Kontrolka Drukarki

No cóż system wszystkim znany ale i tak wiele jest problemów do obgadania.
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Windows 10], [Windows 7] itp.
Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Kontrolka Drukarki

Postautor: GrumpyRez » czwartek 27 sty 2022, 08:40

Z racji posiadania drukarki po wifi schowanej w szafie... po użyciu często zapominamy jej wyłączyć.

Ktoś zna jakąś szybką metodę jak np. na pulpicie/telefonie machnąć szybką aplikację/kontrolkę która by pokazywała, że drukarka jest włączona?

np. nie wiem, wystarczył by Ping jako stwierdzenie, że urządzenie jest włączone?

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: SuperGość » czwartek 27 sty 2022, 18:40

a to ona sama się nie wyłacza po czasie? a powinna

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: acid3 » czwartek 27 sty 2022, 18:42

U mnie w HP 5520 jest opcja w ustawieniach jak drukarka ma zarządzać energią.
Mam ustawione na 15min bezczynności i sama się wyłącza.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: SuperGość » czwartek 27 sty 2022, 19:11

no właśnie mój biedny 6 letni brother też tak ma

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: GrumpyRez » piątek 28 sty 2022, 10:35

To stary HP1320nw, tu nie ma takich cudów. Jak bym miał stby w drukarce, to bym głowy sobie tym tematem nie zawracał ;)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: SuperGość » piątek 28 sty 2022, 10:52

no to kup nową drukarkę :D albo sobie gniazdko inteligentne kup i mozesz sobie tam ustawić wyłaczania albo będziesz widział ze jest załaczone w apce smarka

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: j23 » sobota 29 sty 2022, 00:40

Ping by wystarczył o ile byłby dla drukarki przydzielony stały ip połączony gdzieś w ustawieniach (systemu operacyjnego, routera/switcha) czyli drukarka zrobiona jako sieciowa po unikalnym MAC-ADDRESS i IP.
Wtedy wystarczyło napisać skrypt, który po odpaleniu by informował, że urządzenie jest obecne w sieci. Inaczej skrypty pisze się w Windows, inaczej w Linux (w mojej ocenie Linux ma zdecydowanie większe możliwości w tym zakresie).
No, albo napisać program w C, który by stwierdzał, że urządzenie o zadanym MAC-ADDRESS'ie jest obecne.

Jaki system konkretnie?
Windows: jaki wynik po napisaniu w konsoli/terminalu:

Kod: Zaznacz cały

ipconfig /all

?
Edit1: doczytałem, że dla windy jest jakiś serwer druku co się nazywa Laserjet 1320 print serwer, info na stronie hp.

Linux: jaki wynik po daje po napisaniu w konsoli/terminalu:

Kod: Zaznacz cały

ifconfig

?
Edit2: Zapomniałem napisać, że w Linuxie można ręcznie w systemie to poustawiać za pomocą wspólnego unixowego serwers druku (CUPS=Common Unix Printing System), i potem masz często pluginy wbudowane w wybrane środowisko graficzne, a jaki system, jakie GUI... hmm... Inaczej to jest w Debian/Xfce, inaczej w Debian/KDE, inaczej w Mint/Cinnamon, etc. W każdym razie tam byś miał kontrolkę na pasku systemowym w trayu (np.Linux Mint z Xfce).

Sieć ustawiona tylko przez jeden komputer/laptop czy może jest jakiś router? -bo w przypadku routera trzebaby pogrzebać w ustawieniach routera.
-bo są takie routery z tzw."serwerem druku WiFi", taki gotowiec sprzętowy.. trzeba popatrzeć, bo jest tego trochę i ceny też "trochę" się różnią..
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: GrumpyRez » sobota 29 sty 2022, 16:10

Drukarka ma stały IP. Tak myślałem, by ją po prostu pingować za pomocą jakiejś kontrolki w windowsie i tylko w windowsie. Ewentualnie pomysł by wykorzystać Sonoff jest też warty przemyślenia. Tyle, że kontrolka była by tańsza ;), muszę poszukać na Qt i C++ czy jest coś "gotowego", bo na pisanie od zera to jestem za chudy w kapeluszu.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: SuperGość » sobota 29 sty 2022, 17:15

a jakoś po pierwszym poście zrozumiałem ze chodzi o kontrole poprzez telefon :)

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: GrumpyRez » sobota 29 sty 2022, 17:58

[quote="wojtek"]a jakoś po pierwszym poście zrozumiałem ze chodzi o kontrole poprzez telefon :)[/quote]

Niekoniecznie, tylko o sam fakt informacji że drukarka jest włączona

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: dambo » sobota 29 sty 2022, 19:39

tylko, że jak wykryjesz, że jest wyłączona to będziesz musiał "analogowo" ją włączyć :P wtedy sonoff + coś, żeby ją autowłączyło/wyłączyło wygrywa

jeśli ta "kontrolka" nie musi się wyświetlać gdzieś w tle tylko po kliku - to może zwykły bat do uruchomienia, lub idąc dalej wrzucić w autostart i jak wykryje, że z 2h już działa drukarka to niech wyskoczy info
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: j23 » niedziela 30 sty 2022, 16:10

Jak to jest Windows, do tego drukarka ma zawsze to samo stałe IP to faktycznie najprościej byłoby machnąć jakiś skrypt w dosowym/windowsowym batch'u (plik wsadowy) i odpalać go.. Ja to tak dawno robiłem w tych systemach, że -muszę się przyznać- po trochu zapomniałem jak to się robi.. ALE gdybym to miał robić to raczej użyłbym czegoś takiego jak RAD IDE Borland C++ 6.0 (obecnie darmowe)
https://miroslawzelent.pl/kurs-obiektowy-c++/borland-c++-builder-okienkowy-hello-world/

i tam w tym środowisku są po prostu gotowe komponenty do użycia, czyli np.ikonki dla trey'a (patrz: komponenty o nazwie "Sample").

Tutoriale do BCB6:
http://programowanie.cal.pl/cyfbar/

Edit:
Znalazłem jeszcze taki podręcznik od HP dla programistów C/C++, prawdopodobnie są tam opisane ichniejsze (od HP'ka) funkcje dla drukarkowych uchwytów w API Windows (bo trzeba znać ip drukarki wifi, to z apki cpp się zna handle/uchwyt, to z tej dokumentacji sie wie jaki plik dll, jaka funkcja, co, jak i gdzie włącza/wyłącza etc, to się w apce robi button co włącza/wyłącza):
https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=c02128447&docLocale=en_US

Komendy do budowy skryptów/BATchów w konsoli Windows:
https://www.trytoprogram.com/

Niestety, nie mam możliwości żeby na chwilę obecną pomóc więcej.

Pozdrawiam, J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: Grzegorz... » wtorek 01 lut 2022, 20:36

Mam pytanie co tak naprawdę chcesz uzyskać.
HP LJ 1320 ma domyślnie ustawiony parametr "Idle timeout" na 270s.
Wówczas idzie spać i pobiera bardzo mało prądu.
No chyba że używasz jej aż tak rzadko, że i ten sleep to za duży pobór.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: SuperGość » wtorek 01 lut 2022, 21:05

No toć już w pierwszej odpowiedzi pisałem że powinna się dezaktywować :D

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: GrumpyRez » środa 02 lut 2022, 08:08

[quote="Grzegorz..."]Mam pytanie co tak naprawdę chcesz uzyskać.
HP LJ 1320 ma domyślnie ustawiony parametr "Idle timeout" na 270s.
Wówczas idzie spać i pobiera bardzo mało prądu.
No chyba że używasz jej aż tak rzadko, że i ten sleep to za duży pobór.[/quote]

Już tłumaczę, bo jak widać, nadal nie widzicie istoty problemu.

Drukarka jest dosyć głęboko schowana, dostęp do wyłącznika jest utrudniony to raz, dwa wydruki są robione bardzo sporadycznie. Stąd nie widzę sensu by była włączona cały czas, nawet jak ma tam jakiś tryb stby. To już nawet nie kwestia zużycia prądu, chociaż przy tych cenach, to nawet ładowarka z telefonu odłączona od sieci daje wymierne korzyści. Bardziej się rozchodzi o sam fakt, że po co ma być włączone urządzenie które jest potrzebne 2 razy w miesiącu.

Sonoff kosztuje w okolicach 30-35zł, nie jest to jakaś duża kwota i to będzie chyba najlepsze rozwiązanie problemu.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: SuperGość » środa 02 lut 2022, 08:14

ale do włączania drukarki i tak się będziesz musiał schylić, chyba ze ona ma tylko włacznik sieciowy i nie potrzebuje dodatkowego właczania z panelu drukarki, to wtedy sonoff czy inne inteligentne gniazdko ma sens

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Kontrolka Drukarki

Postautor: GrumpyRez » środa 02 lut 2022, 08:42

Tak, ona ma tylko włącznik sieciowy.


Wróć do „Windows”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości