[antykwariat] Zasilacz do kolejki - kto kogo inspirował?

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[antykwariat] Zasilacz do kolejki - kto kogo inspirował?

Postautor: tasza » niedziela 14 paź 2018, 18:31

Proszę, w ramach porządkowania szpargałów skan naszego Re z 86 oraz radzieckiego Radio, daty niestety nie znam bo tylko kolorowe wkładki wybiórczo posiadam. Państwo Nowakowscy opublikowali ten układ w książce `24 proste układy / Moje hobby`, mój egzemplarz datowany jest na '87.
No i zagadka-ciekawostka jak w temacie - który z nich pierwszy był?
Przydałoby się to całe Radio w pdf, to chociaż datę karteluszka szło by ustalić.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [antykwariat] Zasilacz do kolejki - kto kogo inspirował?

Postautor: j23 » wtorek 16 paź 2018, 20:48

Ta radziecka wkładka to -pozwolę zapisać to wg fonetyki polskiej- "Radio naczinajuszczim", i Rys. Andriejewa Julia (Jurija?). ;) Co do inspiracji zaryzykowałbym stwierdzenie, że to mogą być zupełnie dwa różne (choć podobne) projekty -bez wzajemnej inspiracji, z tym że z zachowaniem zasad projektowania układów, tzn.jak na tamte czasy... np . szerokość ścieżek na PCB ;) ,projekty tylko na elementy THT, albo i lampy etc. ;) -przy czym trzeba przyznać, że tamte urządzenia w znacznym procencie działają do dziś... Cóż, projektowane w czasach tzw."zimnej wojny" i "żelaznej kurtyny"...

A tutaj chyba jest nawet strona internetowa tego czasopisma (w obecnej postaci jak sądzę):
http://www.radio.ru/
(czcionka w tytule jakaś taka podobna).

No i tam na tej ich stronce udało mi się doczytać ;) gdzie jest dział tzw."archiv", ale zobaczyłem też link do FTP (u góry w menu), który z kolei nakierował mnie ostatecznie na numery archiwalne zapisane w formacie djvu:
ftp://ftp.radio.ru/pub/arhiv/

Tylko nie jestem w stanie zweryfikować rysunku z Twojego linka Tasza z zawartością plików djvu, bo akurat nie mam w tej chwili dostępu do kodeka djvu..
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [antykwariat] Zasilacz do kolejki - kto kogo inspirował?

Postautor: tasza » wtorek 16 paź 2018, 23:25

:arrow: ftp://ftp.radio.ru/pub/arhiv/1988/07.djvu bingo! lipiec 88

Bardzo dziękuję za link do archiwum, jakoś nie pomyślałam o takiej formie tropienia, widać już mam utrwalone, że nasze gazetki mało co udostępniają z archiwalnych materiałów.

Zasady projektowania i inne takie, zgoda - ale mi w tym wypadku chodziło o sam koncept na takie sterowanie zestawu komplementarnych tranzystorów, o architekturę tego układu, a nie jego fizyczną realizację - ta wiadomo, że będzie inna choćby ze względu na pewną odmienność ich i naszych elementów czy nawet realia publikacji projektu.

I aby nie było, to jest bez podtekstów, ja nie szukam sensacji że ktoś coś bezczelnie skopiował - po prostu zaintrygowało mnie podobieństwo tych projektów, a układ sam w sobie jest super prosty a jednocześnie skuteczny w działaniu.

A tak na marginesie - to Radio to jest super klimatyczna gazetka i przegląda się ją naprawdę z wielką przyjemnością.
Rysunki na wkładkach (jak z tego tematu), tak odręcznie robione - no cudne to jest po prostu.

ps.
pliki *.djvu otwiera bez marudzenia linuksowy Okular
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: [antykwariat] Zasilacz do kolejki - kto kogo inspirował?

Postautor: piotrek » środa 17 paź 2018, 00:06

Całkiem możliwe, że projekt tego zasilacza nie powstał w żadnej z tych redakcji. Kolejka piko to produkt naszych zachodnich sąsiadów i ma bogatą historię, sięgającą lat 50-tych ubiegłego wieku.
Być może oryginał został opracowany w niemieckim zakładzie produkującym modele kolejki, co można sprawdzić wpisując w google "piko sonneberg zasilacz" - pojawia się mnóstwo zasilaczy, może nawet z lat wcześniejszych niż '80. A wiadomo jak było za czasów komunistycznych - brak dostępu do oryginałów powodował, że ludzie musieli sobie radzić budując układy samodzielnie.
Oprócz układu tego zasilacza z ręki do ręki krążyły schematy innych przydatnych urządzeń zbudowanych zgodnie z pewnym wzorcem: przetwornice na 220V zbudowane na jednym tranzystorze 2N3055, samowzbudna przetwornica do lampy błyskowej, ściemniacze na triaku i diaku, itd itp..

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [antykwariat] Zasilacz do kolejki - kto kogo inspirował?

Postautor: j23 » środa 17 paź 2018, 00:07

tasza pisze:Bardzo dziękuję za link do archiwum(...)
Cieszę się, że mogłem pomóc. :)

tasza pisze:(...)I aby nie było, to jest bez podtekstów, ja nie szukam sensacji że ktoś coś(...)
Ja tam żadnych podtekstów nie widzę, także spoko. ;)

tasza pisze:A tak na marginesie - to Radio to jest super klimatyczna gazetka(...)
Też mi się podoba :) choć muszę przyznać, że czytanie od czytania "taką czcionką" to troszkę odwykłem. ;)

tasza pisze:ps.
pliki *.djvu otwiera bez marudzenia linuksowy Okular
Blisko ;) ale ja akurat działałem spod Androida, gdzie z przyczyn technicznych nie bardzo mogłem doinstalować jakąkolwiek aplikację. Niemniej dziękuję za radę odnośnie linuxa, bo pewnie to wypróbuję. :)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości