[RC2014] Sieć dla 8 bitów

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

[RC2014] Sieć dla 8 bitów

Postautor: tapy » środa 23 cze 2021, 21:53

Witam,
W związku z tym, że mi się "trochę" uzbierało 8-bitowych komputerów w standardzie RC2014, więc postanowiłem spiąć je w sieć, zgodnie z duchem epoki, na kontrolerze ARCNET.
Na kontroler wybrałem COM20020, a w warstwie fizycznej użyłem drivera RS485 TL75176. Teoretyczna prędkość to 2,5Mbps, realnie zapewne będzie wolniej, bo prędkości procesorów nie przeskoczę, choć wbudowany w układ dual-port RAM 2kB może dawać pewne nadzieje.
Od strony oprogramowania będę dążył do zachowania zgodności z CP/M Net, jak starczy sił (tz. czasu) z serwerem na MP/M, by implementacja tego standardu była pełna.
Obecnie jestem na poziomie drugiej warstwy ISO, tu jeszcze trochę pracy mnie czeka, więc jeszcze żadne pakiety danych nie zostały przesłane. Prostota Arcnet prognozuje, że powinienem się uporać z tym w miarę szybko. W kolejnej warstwie zachowam standard DRI.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [RC2014] Sieć dla 8 bitów

Postautor: tapy » sobota 25 wrz 2021, 19:19

Dłuższy czas nie aktualizowałem wpisu, bo walczyłem z przygotowywaniem środowiska systemowego na którym uruchomię tę sieć. Najwięcej czasu poświęciłem na uruchomienie systemu operacyjnego MP/M II, który będzie mi służył za platformę serwera. W chwili obecnej jest już na tyle stabilny i kompletny, bym mógł się skupić na meritum, czyli napisaniu modułów sieciowych - serwerowego NETWKRIF.RSP oraz dostosowaniu CPNIOS dla CP/NET v1.2 po stronie klienckiej. Szacuję, że mam już za sobą 40% pracy (choć objętościowo kodu to zapewne przekroczyłem już połowę) gdyż plan prac wygląda następująco:
    * MP/M loader (to taka wersja lite CP/M) - napisany
    * System MP/M II v2.1 - działa
    * Sieciowe moduły serwera MP/M - do napisania
    * System CP/Net - skompletowane źródła, moduł CPNIOS do napisania
    * Program ładujący CP/Net z ROM, bezpośrednie bootowanie z dysku MP/M - do zrobienia
Poniżej screen z działającego systemu MP/M na platformie RC2014 (chyba pierwsza i zapewne ostatnia implementacja tego systemu na tym sprzęcie ;) - kupa nikomu niepotrzebnej roboty)
Ciekawostka: dwa uruchomione zadania MBASIC z obliczeniami fraktala Mandelbrot wykonującego się na dwóch konsolach (RC2014 Z180 @ 12,288MHz) zakończyło się prawie równocześnie wykonaniem jednego wątku CP/M na V20-MBC pracującym w trybie 8080 @ 8MHz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [RC2014] Sieć dla 8 bitów

Postautor: tapy » wtorek 28 wrz 2021, 17:38

Parę dni spokoju i udało mi się ułożyć kolejny element tej układanki ;) Mam już działający kliencki ROM ładujący CP/Net, który inicjuje hardware i ładuje do pamięci system operacyjny. Procedury tam zawarte rozpoznają rewizję układu kontrolera sieciowego, nadają mu statycznie NodeID i oczekują na pojawienie się tokenów które będzie wysyłał w pakietach broadcast serwer (NodeID=01), oparty o wcześniej przedstawiony tu MP/M. Czeka mnie jeszcze parę poprawek w samym CPBIOS i pozostanie mi napisanie już samego stosu sieciowego, który będzie wspólny dla klienta (requester) i serwera. Przewidziana jest obsługa portów szeregowych XR88C681 i Z80-SIO, obecnie Z80-CTC jest elementem obligatoryjnym, ale na końcowym etapie stanie się on wektorowym kontrolerem przerwań dla karty sieciowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [RC2014] Sieć dla 8 bitów

Postautor: tapy » niedziela 17 paź 2021, 01:09

Sieć CP/Net została uruchomiona! Obecnie przeprowadzam testy z jednym klientem CP/NOS podłączonym do serwera MP/M, najbliższy okres to testy z kilkoma klientami i zabawa w coś abstrakcyjnego i nieznanego w obecnych czasach - optymalizacji. ;)
Przyznam, to było trudne wyzwanie, gdyż jest niewiele dostępnych informacji na ten temat i praktycznie nikt tego tematu(ów) nie odgrzebał od dobrych 30 lat.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [RC2014] Sieć dla 8 bitów

Postautor: tapy » piątek 05 lis 2021, 10:53

Dla zainteresowanych krótki film z mapowania dysków pod CP/NET i działania na plikach w MP/M.
https://www.youtube.com/watch?v=b__bgcLBE9c

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [RC2014] Sieć dla 8 bitów

Postautor: tapy » sobota 04 gru 2021, 14:44

Udostępniłem pierwsze kawałki układanki, obecnie dostępny jest hardware sieci oraz system operacyjny MP/M II dla Z180. Sieć jeszcze wymaga uporządkowania kodu, by był czytelny dla kogokolwiek poza mną ;) Jest tam spory bałagan po mojej walce z losowym zawieszaniem się serwera MP/M pracującego jako serwer, niestety musiałem zrezygnować z systemu przerwań na rzecz odpytywania, co mi się bardzo nie podoba :evil:, ale tak złośliwie działa stabilnie.

Awatar użytkownika
PAMPKIN
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2018, 08:35

Re: [RC2014] Sieć dla 8 bitów

Postautor: PAMPKIN » wtorek 19 lip 2022, 22:48

W CP/M pracowałem na Amstradzie CPC6128 i to chyba tylko po to, aby uruchomić i używać Turbo Pascala 3.0 także teraz z zainteresowanie czytam Twoje teksty tutaj i na githubie. Ciekawe, ciekawe.


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości