Kalkulator Atlas R100 z wyświetlaczem VFD

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Kalkulator Atlas R100 z wyświetlaczem VFD

Postautor: tasza » niedziela 06 maja 2018, 21:15

#slowanawiatr

♪ ♬ ☘ Moja muzyka do kodowania ☘ ♬ ♪
♫ ♩ ♪ Millenium ⚡ ☘ ⚡ Numbers ♪ ♩ ♫
https://youtu.be/Y-LnKXCqoQY


Przybłęda dzisiejsza bazarkowa w postaci kalkulatora R100 idzie jako pierwsza do opisywania, ponieważ istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że za dni kilka to już nie będzie o czym pisać. Szkoła to jednak miejsce wysokiego ryzyka, że tak ujmę.

Nie ukrywam, zaskoczona byłam mile, że urządzonko ruszyło prawie od razu. Prawie, ponieważ po włożeniu baterii nic się nie zadziało, dopiero przetarcie szmergielkiem drobnym styków pod spodem zapewniło stabilny kontakt i prace kalkulatora. Model R100 produkowany był w końcu lat siedemdziesiątych, to spory czas temu. Sercem urządzenia jest układ NEC D1803C, taki samowystarczalny spryciarz kompleksowo realizujący prosty szkolno/biurowy kalkulator z wyświetlaczem fluorescencyjnym. W sieci nie za wiele o tym modelu piszą, takie oto linki:
:arrow: http://www.calcuseum.com/SCRAPBOOK/BONUS/09026/1.htm R100
:arrow: http://www.calcuseum.com/SCRAPBOOK/BONUS/20881/1.htm NEC D1803C, a tu inny kalkulator z tym układem:
http://www.teclas.org/maquina.php?mm=C079

No, ubawiłam się świetnie na widok aukcji eBay z tym cudakiem, normalnie cena z koziej trąbki.

Obrazek

Po przetarciu flanelką z alkoholem oględziny, rozkręcanie i sprawdzenie co i jak, fotoplastikon jak zwykle.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety, nalepka firmowa wyblakła zupełnie, biały karteluszek się został.

Obrazek

Po odkręceniu dwóch śrubek i delikatnym przesunięciu góry obudowy można go rozłożyć.

Obrazek

Zupełnie malusi wyświetlacz VFD, mam bardzo podobny, całkiem ładnie działa już od 9V, super!

Obrazek

System on Chip czyli kostka D1803C. To czarne okrągłe z napisem P13 to zgaduje, że mikro-transformatorek samowzbudnej przetworniczki do VFD, na poparcie teorii - z boku pod parasolem z kondensatora widać położony na płask jakiś tranzystor w obudowie TO-92 i jakieś diodki.

Obrazek
Obrazek

Klawiaturka to jakby osobny zespół zintegrowana z włącznikiem zasilania, tam już nie dłubałam dalej, szkoda aby jakaś przykrość przypadkiem się stała.

Obrazek

Skręcanie nazat też w sumie ciekawe - filtr wyświetlacza i jednocześnie przednia szybka ma słupki z otworkami na śrubki, one ściągają obudowy do siebie przez środkową cześć, fajnie pomyślane.

Obrazek
Obrazek

Przy okazji zauważyłam, że obudowa była podcinana do wyświetlacza, to powiększenie otworu wygląda na ręczną ingerencję. Ciakawam teraz, czy kalkulator był serwisowany czy to tak od nowości jest. Przy drucikach do wyświetlacza nie ma żadnych przekładanek, wygląda na firmowy, a nie dopasowany zamiennik.

Obrazek
Obrazek

Zero

Obrazek

Teścik czy cały display pracuje a przy okazji jak styka klawiatura, jest ok

Obrazek
Obrazek

Ciekawostką jest klawisz ze stałą π, w prostych kalkulatorach kilkudziałaniowych to jednak rzadkość.

Obrazek
Obrazek

Drobne sprawdzenie, jak kostka radzi sobie z pierwiastkowaniem, np. 9 ale z drobnymi grosikami

Obrazek

Na zadku kalkulatora jest gniazdko mini jack 3.5mm, sprawdzenie omomierzem wykazało, że minus jest na otworku, jak w typowych kalkulatorach. W sumie prawie na pewniaka podłączyłam 3V z Lucyferka, ale dla bezpieczeństwa na podcięciu 80mA i kalkulatorek ładnie ruszył na kabelku, już bez baterii.

Obrazek
Obrazek

Dzięki temu mogłam sprawdzić pobór prądu, jak łatwo zgadnąć zależy on głównie od stanu wyświetlacza, a dokładniej ilości aktywnych segmentów, dwa skrajne przypadki takie:

Obrazek
Obrazek

Kilka kalkulacji wykazało, że po wciśnięciu klawisza [ = ] prąd spada od około 50mA, potem wzrasta do wartości adekwatnej do wyświetlanego wyniku. Możliwe, że kostka w trakcie obliczeń zupełnie wygasza wyświetlacz (czy raczej po prostu go nie obsługuje), w sumie nie byłoby to dziwne.

No i zgodnie z nutką, liczby, liczby, liczby. Nie byłabym sobą, a zatem testowe:

Obrazek

Natomiast nad 'czarodziejskimi liczbami' od Nieletniej to musiałam się chwilę zastanowić, no cóż...

Obrazek
Obrazek

Mam pewne obawy, że szpanerski owy kalkulatorek użyty jako narzędzie definiowania relacji międzyludzkich w łapach czwartoklasistki będzie bronią obosieczną. A liczby nie kłamią.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

kaf
Newb
Newb
Posty: 67
Rejestracja: piątek 13 kwie 2018, 22:53

Re: Kalkulator Atlas R100 z wyświetlaczem VFD

Postautor: kaf » niedziela 06 maja 2018, 21:21

Polskie kalkulatory typu Brda w czasie nieaktywnym miały zapaloną kreskę pośrodku, zawsze jakaś oszczędność prądu. Ciekawszy pomysł stosował Texas Instruments - wygaszacz ekranu - latająca kreska od prawej do lewej. Co by nie było, i tak żre to baterie w szybkim tempie. Bez alkalicznej raczej ciężko przeżyć.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Kalkulator Atlas R100 z wyświetlaczem VFD

Postautor: gaweł » poniedziałek 07 maja 2018, 14:01

tasza pisze:Mam pewne obawy, że szpanerski owy kalkulatorek użyty jako narzędzie definiowania relacji międzyludzkich w łapach czwartoklasistki będzie bronią obosieczną. A liczby nie kłamią.

Najważniejszy jest progress ;) . Dawne czasy egzystencji kalkulatora wpływają na jego dzisiejszą kondycję, w końcu nie dał się zniszczyć i przetrwał zawieruchę dziejów, to sporo lat. Dzień dzisiejszy ma wpływ na jego przyszłość. Mając oparcie w tobie, zahartowany w bojach z czwartoklasistką będzie nie do zdarcia.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Kalkulator Atlas R100 z wyświetlaczem VFD

Postautor: gaweł » wtorek 08 maja 2018, 19:03

tasza pisze:Natomiast nad 'czarodziejskimi liczbami' od Nieletniej to

... mogę kilka podrzucić :D :
  • 12370744
  • 679
  • 1814321
  • 971391817
  • 4748132148
  • 148543321190
  • 9718319575148179
  • 721498175
  • 97317819
  • 888

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości