[V628] Woltomierz panelowy Meratronik V628 - wieczorek zapoznawczy | cz.1

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[V628] Woltomierz panelowy Meratronik V628 - wieczorek zapoznawczy | cz.1

Postautor: tasza » piątek 16 lut 2018, 22:35

#slowanawiatr

♬ ☘ Moja muzyka do majstrowania ♬ ♬ ♬ ☘
♫ ♩ ♪ Unitopia ⚡ ☘ ⚡ More Than A Dream ♪ ♩ ♫
https://youtu.be/3Hewz4uuc34



Tym razem 'nie miała baba kłopotu'


Z jednej strony to dobrze, że urządzonko bez większych problemów dało się ogarnąć i tak ogólnie to nie ma się co czepiać za bardzo. Z drugiej - łatwo stracić czujność i usiąść na laurach z domieszką pokrzyw i jak coś bęcnie to już na bogato, ale miejmy nadzieję, że nie.

Proszę, oto kolejny przygarnięty klamot woltomierz panelowy Meratronik V628

Dokumentacja mierniczka tu: :arrow: http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypo ... i/v628.pdf

Miernik mój cudny, jak się okazało jest w wersji 400mV, to poznałam po przekroczeniu zakresu na bateryjce i potencjometrze. Czy wejście jest w wersji FET czy ekonomicznej - bipolarnej, to ustalę niebawem, jak wnioskuje z dokumentacji można to wykminić na przykład na podstawie prądu wejściowego wzmacniacza DC, temat jest otwarty.

Dalej garść zdjęć, z zachowaną mniej więcej chronologią i drobnym komentarzem.

Widok na górną płytkę drukowaną, jest ich dwie, elementami do siebie, tak w formie kanapki.
Obrazek

Komplet lampek Nixie: cyferki to LC-531, znaczki +/-/~ to LL-561
Obrazek

Tak za lampkami:
Obrazek

Dolna płytka drukowana:
Obrazek

Terminale pomiarowe, po lewo kawałek tego od zasilania:
Obrazek

Taką wiązką są spięte obie płytki, niby mogłam rozdzielić, ale słupki dystansowe są ustalone na zasadzie rozciapanego na gorąco plastiku, nie chciałam tego ruszać, póki nie ma uzasadnienia.
Obrazek

Elementy regulacyjne, liniowość, zero, symetria są dostępne przez otworki w plastikowej trumience.
Obrazek

Ooooo, złączka interfejsu cyfrowego, no proszę, proszę, jak miło.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zbliżenie na lampki, cyfry i cyfra/znak
Obrazek
Obrazek

Taka to wiązeczka biegnie od zatrzasków przed Nixie na zadek urządzenia, do interfejsu.
Obrazek

`Made in Poland` oraz szczelina na złączkę interfejsu
Obrazek

Otwór na terminal zasilający, w tyle jest dostęp do bezpiecznika
Obrazek

Jak wspominałam, dostęp do podstawowych elementów regulacyjnych.
Obrazek
Obrazek

Wnętrze obudowy, jeszcze nie do końca przetartej.
Obrazek

Problem kabelka zasilającego rozwiązałam przewodem lampki z włącznikiem, po parę złotych w Castorama to mają, idealnie się nadał
Obrazek

Testowe uruchomienia, bez obudowy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ponownie płytki miernika, zbliżenie na sygnaturkę.
Obrazek

A co to jest to nie wiem, na jednym ze scalaków po drugiej stronie też taki `mech` znalazłam, ale póki co nie ruszam tego.
Obrazek

Kolejna sygnaturka producenta.
Obrazek
Obrazek

Kilka ujeć na mozaikę i do wnętrza.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ramka doczyszczona, ale brakuje szkiełka i dolnego szyldziku z drapanego aluminium, tam napisane było jak zakres etc. Musze jaką łatkę na to dać, ale to wymaga wizyty w papierniczym, może mnie coś natchnie ozdobnego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zagadnienie brakującej szybki - ano piłka modelarska i czerwony akryl, lecimy powolutku i w skupieniu.
Obrazek
Obrazek

Czyli jednak da się `z ręki` przyciąć jeden milimetr tworzywa bez prowadnicy, ha!
Obrazek

Szybka gotowa i wpasowana w oczodół.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Fajne jest to, że nie trzeba jej kleić ani nic, ramka frontowa zatrzaskując się na obudowie dociska też szybkę, tylko ona musi być idealnie zgrana z ramką.
Obrazek

No i autorski system antywyrwaniowy
Obrazek

Pomiary - mój Meratronikon

Pierwsze próby pomiarów - moja czerwona bateria wzorcowa, znany już z innego wątku etalon napięcia 4.18V Bateria na zaciskach wieloobrotowego potencjometru 100k, taki dzielnik pozwolił określić max napięcie pomiarowe, stąd właśnie wiem, że mierniczek jest na 400mV
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przygotowania do weryfikacji, co klamot mój nowy potrafi, zapięte równolegle trzy przyrządy - V628, V543 oraz V640, normalnie - Trzech Meratroników. Sygnał zadawać będzie Analog Discovery 2, klasycznie - WaveGen w trybie DC. Póki co mierniki pokazują cokolwiek, ale nawet teraz widać, że raczej to samo, to bardzo dobry znak.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zerowanie.
Obrazek

50mV
Obrazek

100mV
Obrazek

150mV
Obrazek

400mV bez grosika
Obrazek


Krótkie media bardziej dynamicznie - tak zachowuje się mierniczek przekraczając zakres pomiarowy.

https://youtu.be/jLLsbbT2MJ0
https://youtu.be/hr2L3NYlVIs

Rzucam śmiałą tezę, że Meratroniki jednak lgną do siebie.
https://youtu.be/L1SKCozPWL0

I tym prostym sposobem etap wzajemnego obwąchiwania się mamy już za sobą.

Wieczornie

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I refleksji kilka, a pierwsza i najważniejsza - że klamot tak wiekowy tak doskonale działa, to szacunek dla ludzi z Meratronika. Druga, to rozterka deko - zakres 400mV nawet z rozdzielczością 100uV wcale nie jest mi taki praktyczny. O, jakby było 4V (automatycznie rozdzielczość 1mV) to już byłoby łatwiej zaadaptować urządzonko. Sprawa ustawienia zakresu jest wzmiankowana w instrukcji, jak już się naciesze tym ustrojstwem to zacznę myśleć nad zmianą skali. Trzecia, no cóż - ten egzemplarz uniknął losu dawcy lampek Nixie, ale co czeka go w zamian? Czas pokaże.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [V628] Woltomierz panelowy Meratronik V628 - wieczorek zapoznawczy | cz.1

Postautor: gaweł » piątek 16 lut 2018, 23:01

tasza pisze:Rzucam śmiałą tezę, że Meratroniki jednak lgną do siebie.

Nie da się zaprzeczyć obrazkom :)
Swoją drogą szybka została zrobiona po mistrzowsku.

tasza pisze:I refleksji kilka, a pierwsza i najważniejsza - że klamot tak wiekowy tak doskonale działa, to szacunek dla ludzi z Meratronika. Druga, to rozterka deko - zakres 400mV nawet z rozdzielczością 100uV wcale nie jest mi taki praktyczny. O, jakby było 4V (automatycznie rozdzielczość 1mV) to już byłoby łatwiej zaadaptować urządzonko. Sprawa ustawienia zakresu jest wzmiankowana w instrukcji, jak już się naciesze tym ustrojstwem to zacznę myśleć nad zmianą skali. Trzecia, no cóż - ten egzemplarz uniknął losu dawcy lampek Nixie, ale co czeka go w zamian? Czas pokaże.

Mam podobny sprzęt, który od połowy lat 80-tych jakoś uniknął przeznaczenia jako dawcy organów. Przez jakiś czas go używałem, potem poszedł do kartonu i swoje odleżał. Obecnie jest nadal sprawny i nawet dobrze mierzy jak na takiego emeryta.
IMG_5969.JPG
IMG_5970.JPG
IMG_5971.JPG
IMG_5972.JPG
IMG_5973.JPG
IMG_5974.JPG
IMG_5975.JPG
IMG_5978.JPG
IMG_5979.JPG

Mój ma zakres pomiarowy 4VDC. Swego czasu na bazie tego miernika miałem wbudowany w zasilacz kilkunapięciowy pomiar napięć wyjściowych, więc na przełącznikach typu isostat było przełączanie podawanego napięcie do pomiaru (na dzielnik napięciowy o odpowiednim podziale) i jednocześnie było sterowanie pozycją kropki. Z tyłu jest złączka (na laminacie są wytrawione styki) i tam jest dostępne sterowanie pozycją kropki. Więc możesz zrobić vintagowy pomiernik.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości