Problemy z svchost zjadającym pamięć, aktualizacją Windows 7 i nie tylko.

No cóż system wszystkim znany ale i tak wiele jest problemów do obgadania.
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Windows 10], [Windows 7] itp.
Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Problemy z svchost zjadającym pamięć, aktualizacją Windows 7 i nie tylko.

Postautor: Grzegorz... » środa 23 lis 2016, 19:32

Namówiony na czacie przez Antystatycznego postanowiłem napisać krótki artykuł dotyczący aktualizacji systemów z rodziny Windows.
Sprawa zaczęła się od tego, że jeden z kolegów miał problem ze zbyt dużym zużyciem pamięci przez svchost w systemie Win7 oraz od dyskusji czy należy pozostawić komputer z takim systemem na tydzień w spokoju aby się zaktualizował.
Otóż nie ma takiej potrzeby (a problemy z Win7 są ostatnio zauważalne niemal wszędzie).
Jednak artykuł dotyczy systemów od Windows Vista do Windows10 oraz pakietu Office 2010-2016.

Ten opis może się przydać też osobom potrzebującym zaktualizować wiele maszyn, a posiadającym ograniczenie internetu w postaci ilości pobierania danych lub dość wolnego łącza - po co pobierać to samo 50 razy?

Jeśli masz problem z Win7 w którym svchost zużywa zbyt wiele pamięci to na początek należy wyłączyć usługę windows update, aby praca na komputerze stała się "znośna".

Następnie pobieramy najnowszą wersję programu stąd: http://download.wsusoffline.net/ (czemu najnowszą, bo zmieniają się strasznie często tak jak i MS dodaje aktualizacje do poszczególnych systemów).

Rozpakowujemy archiwum, uruchamiamy program UpdateGenerator.exe i widzimy w kolejnych zakładkach to co na zrzutach poniżej:

1.png

2.png

3.png


Jak widać możemy wybrać jakie aktualizacje i do jakich systemów/ofiice chcemy pobrać.
Jeśli chcemy zaktualizować tylko swój system i/lub office (lub mamy wiele takich samych maszyn) to zaznaczamy to co mamy na komputerze co jednak nie stanowi przeszkody, aby ściągnąć na raz wszystko do wszystkich systemów - to również zadziała w późniejszym czasie.

W dolnej części okna możemy zauważyć trzy ramki i zaznaczyć w nich odpowiednie opcje oraz czy chcemy utworzyć obraz ISO lub skopiować wszystko na pendrive/inny napęd USB.

Po ustawieniu wszystkiego klikamy po prostu "start" (pojawi się okno CMD z komunikatami) i czekamy w zależności od wybranych opcji i prędkości łącza od kilkunastu minut do kilkudziesięciu godzin aż całość zostanie pobrana.

Jeśli ściąganie zakończyło się sukcesem możemy rozpocząć aktualizację.

Przechodzimy więc do katalogu client, uruchamiamy program UpdateInstaller.exe i widzimy to co poniżej:

4.png


Jak widać mamy tu też do wyboru co chcemy aktualizować/zainstalować - zaznaczamy według potrzeb i oczywiście klikamy start.
Znów pokaże się okno konsoli z informacjami o postępach akcji.
Niestety kiedy pierwsze z "iluś tam" aktualizacji zostaną zakończone (w oknie konsoli program pokazuje postęp co do ilości zainstalowanych) to zostaniemy poinformowani, że mamy zrestartować komputer i uruchomić program ponownie.
Musimy tak robić aż do czasu kiedy program stwierdzi, że nie mam już co robić, a wynika to z tego, że wiele aktualizacji wymaga ponownego restartu komputera lub jak się to potocznie mówi "się gryzą".

Niby na tym powinienem skończyć, bo "jesteśmy aktualni" ale to jednak nie koniec szczególnie jeśli sprawa dotyczy Win7.
Nie wiem czy to problem autorów programu, czy tak często pojawiających się aktualizacji tegoż systemu, ale teraz należy przejść do "normalnego" Windows Update i on zapewne znajdzie jeszcze sporo do zainstalowania co należy oczywiście wykonać.

Po wykonaniu tych czynności nasz system będzie zaktualizowany, a problem z svchost powinien zniknąć "jak ręką odjął"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Problemy z svchost zjadającym pamięć, aktualizacją Windows 7 i nie tylko.

Postautor: j23 » środa 23 lis 2016, 21:33

Porządny, solidny tutorial Kolego Grzegorz... - chylę czoła.
Co do update'owania stosuję zasadę, że podczas instalacji instaluję wszystkie potrzebne sprawy, a potem posłusznie "pępowinę" z Microsoftem wyrywam (wyłączenie usługi update, śledzenia, defender - jeśli mam zainstalowanego innego szybszego antywirusa w systemie, usługę raportowania błędów, etc.). Jako że usługa update jest wyłączona może wystąpić problem z instalacją niektórych sterowników systemowych (wbudowanych do MS Windows i każdorazowo updatewanych na ich serwer przez zespół MS), ale co za problem włączyć usługę, zainstalować sprzęt a potem wyłączyć na nowo. Zasada ograniczenia zużycia zasobów pamięci dotyczy zresztą nie tylko svchost, ale i innych usług uruchomionych w tle (a zawsze potrzebnych), które można podejrzeć sobie w msconfig, lub podobnym programie. Często należą do nich: Adobe Acrobat, dedykowany monitor drukarki, nokia/samsung pc suite etc. - wszystko poza sterownikami, których odłączenie nie będzie powodowało ostrzeżeń w menadżerze urządzeń.

Pozdrawiam! j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Windows”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość