowałem rozwiązania wyżej wspomnianego Fabia (J4F) i zrobiłem coś lepszego (moim zdaniem)). Rozwiązania z MBC nie funkcjonowały z Z180, bo nie jest on statyczny - do poprawnej pracy potrzebuje stabilne CLK. Mój system spełnia te wymagania. Nie testowałem jeszcze ze zwykłymi procesorami (nie CMOS), ale wkrótce sprawdzę.

Do zrobienia zostało:

1. Napisanie pętli głównej dla CA80, która zajmie się obsługą wszystkich funkcji, nie angażując przy tym wyświetlacza systemowego (siedmiosegmentowego), aby wyniki pracy uruchamianyh programów były ciągle widoczne.

2. Zmiana programu dla Atmegi - rozwinięcie menu o funkcje MikSid-a.

3. Dodanie rozpoznawania procedur systemowych i PWYS - w celu udoskonalenia deasemblacji.

Czego na pewno nie zrobię:

1. Obsługi tablicy symboli.

2. Pominę też operacje na plikach.

Myślę, że jestem blisko końca prac. Kilka miesięcy temu dotarło do mnie, że od dwóch lat przygotowuję się do zrobienia tego emulatora. Coś pchało mnie w tę stronę i podświadomie zgłębiałem temat. Kilka miesięcy powinno wystarczyć na opracowanie ostatecznej wersji.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: phill2k » wtorek 29 mar 2022, 19:59

A możesz zdradzić na dzień dzisiejszy w jaki sposób komunikujesz się z CA80, chodzi mi o sam interface sprzętowy, wykorzystujesz RS232 czy sygnały obecne na złączu ZU50 (ZU64) czy może inne rozwiązanie?

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » wtorek 29 mar 2022, 20:38

phill2k pisze:A możesz zdradzić na dzień dzisiejszy w jaki sposób komunikujesz się z CA80, chodzi mi o sam interface sprzętowy, wykorzystujesz RS232 czy sygnały obecne na złączu ZU50 (ZU64) czy może inne rozwiązanie?

Jasne, że mogę!
Łączę się przez ZS (złącze systemowe) starego CA80. W ZU50 są prawie) wszystkie niezbędne sygnały. ZS też trzeba nieznacznie zmodyfikować, to znaczy "wyizolować" sygnały WAIT, BUSRQ i dorobić MEM_EN (wyizolować jeden ze strobów dekodera adresów LS138/S405). Poza tym do U9 wkładam RAM.
CA80_bezROM_touch.pdf

Jak przerobić CA80 opisałem tutaj: viewtopic.php?f=82&t=2243&p=13816&hilit=ca80+bez+rom#p13816" target="_blank" target="_blank
Trochę tam przesadziłem z RAM-em. Wystarczy jedna kość 32kB i operacja będzie bez wiercenia...

CA80_bezROM_MIKSID.png

Kształt płytki jest dopasowany do mojej wersji CA80:
CA80_mini1.png

Pasuje też do wersji z Z180:
CA80_mini_180.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » piątek 01 kwie 2022, 22:06

Zamieszczony w poprzednim wpisie schemat wymaga nieco komentarza. Różnica między moim rozwiązaniem, a oryginalnym z Z80-MBC2 czy V20-MBC polega na tym, że od razu podaję CLK. J4F najpierw reglamentuje sygnał zegarowy i po określonej liczbie taktów wystawia dane na PA, albo sprawdza czy pojawił się sygnał RD. Dodatkowe bramki przełączają tryb tworzenia sygnału WAIT. W czasie rozruchu każdy RD ustawia WAIT. Ponieważ wiem, co chcę zrobić, nie muszę sprawdzać M1. Podaję procesorowi kod rozkazu lub dane zależnie od aktualnej potrzeby. Po przesłaniu wszystkich danych do RAM, robię RESET i przełączam tryb na EME8, czyli Atmega udaje I8255. Suma A0 i A1 to uproszczone dekodowanie portów Intela. Zrobiłem to, bo miałem nadzieję, że wykorzystam kod spod adresu 3EEDh z oryginalnego EPROMU CA80. Trochę nad nim główkowałem i okazał się mało użyteczny. Jest to tylko zasłona dymna w celu ukrycia prawdziwego kodu. Program najpierw testuje przystawkę i jeżeli test się powiedzie, ładuje kod z CP/M-a. Żeby było trudniej, robi to od końca. Pierwszy rozkaz zostanie pobrany jako ostatni i wtedy nastąpi JP (HL). Ale to tylko kolejny loader, który pobierze właściwy program...

Moje rozwiązanie sprawdziło się z Z180. Z początku myślałem, że wystarczy dostosować liczbę taktów w używanych rozkazach - Z180 ma krótsze cykle maszynowe w większości rozkazów. Zamiast czterech taktów - trzy. Jednak to nie wszystko. CLK jest wstępnie dzielony przez 2 (taki preskaler), żeby uzyskać wypełnienie 50%. Właściwy zegar wewnątrz procesora to PHI. Preskaler można wyłączyć, ale można też użyć wewnętrzną PLL i podwoić CLK (możliwe tylko przy idealnym CLK). Możemy więc pracować na trzech częstotliwościach, np. 4, 8 i 16 MHz. Jak na Z80 to nieźle, prawda? Perypetie z CLK początkowo opanowałem. Przed rozpoczęciem transmisji wysyłałem NOP-y, żeby umożliwić Z180 prawidłowy start... Skąd my to znamy? Jednak lepsze okazało się podanie od razu stabilnego CLK. Zacząłem od 4 MHz czyli PHI = 2 MHz, a potem zwiększałem na 8 MHz i tak już zostawiłem. "Zwykły" Z80 też to lubi, więc nie ma potrzeby wracać do kulawych rozwiązań.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » niedziela 10 kwie 2022, 12:26

phill2k pisze:A możesz zdradzić na dzień dzisiejszy w jaki sposób komunikujesz się z CA80, chodzi mi o sam interface sprzętowy, wykorzystujesz RS232 czy sygnały obecne na złączu ZU50 (ZU64) czy może inne rozwiązanie?

Wstrzymałem prace nad rekonstrukcją MikSida. Może warto pokusić się o odtworzenie sondy? Żeby było tak, jak było.

Kiedyś na Elektrodzie znalazłem źródła oprogramowania CA80. Jest tam kod wypełniający przestrzeń 2000h - 3FFFh. Powinny tam być "efefy", jednak w MIK11 jest wzmianka o dodatkowym "firmowym" programie. Źródło okazało się nieudolną próbą deasemblacji... Nie uwzględniono procedur systemowych, a co za tym idzie, parametry PWYS wypaczyły kod.

Kod: Zaznacz cały

   ORG   2000h

; Wypelnienie wolnej przestrzeni
   DS   1EEDh,   FFh

; Program bedacy na wyposazeniu CA80
   ORG   3EEDh
L01E0   EQU   01E0h
L3F38   EQU   3F38h
LFFFF   EQU   FFFFh
L3EED:  LD      A,0C9H
        LD      (LFFFF),A
        RST     10H
        ADD     A,B
        LD      A,(0FFEAH)
        LD      D,A
        LD      HL,0C80H
L3EFB:  LD      A,(0FFEAH)
        CP      D
        LD      A,55H
L3F01:  JP      NZ,L3F06
        LD      A,56H
L3F06:  LD      (0FFE5H),A
        DEC     HL
        LD      A,L
        OR      H
        JP      NZ,L3EFB
        LD      A,4EH
        OUT     (0E9H),A
        LD      A,20H
        OUT     (0E9H),A
        IN      A,(0E9H)
        AND     80H
        JR      Z,L3F4A
        IN      A,(0E8H)
        LD      A,07H
        OUT     (0E9H),A
        IN      A,(0E9H)
        CP      05H
        JR      NZ,L3F4A
        LD      A,01H
        LD      (0FFE4H),A
        LD      C,A
        CALL    L01E0
        DJNZ    L3F01
        CP      D
        CCF     
        RST     18H
        LD      H,3AH

Posiedziałem trochę nad nim, uporządkowałem i okazało się, że artykuł z "Radioelektronika" jest fałszywym tropem... Kody wysyłane do EME8 nie pasują do 8255. Cóż zatem tam było? Komunikacja z PeCetem była szeregowa, więc pewnie jakiś UART. Ale jaki? Z80 SIO odpada. Może coś Intela? Znalazłem noty i porównałem z kodem. Pasuje 8251 do MIK1 i 8250 do MIK2. Prawie wszystko rozgryzłem. MIK1 wydaje się prosta do zbudowania. Są tylko dwa adresy (cztery rejestry - po dwa do odczytu i zapisu). MIK2 ma osiem rejestrów, a przestrzeń I/O jest podzielona na "czwórki", więc musi być jakiś "myk". Z resztą MIK2 podłącza się klipsem pomiarowym bezpośrednio do procesora - czyli wszystko jest możliwe.

Kod: Zaznacz cały

;*********************************************************************************
; ROZPOZNAWANIE SONDY
;*********************************************************************************
       
        LD      A,4EH         ; 1BIT STOP, NO PARITY, 8 BIT, BAUD X16
        OUT     (0E9H),A      ; USTAW LCR 8251 (LCR TO NAZWA Z 8250)
        LD      A,20H         ; REQUEST TO SEND
        OUT     (0E9H),A      ; USTAW LCR 8251 (LCR TO NAZWA Z 8250)
        IN      A,(0E9H)      ; ODCZYTAJ LSR
        AND     80H           ; BIT7 (LSR 8250)
        JR      Z,L3F4A       ; SONDA MIK2 BO B7 LSR ZAWSZE "0"
        IN      A,(0E8H)      ; ODCZYTAJ ZNAK (FLUSH)
        LD      A,07H         ; WPISZ "7" DO LCR
        OUT     (0E9H),A
        IN      A,(0E9H)      ;
        CP      05H           ; SPRAWDZ CZY W LSR JEST "5"
        JR      NZ,L3F4A      ; JEZELI NIE - SPRAWDZ MIK2
        LD      A,01H         ; ROZPOZNANO MIK1
        LD      (0FFE4H),A    ; ZAPISZ NUMER SONDY
        LD      C,A
        CALL    CO            ; WYSWIETL "1"
        DB      10H           ;
        CALL    L3FBA         ; POBIERZ BYTE
        RST     LBYTE         ; WYSWIETL DWIE CYFRY
        DB      26H           ;

Kod: Zaznacz cały

;*********************************************************************************
; USTAWIENIE BAUD RATE DLA SONDY MIK2
; NOWA WARTOSC W DE
;*********************************************************************************
L3FDF:  EX      (SP),HL        ; OPOZNIENIE 19 TAKTOW
        LD      A,83H          ; W DE NOWA WARTOSC BAUD RATE
        OUT     (0CBH),A       ; 83H -> LCR B7=DLAB ON; B1,B0 = 11 8 BIT WORD
        EX      (SP),HL        ; OPOZNIENIE 19 TAKTOW
        LD      A,E
        OUT     (0C8H),A       ; REJ E -> RBR
        EX      (SP),HL        ; OPOZNIENIE 19 TAKTOW
        LD      A,D
        OUT     (0C9H),A       ; REJ D -> THR
        EX      (SP),HL        ; OPOZNIENIE 19 TAKTOW
        LD      A,03H
        OUT     (0CBH),A       ; 03H -> LCR B7=DLAB OFF; B1,B0 = 11 8 BIT WORD
        RET     

Skupiłem się na MIK1. Wystarczy zbudować generator z dzielnikiem, żeby zworką wybierać szybkość transmisji i gotowe.

Jest jednak pewne "ale"! W MIK11 napisano: "należy dodatkowo doprowadzić adres A6 do nogi ZU50/49". Z powyższego kodu niestety nic takiego nie wynika. Pewnie MikSid ma kolejne zabezpieczenia... Niemniej jednak można zbudować "firmowy" UART, co zamierzam uczynić. Replika MikSida nie będzie wierną kopią.
msid_loader.zip
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: phill2k » wtorek 12 kwie 2022, 09:43

Poszperałem i znalazłem, może okaże się że będzie pomocne w dalszych pracach, trzymam kciuki.

CA80-RS232.pdf

Superemulator_MikSID.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » wtorek 12 kwie 2022, 15:12

phill2k pisze:Poszperałem i znalazłem, może okaże się że będzie pomocne w dalszych pracach, trzymam kciuki.


Dzięki. Zapomniałem... Dawno temu Tasza o tym wspominała.
tasza pisze:Temat interfejsu szeregowego do komputerka CA80 nie jest nowy, choćby w Radioelektronik 1/94 opisywano całkiem sympatyczną konstrukcję takiej przystawki :arrow: http://bienata.waw.pl/ca804.php Między innymi ten właśnie artykuł za lat mych szczenięcych skutecznie konkurował z koniecznością uczenia się do matury, no cóż - definicja słowa pokusa jest jak widać wielowymiarowa. I nawet coś tam powstało i to dokładnie na bazie kostki 8251A, pamiątkowa fotografia poniżej.


Wygląda na to, że odkrywałem Amerykę. Póki co zdefiniowałem symbol 8251 w KiCad, bo nie znalazłem gotowego. Postaram się przygotować płytkę. Schemat na pewno się przyda.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » piątek 15 kwie 2022, 17:12

Mam z grubsza narysowany schemat nowego MIK1. Dzielnik częstotliwości zmieniłem na inny, żeby uzyskać dokładne wartości. W sieci znalazłem kilka ciekawych rozwiązań:
https://www.learningelectronics.net/cir ... rator.html
https://www.sciencedirect.com/topics/co ... /baud-rate
http://6502.org/users/dieter/uart/uart_3.htm
W ostatnim opisane jest m. in. rozwiązanie z cytowanego Radioelektronika. Wszystko już było...
Spodobała mi się idea wykorzystania elementów z "pecetowego śmietnika", więc BRG zrobiłem tak, żeby można było wykorzystać prawie dowolny rezonator. Każdy z nas ma prawdopodobnie w szufladzie jakiś stary kwarc o "głupiej" wartości, która nigdzie nie pasuje.

MIK1.pdf


Na schemacie uzyskujemy 2400, 4800, 9600 i 19200 bodów.

BRG_8251.png


Można zastosować inne ustawienia i wtedy otrzymamy 1200, 2400, 4800 i 9600 bodów, tak jak w oryginale (niestety wtedy kwarce powyżej 5 MHz odpadają).

BRG_8251_1200.png


Nie przemyślałem jeszcze resetu. W projekcie z Re jest tranzystor, który w obwodzie kolektora ma styk. Wygląda to, jakby normalnie był otwarty, a jego zwarcie umożliwiałoby reset z RS232 (DTR).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » niedziela 17 kwie 2022, 11:10

Przetestowałem generator z dzielnikiem z kwarcami 1.8432 MHz i 4.9152 MHz. Dopiero w czsie prób zauważyłem, że w J1 mam nadmiar... Czwarta pozycja nigdy nie jest używana.

Nie_wszystkie_OK.jpg

BRG_49152.jpg


Chiński analizator nie chce współpracować przy wyższych częstotliwościach, ale wyjściowe z wariantu 1200 - 9600 bodów ładnie widać.

BRG_18432.png

BRG_49152.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » sobota 24 gru 2022, 10:13

Na Allegro sprzedaję CA80-mini, o którym pisałem na microgeek. https://allegrolokalnie.pl/oferta/ca80- ... ra-z80-xvj
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Życzę spokojnych Świąt i pomyślności w nowym roku.
Zegar.
P.S. Już nieaktualne.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » sobota 10 cze 2023, 21:53

Na Allegro wystawiłem CA80-RCbus. Zapraszam chętnych - cena wywoławcza 190 zł.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » środa 14 cze 2023, 13:33

Dzisiaj wystawiłem aukcję CA80 mini. Bez ceny minimalnej. Cena wywoławcza tylko 1 zł. Wysyłka do paczkomatu gratis. Koniec już jutro "za pięć dwunasta". Proszę się nie spóźnić. ;) Jest to wersja bez MIKSID-a, ale łatwo to zmienić. Polecam.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » czwartek 15 cze 2023, 21:09

Za dwadzieścia minut kończy się licytacja. Tylko jedna osoba licytuje, wiec jest szansa kupić za bezcen. Zapraszam. :D

Edit: No i poszło za bezcen...
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » czwartek 29 cze 2023, 22:55

Dopisałem kilka funkcji MikSida. Nie spodziewałem się, że to taka fajna zabawa. Trudność polega na tym, że jednocześnie trzeba pisać dwa programy. W Arduino trochę "po omacku", ale dla Z80 mam już dosyć dobre narzędzia. ;)
https://youtu.be/pFO8l-VgeSk
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80]MikSid.

Postautor: Zegar » niedziela 11 lut 2024, 02:02

Zakończyłem prace nad Miksidem. Nie zrekonstruowałem całości, ale muszę wrócić do "normalnego" życia, więc odpuszczam. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się trochę więcej, to zapraszam na mój blog. Można też zapoznać się namacalnie - zapraszam do sklepu.
https://youtu.be/amFPMQ4f2Og
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości