Biblioteki QT

W tym miejscu zadajemy pytania na temat pisania programów w QT, dzielimy się swoją wiedzą, udzielamy wsparcia, rozwiązujemy problemy programistyczne.
Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Biblioteki QT

Postautor: Marcin » niedziela 03 kwie 2016, 12:15

Cześć wszystkim.

Od niedawna męczy mnie QT i tworzenie z jego pomocą aplikacji okienkowych. I tu mam pytanie odnośnie wycieków pamięci? Czy biblioteki są dziurawe i trafiają się wycieki pamięci w działającej aplikacji ? Swojego czasu pisałem w RAD Studio od Embarcadero, tam wycieki momentami były masakryczne. Ostatnio dużo pisałem w C# i NET, tam znów ten temat przerzuca się na barki samego środowiska, które samodzielnie sprząta nieużywane obiekty.

Jak właśnie jest z wyciekami pamięci w przypadku bibliotek QT ? Czy są i na ile znaczące ?

Drugie pytanie o środowisko, w czym tworzyć aplikacje okienkowe z użyciem QT ?

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Biblioteki QT

Postautor: inż.wielki » niedziela 03 kwie 2016, 15:11

Osobiście gorąco polecam QTCreator, tworzenie GUI odbywa się metodą DRAG&DROP. Generalnie wszystkie programy gdzie tworzy się coś metodą DRAG&DROP to zabaweczki dla początkujących, ale w tym wypadku QTCreator jest narzędziem z potężnymi możliwościami. Trzeba się do niego przyzwyczaić i po paru dniach już będziesz płynnie tworzył w nim aplikacje.
Co do wycieków pamięci, pamiętaj że QT to framework dla C++. Wycieki pamięci będą takie same jak w zwykłym czystym C++, do Ciebie należy obowiązek pilnowania usuwania obiektów i zajmowania się pamięcią. C# i .net to już języki wysokiej abstrakcji, gdzie generalnie nie masz dostępu do pamięci bo zarządzaniem zajmuje się środowisko .net, tak jak jest to w języku JAVA, tam maszyna wirtualna dba o pamięć. Pamiętaj, im wyżej idziesz w poziomie abstrakcji języka tym mniej obowiązków masz odnośnie pamięci czy rozmiarów kodu :)

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Biblioteki QT

Postautor: Marcin » niedziela 03 kwie 2016, 16:04

wielki pisze:Co do wycieków pamięci, pamiętaj że QT to framework dla C++. Wycieki pamięci będą takie same jak w zwykłym czystym C++, do Ciebie należy obowiązek pilnowania usuwania obiektów i zajmowania się pamięcią.


Bardziej chodzi mi o elementy zawarte w QT, niegdyś w RAD Studio czysta forma z buttonem w DLL (taki zrobiłem prototyp do zarządzania bazą użytkowników) robiła spore wycieki pamięci. Elementy czysto wygenerowane przez RAD Studio jeszcze bez mojego kodu. To że sam coś zaalokuję i potem nie zwolnię pamięci to rozumiem, to już czysto moja niedbałość.

Sorki, może głupie pytania, ale z QT nigdy nie miałem doświadczenia. Swojego czasu w RAD Studio tworzyłem, tam gotowe elementy były po prostu dziurawe i ciekła z nich pamięć.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Biblioteki QT

Postautor: inż.wielki » niedziela 03 kwie 2016, 16:06

Wątpię żeby były takie błędy w samym QT, jest cały czas rozwijane i poprawiane, ale nie wykluczam że też może jakaś kontrolka zbuggować program. Jednak ja się nigdy z tym nie spotkałem :)


Wróć do „Pisanie programów w QT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości