[CA80][Podzespoły] Wyświetlacz.

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 318
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

[CA80][Podzespoły] Wyświetlacz.

Postautor: Zegar » wtorek 31 sie 2021, 22:49

Kolejny krok w porządkowaniu...
Najbardziej eleganckim wyświetlaczem dla CA80 jest niewątpliwie VFD. Jednak w niektórych okolicznościach wygodniej jest zastosować LED. Poprzednia wersja wyświetlacza była zadowalająca do czasu, gdy spróbowałem zamontować go w obudowie. Nawet w ELWRO 330 było to kłopotliwe. Postanowiłem zmniejszyć płytkę kosztem jej uniwersalności. Zrezygnowałem z możliwości montażu mniejszych wyświetlaczy i dzięki temu zwiększyła się wolna powierzchnia między pinami. Dodatkowo zmieniłem rezystory i kondensatory na SMD 0805 (lutowanie okazało się bardzo łatwe). Schemat pozostał prawie bez zmian.
CA80_DISP_small.pdf

Płytka jest niemal dwa razy węższa od poprzedniej. Gdyby jednak okazała się zbyt szeroka, możliwe jest obcięcie jej dolnej części. Poniżej linii stanowiącej obrys wyświetlacza znajdują się tylko otwory montażowe.
CA80_WyswietlaczF.jpg

CA80_Wyswietlacz.jpg

Udało się uniknąć błędów, więc udostępniam gerber.
GERBER_CA80_Display_small.zip

Na schemacie nie podałem wartości rezystorów. W pierwszej wersji dobierałem je doświadczalnie. Małe czerwone LED-y świecą bardzo jasno przy 100 omach (dużych nie testowałem). Zielone świecą słabiej niezależnie od ich wielkości i wartości rezystancji. Wlutowałem 47 omów (oznaczenie 470). Zdjęcie nie oddaje rzeczywistej jasności. Znaki są wystarczająco jasne nawet bez filtra.
74240 musi być w wersji HC (HCT). 74145 użyłem LS, bo nie znalazłem innego SMD. Testowałem na płytce stykowej HC145 (DIP). Działał tak samo dobrze.
Wyświetlacze muszą być ze wspólną katodą: https://www.aliexpress.com/item/3275379 ... 4c4d00dQyc
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

tapy
User
User
Posty: 121
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [CA80][Podzespoły] Wyświetlacz.

Postautor: tapy » środa 01 wrz 2021, 13:57

Zgrabny i kompaktowy projekt. Widzę, że nie tylko ja dopuszczam do retro elementy SMD, ale to (nie)stety przyszłość projektów retro. Coraz trudniej są dostępne i droższe są elementy THD, a dzięki tym maleństwom możemy się nadal cieszyć naszym hobby. Brawo za ten projekt, każdy się skupia na replikach CA80 pozostawiając na pastwę losu klawiaturę i wyświetlacz, z którymi zdecydowanie częściej się stykamy, niż z jego sercem/mózgiem.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 318
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80][Podzespoły] Wyświetlacz.

Postautor: Zegar » środa 01 wrz 2021, 21:46

tapy pisze:Zgrabny i kompaktowy projekt.

Dziękuję.
tapy pisze: Widzę, że nie tylko ja dopuszczam do retro elementy SMD, ale to (nie)stety przyszłość projektów retro.

Nie jesteśmy wyjątkowi. Terminal do Z80-MBC2 jest zrobiony na STM32F030.
https://hackaday.io/project/165325-uterm
ZX Spectrum Harlequin wersja H cały jest SMD.
https://sites.google.com/site/entomeco/ ... quin-rev-h
Zaprojektowałem kiedyś CA80 w wersji prawie SMD, ale trochę mi nie wyszło...
CA80_mini_.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości