[V640] Kultura pracy ustroju

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
kaf
Newb
Newb
Posty: 67
Rejestracja: piątek 13 kwie 2018, 22:53

[V640] Kultura pracy ustroju

Postautor: kaf » czwartek 03 maja 2018, 11:12

Kwestia podnoszona wiele razy, nie tylko przeze mnie, czyli ustrój w V640. Nie chodzi tutaj o to, że wskazówka jest krucha lub wykonana z niewiaodmoczego, bo te japońskie bambusy to się nadają do pogromców mitów. Mianowicie chciałem zobrazować kulturę pracy wskazówki dwóch różnych mierników V640. Jako ciekawostkę dodam, że różnica lat produkcji wynosi 11 lat. Żeby nie uprawiać zbędnego wodolejstwa, zilustrowałem zjawisko dwoma filmami, które są poniżej. Praca wskazówki gdy wciskamy test baterii:

https://www.youtube.com/embed/4jMo197hlDI

https://www.youtube.com/embed/OIEYQ74yY_A

Film pierwszy to przyrząd starszy, drugi nowszy. Widzę powtarzalność wśród innych egzemplarzy V640 - te produkowane na początku zachowują się spokojniej, mniej więcej tak jak nr1. Niestety zdecydowana większość Vek bliżej do nr2, czyli wskazówki nerwowej, kołyszącej się niczym parostatek w piękny rejs.

Pytanie, na ile jest to wada, na ile niechlujność wykonania, a może zużycie materiału? Myślę że większość użytkowników V640 przyzwyczaiła się do jego zalet i wad /tych drugich chyba jest zdecydowanie więcej :P / i nauczyła się z tym żyć.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [V640] Kultura pracy ustroju

Postautor: tasza » czwartek 03 maja 2018, 14:18

No, to zaryzykuje stwierdzenie, że mój stary okaz z Wolumenu zachowuje się podobnie do małej Sanwy, to znaczy tak samo szybko i bez adhd ustala wskazania, tyle że on teraz głównie mieszka na półce.

https://youtu.be/j3f1Z5viFRs

Nowy model, który mam na codzień jest narowisty deczko jak widać:
https://youtu.be/x44V0EJrZ3o

Gdzieś mi mignęło opracowanie po polsku co dobrze opisuje zagadnienia oscylacji cewki w ustrojach magnetoelektrycznych, ten temat jakoś pomijany jest, poprzestają na stwierdzeniu, że okres drgań od ułamków do paru sek., tłumiki są lepiej opisywane w systemach elektromagnetycznych), jak znajdę to wrzucę linek, a póki co dwa słowa stąd: :arrow: https://www.marineinsight.com/marine-el ... n-on-ship/
(...)
Damping torque
This torque ensures the pointer comes to an equilibrium position i.e. at rest in the scale without oscillating to give an accurate reading. In PMMC as the coil moves in the magnetic field, eddy current sets up in a metal former or core on which the coil is wound or in the circuit of the coil itself which opposes the motion of the coil resulting in the slow swing of a pointer and then come to rest quickly with very little oscillation.


Mając filmik z pracy wskazówki po wciśnięciu BAT można pokusić się z ciekawości o wyrysowanie bardzo zgrubnej charakterystyki skokowej tego układu, w końcu BAT to z punktu widzenia automatyki skok jednostkowy. Z klatek filmiku dających podstawę czasu pozyskujemy wartości, dalej wykresik.
ramki_sekwencja_30_fps.png
ustalanie_nowy_V640.png


Test z BAT ma ten jednak feler drobny, że w przypadku nowych model (a przynajmniej mojego) wskazówka daje łupnia w prawy odbojnik, to poważnie zakłóca całą obserwację. Z drugiej strony całkowicie pomija elektronikę miernika, jedyne co to kondensator zapięty na ustroju. Może lepiej byłoby filmować stoper i jednocześnie jakiś LED, na nim mierzyć napięcie, aby wskazówka w stanie ustalonym była w połowie skali, tyle ze wtedy mamy odpowiedź całego urządzenia, włącznie z torem pomiarowym no i widzimy dokładnie kiedy zaczyna się pobudzenie układu.

A tak w ogóle to z tym zjawiskiem chyba wiele się nie zrobi, taka uroda mierniczków owych cudnych i tyle. Czy to zasługa ustroju czy całości to już chyba trzeba by pod lupę wziąć same mechanizmy z V640, bez kondensatorka tłumiącego etc/itd i porównać zarówno budowę jak i odpowiedź na skokowe wymuszenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości