[USBPowerDetector] Recenzja

Tutaj zamieszczamy wyniki i recenzje z testowanych zestawów / podzespołów, jakie będą dostępne dla użytkowników forum
Awatar użytkownika
mm19
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 21 cze 2016, 13:46

[USBPowerDetector] Recenzja

Postautor: mm19 » niedziela 04 wrz 2016, 19:46

Witam serdecznie,

zgodnie z tym co w temacie - w tym wątku zrecenzuję otrzymany do testów miernik - USB Power Detector, który to można uzyskać pod tym linkiem: https://kamami.pl/wskaznik-napiecia/560 ... u-usb.html

Jego najważniejsze cechy:
- zakres napięć 3-9V
- zakres pomiaru natężenia 0-3A z błędem 1%
- dwa złącza USB
- możliwość komunikacji podłączonego urządzenia do miernika z komputerem

Używany multimetr: DT830D Digital Multimeter z błędem pomiaru ~0,5%.
Ładowarka - Philips DLP2207/12 z parametrami na wyjściu: 5V, 2,1A.

Moje testy rozpocząłem od podłączenia w obwód testowanego miernika oraz multimetra z nastawionym pomiarem natężenia. Wtedy już zauważyłem pierwsze problemy - miernik nie radzi sobie z podawanymi niskimi natężeniami. Poniżej 0,09A pomiary są losowe w zakresie 0,01-0,10A. Multimetr natomiast w tym czasie pokazuje stabilny pomiar. Różnica w przedstawionych poniżej wynikach między miernikiem a multimetrem wynosi nawet 0,08A, ale w trakcie testów od czasu otrzymania miernika różnica mieściła się w błędzie pomiaru.

Kolejną zauważoną przeze mnie rzeczą jest to, że czasami przy podłączeniu drugiego urządzenia o niższym poborze prądu mierzone natężenie drastycznie spada i dostosowuje się do drugiego urządzenia lub UWAGA - drugie urządzenie nie załącza się w ogóle. Pomaga ponowne podłączenie pierwszego urządzenia: https://youtu.be/D8i90aiHRvA

Uwaga - w 0:38 wygląda to tak jakby telefon przestał się ładować gdy gaśnie mu ekran. Jest to normalne zachowanie podczas ładowania w tym telefonie i telefon dalej się ładował. Natomiast wskazywane natężenie jest niskie, ponieważ urządzenia były naładowane.

Napięcie - różnica między multimetrem a miernikiem jest zależna od tego czy układ został obciążony jakimś odbiornikiem. Poniższe zdjęcia dają obraz sytuacji:
Brak obciążenia:
Obrazek

Z obciążeniem:
Obrazek


Komunikacja podłączonego urządzenia z komputerem odbywa się bez problemu i tak jak w opisie miernika - tylko z jednym urządzeniem. Łączność jest możliwa na obu portach, z tym że działa tylko ostatnio podłączone urządzenie:
https://youtu.be/pm9Gffuf-ng

Złącza miernika oceniam to takie 6/10. Niby solidnie się trzymają lecz niestety z każdym poruszeniem wtyku wyniki napięcia/natężenia zmieniają się i zależnie od ułożenia są inne. Sytuacja występuje na każdej ładowarce, na każdym kablu. Problem obrazuje ten filmik:
https://youtu.be/QcEnmZQP9VU

Maksymalne wartości, które udało mi się uzyskać z tą ładowarką:
Obrazek


Podsumowując - miernik USB Power Detector jest w miarę solidnie wykonany, obudowa nie trzeszczy, nie wygina się. Wyświetlacz jest bardzo wyraźny. Szczególnie przyda się osobom, które potrzebują w prosty sposób sprawdzić parametry prądowe jakie potrzebuje dane urządzenie. Przyda się również w sytuacji gdy nie jesteśmy pewni czy telefon ładuje się z maksymalnymi parametrami napięcia i natężenia. Dzięki niemu można wykryć problem z ładowarką bądź ze sprawnością przenoszenia prądu używanego kabla, która to może być różne zależnie od jakości przewodów w nim zastosowanych. Dzięki niemu dowiedziałem się, że moja ładowarka oraz powerbank 1A w rzeczywistości są w stanie oddawać 1,5A oraz pozwolił mi na pozbycie się kilku starych słabej jakości kabli USB, które nie ładowały telefonu z maksymalnymi wartościami. Jest idealny jako hub USB np. w samochodzie z jednym gniazdem USB.

W razie pytań proszę zostawiać je poniżej. :)

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [USBPowerDetector] Recenzja

Postautor: dambo » niedziela 04 wrz 2016, 19:57

ale faktycznie jest to hub - można gadać z dwoma urządzeniami bez problemu?
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [USBPowerDetector] Recenzja

Postautor: Antystatyczny » niedziela 04 wrz 2016, 20:01

Bardzo fajna recenzja. Pokazałeś zalety, jak i pewne niedociągnięcia. A propos niedociągnięć... Próbowałeś dokonywać pomiarów lepszym multimetrem? Te nie grzeszą dokładnością prawdę mówiąc...zwłaszcza przy pomiarach niewielkich natężeń prądu. A co do tych przerywających gniazd mam pewną sugestię: Spróbuj na wyłączonym sprzęcie zwilżyć preparatem "Kontakt" wtyczkę USB i kilkakrotnie zaaplikować do recenzowanego miernika. Być może miernik ten co nieco przeleżał w magazynie i styki w gniazdach są odrobinkę zaśniedziałe. Miewam takie niedogodności w gniazdach USB w płycie głównej. Niektóre z nich są u mnie bardzo rzadko używane i bardzo lubią przerywać.

Pozdrawiam!
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
mm19
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 21 cze 2016, 13:46

Re: [USBPowerDetector] Recenzja

Postautor: mm19 » niedziela 04 wrz 2016, 20:07

@dambo
Hub jeśli chodzi o funkcję ładowania. Komputer wykrywa ostatnie podłączone urządzenie o ile jest to pamięć masowa czy coś w tym stylu. Jak podłączysz np. głośnik to dalej będzie komunikował się z pierwszym urządzeniem.

@Antystatyczny
Dzięki. :)
Niestety nie posiadam lepszego multimetra. Chciałem pokazać jakieś odniesienie do jakiegokolwiek innego miernika. Metodę z czyszczeniem sprawdzę w wolnej chwili. :)


Wróć do „Jak to działa – czyli kącik testera”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość