CA80 - budowa repliki w stylu prl-u

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
enklawa

CA80 - budowa repliki w stylu prl-u

Postautor: enklawa » wtorek 20 sie 2019, 12:13

Witajcie pasjonaci komputerów i sprzętu minionych lat.

Od dłuższego czasu planuję zbudowanie własnego egzemplarza jednego z 8bitowców dostępnego dawniej dla ambitnych i wytrwałych elektroników lat 80. Wytrwałych i upartych, gdyż musieli się wykazać ogromną determinacją aby zgromadzić podzespoły tak bardzo w tamtych czasach deficytowe i kosztowne aby zrealizować swoje marzenie o posiadaniu mikrokomputera.

Przeszukując sieć i literaturę najbardziej intrygujący wydał mi się właśnie CA80 i to jego postanowiłem odtworzyć z założeniem aby zbudować go głównie z elementów dostępnych w tamtych latach oraz opierając się o techniki dostępne dla elektronika amatora w latach 80-90.

Na chwilę obecną udało mi się skompletować praktycznie pełny zestaw elementów produkcji krajowej (Cemi- układy logiczne oraz wyświetlacz VFD IW-18 z kalkulatora Elwro ), niemieckiej (z80 i z80ctc) i zsrr (klon 8255 i eprom 2716) z czego jestem dumny mimo świadomości ich słabej jakości.

Na mojej drodze do pełni szczęścia stoi inny problem - brak skanu wszystkich płytek z pierwszej edycji tego komputerka a na tych chce się opierać konstrukcję i trawić je samodzielnie. Płytka w wersji MIK290 jest obecnie niedostępna, a znalezione jej projekty nie wczytują mi się poprawnie - pomijając już koszt wykonania takiej - chyba żeby ktoś posiadał gotowy projekt i było więcej chętnych wtedy możemy zlecić niewielką partię w chinach w rozsądnej cenie.

I tu zwracam się do Was drodzy majsterkowicze i nocni dłubacze, czy jest tu ktoś w posiadaniu skanów płytek pierwszej wersji CA80, czyli płytki bazowej, płytki klawiatury oraz dodatkowej z układem ctc i 8255 tak aby uzyskać w pełni funkcjonalną maszynę ? Chciałbym jeszcze zasięgnąć wiedzy w kwestii romów do owego komputerka. Otóż wiadomym jest że "monitor" jest inny dla obu wersji, a jak z pozostałymi wsadami w dodatkowe sloty ?

Gorąco pozdrawiam i mam nadzieję że wspólną pracą uda nam się powołać do życia kolejny egzemplarz CA80

Awatar użytkownika
tasza
Expert
Expert
Kontaktowanie:

Re: CA80 - budowa repliki w stylu prl-u

Postautor: tasza » wtorek 20 sie 2019, 14:33

Zgodnie z e-mail, załączam skany płyty głównej starego CA80 oraz płytki klawiatury/wyświetlacza dedykowanej VFD.
Skany nieco ciemne, 200x200 dpi, surowe, nie chciałam tego 'dotykać' GIMP-em, trzeba samodzielnie ustawić dogodny kontrast/jasność
Otwory na płytkach w rozstawie 106.5 x 116.5 mm . Inne wersje obrazów, z podciągniętym kontrastem są tu:

http://bienata.waw.pl/ca80/MIK-90-bottom-cu.jpg
http://bienata.waw.pl/ca80/MIK-191-bottom-cu.jpg

Skoro to literalna rekonstrukcja to polecam też przystawki oraz oryginalny liniowy zasilacz, MIK188

http://bienata.waw.pl/ca80/MIK-interfaces-topovl.jpg

Dodaje także zdjęcie MIK89 (udostępnione przez jednego z forumowiczów z EP z dawnych lat), to materiał do ewentualnej inżynierii odwrotnej - myślę, że jest realne odrysowanie jej w Kicad.

Tak ROM w starym i nowym CA80 są różne, wynika to z odmiennej organizacji matrycy klawiatury i kilku innych detali. Nowy ROM można poznać po rozkazach NOP (0x00) w pierwszych komórkach pamięci. Aplikacje pisane z wykorzystaniem wywołań systemowych (a nie na krótko, bare-metal) będą poprawnie działać. Dodatkowe ROM-y (MIK800 etc) też powinny pracować na starej wersji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
___________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
J​eżeli dadzą ci papier w linie, pisz w poprzek. Juan Ramón Jiménez

Awatar użytkownika
tasza
Expert
Expert
Kontaktowanie:

Re: CA80 - budowa repliki w stylu prl-u

Postautor: tasza » wtorek 20 sie 2019, 16:42

I jeszcze bitmapa z mozajką ścieżek płytki głównej starego CA80. Nie pamiętam już, gdzie w sieci znalazłam ten rysunek :( no trudno.
Plik po rozpakowaniu jest spory, a za jego bezbłędność niczym nie ręczę, załączam raczej jako ciekawostkę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
___________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
J​eżeli dadzą ci papier w linie, pisz w poprzek. Juan Ramón Jiménez

Wróć do „Retro”