Automatyczny start przeglądarki w trybie full screen

Linux jako system PC i Embedded
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Debian], [System embedded], [Linux Mint] itp.
Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 226
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Automatyczny start przeglądarki w trybie full screen

Postautor: GrumpyRez » środa 24 kwie 2024, 16:12

Mamy tu na pokładzie jakiegoś linuxiarza?

Mam problem z odpaleniem po uruchomieniu linuxa, przeglądarki w trybie full screen z stroną startową (stronę można akurat ustawić dosyć prosto).
Przeglądarka to Midori, system Debian 10/11, to jest wersja embeded na VisionSOM. Więc zależy mi na bardzo lekkiej przeglądarce.

Okienka są jakieś pierońsko ubogie, nie mogę wyczaić co tam siedzi, bo wygląda jak mocno okrojone gnome, nie ma nawet menu aplikacji itp. tylko tryb graficzny się odpala. W sumie więcej mi nie trzeba. Bo zestaw ma tylko odpalać stronę lokalną MoBro, coś w stylu kiosku internetowego.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 510
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Automatyczny start przeglądarki w trybie full screen

Postautor: j23 » niedziela 05 maja 2024, 03:24

Nie skumałem jak to ma być odpalone, tzn. ta przeglądarka midori, więc napiszę dwa sposoby. Wybierz sobie, który bardziej Ci pasuje.

SPOSÓB 1:
Jeżeli przeglądarka ma się odpalać automatycznie przy bootowaniu systemu (a konkretnie pod koniec bootowania), to wtedy trzeba wykorzystać plik skryptowy o nazwie ".bashrc", który powinien znajdować się w katalogu użytkownika (czyli w "/home/rez" - przy założeniu że nazwa użytkownika to "rez"). W takim przypadku trzeba edytować plik ".bashrc" - edytorem nano, czy też mcedit (ja wolę mcedit, ale ważne żeby potem po edycji móc zapisać plik -> mieć lub nadać prawa do zapisu pliku przez użytkownika ). Przy założeniu, że nic przy tym nie było robione, i że przeglądarka ma się odpalać w trybie fullscreen zaraz po odpaleniu systemu to kroki co trzeba (przy użyciu konsoli czy też terminala poleceń jak kto woli) są następujące:
1. Odpalasz terminal.

2. W terminalu wklepujesz:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 .bashrc

i enter,

3. a następnie wklepujesz w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

nano .bashrc

i enter (i otwiera się plik ".bashrc" w edytorze nano).

4. Teraz w edytorze zjeżdżasz na sam dół pliku i dodajesz linię (nie wiem jaka strona ma się otwierać więc strona localhost'a):

Kod: Zaznacz cały

midori -e Fullscreen http://localhost:8080


5. Używasz kombinacji klawiszy CTRL + "O" żeby zapisać, potwierdzasz wiadomo enter'em.

6. W terminalu wklepujesz:

Kod: Zaznacz cały

reboot

i enter (system się restartuje i po restarcie z automatu powinna otworzyć się przeglądarka midori na fullscreen na stronie http://localhost przez port sieciowy 8080 - to wszystko "idzie" z automatatu dzięki plikowi ".bashrc" i tak będzie za każdym uruchomieniem systemu, chyba że zakomentuje się, albo usunie tą linię, którą to wpisywało się w celu aktywacji przeglądarki po"midori" ;) )

SPOSÓB 2:
JEŻELI to ma NIE BYĆ uruchamiane automatycznie przy każdorazowym starcie systemu (tylko np.jakiś skrypt, który klika się raz i on wprowadza całą komendę) no to wtedy trzeba utworzyć jakiś plik, który ma być plikiem skryptowym, wklepać do niego tzw.nagłówek pliku skryptowego i tą linię co powyżej była na końcu pliku ".bashrc").
1. W terminalu tworzysz plik np. "pomidori.bat" (możesz użyć innej nazwy, np."odpalaj.bat" czy coś w tym rodzaju), czyli wklepujesz co następuje

Kod: Zaznacz cały

touch pomidori.bat


2. Nadajesz plikowi prawa do czytania (Read=4), pisania (Write=2) i uruchamiania (eXecute=1) (4+2+1 = 7) dla root'a (pierwsza 7), dla usera (druga 7ka) i dla wszystkich innych (w tym innych programów) (trzecia 7ka) czyli:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 pomidori.bat

i enter (no i gra, a "sudo" musi być przed wszystkim innym dlatego, że majstrujesz przy prawach root'a).

3. Otwierasz plik "pomidori.bat" np.edytorem nano, więc wklepujesz w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

nano pomidori.bat

i enter, (edytor nano gotowy do edycji)

4. Następnie wklepujesz do pliku takie coś:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash
# Komentarz: To jest skrypt dla przeglądarki midori co by na fullscreen się odpalała
midori -e Fullscreen http://localhost:8080


5. Używasz kombinacji klawiszy CTRL + "O" żeby zapisać, potwierdzasz wiadomo enter'em.

No i od tej pory jak w terminalu wklepiesz jedynie:

Kod: Zaznacz cały

./pomidori.bat

i naciśniesz enter, to powinna odpalić się przeglądarka midori na fullscreen na stronie localhost (chyba że wybierzesz inną stronę).

Dodam tylko, że pisałem ten miniporadnik bez uprzedniego sprawdzenia (ale wkrótce to zrobię). W każdym razie pisałem to na podstawie następujących źródeł:
https://www.reddit.com/r/raspberry_pi/comments/xtxost/how_to_start_a_full_screen_midori_browser_tab/
http://www.cs.put.poznan.pl/anstroinski/data/uploads/sop1/materials/sop1_lab7-kurs.html

Mam nadzieję, że przynajmniej odrobinę bardziej pomogłem niż zamotałem, ale jakby co to odpisz to będziemy działali dalej. :like:
Pozdro! J23

P.S.
Niektórzy opisują, że działa im też gdy wymuszą tryb odczytu ekranu, ale ja tego nie sprawdzałem (jeszcze) - pisze o tym w poniższym linku:
https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/60305/midori-fullscreen-mode-on-boot

P.S.2:
W linuxie każdy plik ma swoje prawa, a że w linuxie prawie każdy byt to plik (włącznie z takimi sprawami jak programy w trybie działania czyli procesy), więc z punktu widzenia systemu istotne jest kto i co może z tymi plikami zrobić ("co wolno wojewodzie (czytaj root'owi) to nie tobie...khm khm... gościu malinowy").

Dodatek...
(mały manual nt.praw dostępu i trzech tajemnych cyferkach z rozkazu chmod):

Przy nadawaniu praw tymi cyferkami obowiązują zasady:
1. Jak zero = nie ma działać, jak konkretna cyferka to ma działać
2. Cyferki mogą się sumować (np.4+2+0 = 6) i tak powstaje ostateczna cyferka.
3. Cyferki nie są wzięte z (Y) (pominąwszy fakt, że to kolejne potęgi "2")
i dlatego... 4=Read, 2=Write, 1=eXecute -jeśli założenie, że ma zadziałać, bo jak ma nie zadziałać to ma być zero, np.
jeśli plik ma być tylko do odczytu i do uruchamiania, ale nie ma być dla edycji to ostatecznie cyferka będzie = 5 bo
(Read=4 Write=0 eXecute=1 -> razem: 5)
4. Dodatkowo rozkaz chmod obejmuje aż trzy cyferki (czasem różne i to aż od 0 do 7). Czemu od zera do 7 to wyjaśnione powyżej, a czemu trzy obok siebie. Ano, bo pierwsza jest dla prawa root'a, druga dla praw user'a, a trzecia dla praw tzw.gościa, wszystkich innych (w tym programów, które mogą być "właścicielami" z zewnątrz).
5. Tak więc pomiędzy komendą "chmod" (która służy do zmian mod'yfikacji pliku = CHange MODifications) a plikiem który "bierzemy w obroty" żeby nadać lub pozbawić go praw właśnie występują te trzy tajemnicze cyferki, które mam nadzieję, że wiadomo co znaczą.
Innymi słowy jak root (lub użytkownik wyposażony w pełnię praw do modyfikacji pliku) wklepię w terminalu coś w rodzaju:
sudo chmod 740 jakis_plik
to "jakis_plik" (mimo iż nie ma rozszerzenia) będzie:
- przez root'a mógł być: czytany, edytowany i uruchamiany
- przez user'a tylko czytany
- a reszta czyli goście i jakieś tam programy wymagające dostępu do tego pliku nie będą mogły nic (i prawdopodobnie nawet go nie będą widziały).
6. Katalogom też można nadawać prawa na tych samych zasadach co plikom.
Ostatnio zmieniony wtorek 07 maja 2024, 22:34 przez j23, łącznie zmieniany 1 raz.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 226
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Automatyczny start przeglądarki w trybie full screen

Postautor: GrumpyRez » wtorek 07 maja 2024, 16:06

Dzięki spróbuję twojej metody. Bo aktualnie mam autostart jakiejś cięższej przeglądarki od gnome i jednak na visionSOM to trochę długo startuje.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 510
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Automatyczny start przeglądarki w trybie full screen

Postautor: j23 » wtorek 07 maja 2024, 22:26

Spróbuję sprawdzić inne przeglądarki niż midori, bo ta midori to niby jest okey, ale jakoś u mnie nie chce działać do końca poprawnie z javascript'em i css... Z takich znanych mi mogę wymienić jeszcze: Dillo (niestety nie obsługuje javascript), W3M (graficzna, ale podobnie uboga jak Midori) i jest jeszcze elinks w trybie graficznym z włączoną obsługą ECMA Script (Javascript), ale elinks jest dość ciężko skonfigurować i nie wszystko tam działa jak trzeba.
Raczej bym patrzał w stronę rozwiązań jakie zastosowało Raspberry w Raspbian, albo w Mobian i o ile się nie mylę oba te systemy wykorzystują Firefox'a, którego na upartego można tak skonfigurować, żeby pracował względnie sprawnie i szybko.

Daj mi znać proszę, jak poszła konfiguracja ze skryptem do automatycznego odpalenia, bo u mnie to działa, ale środowiska VisionSOM nie znam, no bo po prostu nie mam tego sprzętu.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 510
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Automatyczny start przeglądarki w trybie full screen

Postautor: j23 » wtorek 07 maja 2024, 22:56

GrumpyRez pisze:Dzięki spróbuję twojej metody. Bo aktualnie mam autostart jakiejś cięższej przeglądarki od gnome i jednak na visionSOM to trochę długo startuje.

Właśnie znalazłem taką sprytną i całkiem szybką przeglądarkę o nazwie "Qutebrowser" i właśnie ją testuję.
Tak na szybko z tego co widzę to już mi się podoba, bo działa w niej i Javascript i CSS, chodzi szybciej niż Firefox i jeżeli chodzi o Debian to nie ma z nią problemu co do instalacji, bo ogólnie powinna być w repo (ewentualnie można poszukać pakietów deb - na pewno są w sieci, np.na stronach repo Debiana).
Dodatkowy plus tej przeglądarki (jak dla mnie), to jest to, że ma pełne wsparcie co do zarządzania klawiaturą (tzn.można obejść się kompletnie bez myszki, chociaż jakby co to mysz też działa).

Rzecz jasna skrypt do automatycznego odpalenia tej przeglądarki Qutebrowser powinien być nieco inny niż w przypadku Midori, ale to są kosmetyczne korekty w samym pliku ".bashrc" (na samym jego końcu w tym miejscu gdzie były linie odpowiedzialne za skonfigurowanie Midori, czyli zamiast Midori).

Edit:
Tak na szybko przetłumaczone z ichniej angielskiej dokumentacji jak używać Qutebrowser zaraz po zainstalowaniu (link do strony po ang.):

Podstawowe skróty klawiszowe:
1. Do poruszania się po stronie internetowej używaj klawiszy strzałek lub klawiszy: H, J, K, L
2. Aby powiększyć lub pomniejszyć stronę internetową, użyj odpowiednio klawiszy "+" lub "-"

3. Aby przejść do nowej strony internetowej:
3.1. Naciśnij "O" (nie wciskaj ENTER'a)
3.2. Wpisz adres URL i naciśnij Enter
(3.3.* (użyj O, aby otworzyć adres URL w nowej karcie, przejdź do edycji bieżącego adresu URL)

4. Aby przełączać się między zakładkami:
4.1. Użyj klawisza "J" (następna zakładka) lub,
4.2. Klawisza "K" (poprzednia zakładka) lub,
4.3. Naciśnij klawisz <Alt-num>, gdzie num to pozycja zakładki, na którą chcesz się przełączyć

5. Aby zamknąć bieżącą kartę, naciśnij klawisz "D" (lub naciśnij klawisz "U", aby cofnąć zamknięcie karty)
6. Przeglądanie historii wydanych poleceń / przeglądanych stron:
6.1. Użyj klaiwszy "H" lub "L", aby przeglądać historię w tę i z powrotem

7. Zastępowanie myszy klawiaturą:
7.1. Aby kliknąć coś bez użycia myszy, naciśnij klawisz "F", aby wyświetlić podpowiedź, a następnie kliknij te klawisze co chcesz kliknąć
(jeśli to brzmi dziwnie, po prostu spróbuj nacisnąć klawisz "F" i zobacz, co się stanie).

8. Naciśnij klawisz ":" - aby wyświetlić listę poleceń

9. Przeszukiwanie treści na wybranej już stronie:
9.1. Aby przeszukać stronę, naciśnij klawisz "/",
9.2. Wpisz szukaną frazę i naciśnij Enter.
9.3. Użyj klawiszy "n" lub "N", aby przeglądać wyszukane frazy dopasowania,
9.4. Aby zakończyć wyszukiwanie naciśnij klawisz "Esc".

10. Aby zamknąć przeglądarkę Qutebrowser:
10.1. Naciśnij kombinację klawiszy "Alt + F4", lub
10.2. ":q" lub ":wq" aby zapisać aktualnie otwarte karty i wyjść

*1 - Zwróć uwagę, że w ustawieniach możesz ustawić, aby Qutebrowser zawsze zapisywała aktualnie otwarte karty
*2 - Jeśli wpisany adres nie jest adresem URL, zamiast tego zostanie użyta wyszukiwarka (domyślnie DuckDuckGo
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 510
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Automatyczny start przeglądarki w trybie full screen

Postautor: j23 » wtorek 07 maja 2024, 23:57

Konfiguracja skryptów dla Qutebrowser (przypadek dla odpalenia z automatu strony: https://www.microgeek.eu):

Oczywiście na samym początku trzeba zainstalować przeglądarkę.
Dla systemów Debian jest to mega proste (o ile jest ona w repozytorium pakietów Debiana, a powinna być, albo trzeba ściągnąć ew.paczkę *.deb).
Ogólnie sposób instalacji opisany jest na stronie: https://www.qutebrowser.org/doc/install.html


INSTALACJA QUTEBROWSER W MEGASKRÓCIE Z CLI (Command Line Interface):
1. Odpalasz terminal.
2. W terminalu wklepujesz:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install qutebrowser*
i enter,
..i już, przegląrka Qutebrowser powinna być zainstalowana i funkcjonalna. Systemu nie trzeba przeładowywać póki co. Teraz pora na wstępne skonfigurowanie strony tak, żeby potem każdorazowo odpalała się na fullscreen...


WSTĘPNA KONFIGURACJA STRONY
Domyślnie przegląrka Qutebrowser odpali z poziomu CLI (terminala) okno ze stroną o takim rozmiarze jaki obecnie przyjmuje odpalone już zawczasu okno terminala. Natomiast można wszystko skonfigurować w taki sposób, żeby przeglądarka odpalała wybraną stronę www KAŻDORAZOWO.

W tym celu należy:
1. Odpalić terminal.
2. Użyć komendy do uruchomienia strony z tzw.przełącznikiem ":fullscreen". Działa to na takiej zasadzie, że przełącznik ":fullscreen" gdy użyty przełącza stronę z trybu fullscreen na zwykły (gdy już ":fullscreen" był użyty) i z trybu zwykłego na ":fullscreen" (gdy nie był użyty, a taka sytuacja występuje bezpośrednio po zainstalowaniu przeglądarki Qutebrowser). Innymi słowy przełącznik ":fullscreen" działa na zasadzie przycisku "toggle" (załącza wyłączony lub wyłącza gdy załączony).
A więc na początek sprawdzamy jak odpali się wybrana przez nas strona (czyli czy po kliknięciu w ENTER nagle okno ze stroną wyskoczy na fullscreen czy nie). W tym celu wpisujemy w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

qutebrowser www.microgeek.eu
i klikamy ENTER

3. No i teraz pytanie i możliwość jedna z dwóch - tak jak opisane wyżej, czyli..albo
3.1. Qutebrowser odpaliło się tak, że strona zajęła cały dostępny ekran laptopa, pc'ta czy czegotamkolwiek (włączył się tryb fullscreen).
Jeśli tak, to można przejść do punktu 5, albo...
3.2. Qutebrowser odpaliło się tak, że strona odpaliła się w obecnym oknie terminala
(o takim rozmiarze jaki ma rozmiar okienko gdzie odpalił się terminal CLI). Jeśli tak się stało, trzeba...

4. Skonfigurować odpalanie się strony na fullscreen używając przełącznika ":fullscreen", czyli:
4.1. Na początek zamykamy otwarte już okno ze stroną w Qutebrowser, czyli używamy kombinacji klawiszy: "ALT + F4"
(pamiętając, żeby było podświetlone to okno terminala gdzie jest qutebrowser z odpaloną stroną, a nie że inne jakieś okno).
4.2. Odpalamy terminal i tym razem wklepujemy następującą komendę:

Kod: Zaznacz cały

qutebrowser :fullscreen www.microgeek.eu
i enter.
Tym razem qutebrowser zajmie całą możliwą przestrzeń ekranu naszego urządzenia (np.pc, laptopa)
i wyświetli pożądaną przez nas stronę w trybie fullscreen (przełącznik toggle ":fullscreen" jest w trybie "ON" - i tak ma pozostać)

5. Zamykamy otwarte okno przeglądarki Qutebrowser, czyli używamy kombinacji klawiszy: "ALT + F4"
(pamiętając, żeby było podświetlone to okno terminala gdzie jest qutebrowser z odpaloną stroną, a nie że inne jakieś okno).

Pora na skonfigurowanie skryptów...


KONFIGURACJA SKRYPTU - SPOSÓB 1:
Jeżeli przeglądarka ma się odpalać automatycznie przy bootowaniu systemu (a konkretnie pod koniec bootowania), to wtedy trzeba wykorzystać plik skryptowy o nazwie ".bashrc", który powinien znajdować się w katalogu użytkownika (czyli w "/home/rez" - przy założeniu że nazwa użytkownika to "rez").

Kroki są następujące:
1. Odpalasz terminal.

2. W terminalu wklepujesz:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 .bashrc
i enter,

3. a następnie wklepujesz w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

nano .bashrc
i enter (i otwiera się plik ".bashrc" w edytorze nano).

4. Teraz w edytorze zjeżdżasz na sam dół pliku i dodajesz linię (nie wiem jaka strona ma się otwierać więc strona localhost'a):

Kod: Zaznacz cały

qutebrowser www.microgeek.eu

5. Używasz kombinacji klawiszy CTRL + "O" żeby zapisać, potwierdzasz wiadomo enter'em.

6. W terminalu wklepujesz:

Kod: Zaznacz cały

reboot
i enter (system się restartuje i po restarcie z automatu powinna otworzyć się przeglądarka Qutebrowser na fullscreen na stronie https://www.microgeek.eu

To wszystko "idzie" z automatatu dzięki plikowi ".bashrc" i tak będzie za każdym uruchomieniem systemu, chyba że zakomentuje się, albo usunie tą linię, którą to wpisywało się w celu aktywacji przeglądarki Qutebrowser.


KONFIGURACJA SKRYPTU - SPOSÓB 2:
JEŻELI to ma NIE BYĆ uruchamiane automatycznie przy każdorazowym starcie systemu (tylko np.jakiś skrypt, który klika się raz i on wprowadza całą komendę) no to wtedy trzeba utworzyć jakiś plik, który ma być plikiem skryptowym, wklepać do niego tzw.nagłówek pliku skryptowego i tą linię co powyżej była na końcu pliku ".bashrc").

1. W terminalu tworzysz plik np. "gointernet.bat" (możesz użyć innej nazwy, np."odpalaj.bat" czy coś w tym rodzaju), czyli wklepujesz co następuje

Kod: Zaznacz cały

touch gointernet.bat


2. Nadajesz plikowi prawa za pomocą chmod, czyli:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 gointernet.bat
i enter (no i gra, a "sudo" musi być przed wszystkim innym dlatego, że majstrujesz przy prawach root'a).

3. Otwierasz plik "gointernet.bat" np.edytorem nano, więc wklepujesz w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

nano gointernet.bat
i enter, (edytor nano gotowy do edycji)

4. Następnie wklepujesz do pliku takie coś:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash
# Komentarz: To jest skrypt dla przeglądarki Qutebrowser co by na fullscreen się odpalała
qutebrowser www.microgeek.eu

5. Używasz kombinacji klawiszy CTRL + "O" żeby zapisać (potwierdzasz - wiadomo: enter'em).

No i od tej pory jak w terminalu wklepiesz jedynie:

Kod: Zaznacz cały

./gointernet.bat

i naciśniesz ENTER, to powinna odpalić się przeglądarka Qutebrowser na fullscreen na stronie https://www.microgeek.eu (chyba że wybierzesz inną - np.swoją stronę).


Teraz jeszcze taka...
ISTOTNA RZECZ:
Jeżeli mimo wcześniejszej próby ustawienia odpalenia się strony na fullscreen z jakiegoś tam powodu ona się nie odpali na fullscreen, to zawsze można z poziomu już działającej przeglądarki Qutebrowser i wyświetlanej tam obojętnie jakiej strony przestawić przeglądarkę Qutebrowser w tryb fullscreen.
W tym celu należy kliknąć w klawisz ":" a następnie dopisać (powinna wyświetlać się podpowiedź składni) słowa "fullscreen --enter".
Wówczas przeglądarka przełączy się w tryb fullscreen.

JEŚLI ZAŚ chcemy z jakiegoś powodu opóścić tryb fullscreen i "zmniejszyć" okno przeglądarki żeby było widać pozostałą resztę pulpitu naszego systemu operacyjnego, to wówczas w oknie przeglądarki Qutebrowser (otwartej jak rozumiem na fullscreen) klikamy na klawisz ":" a następnie zwyczajnie dopisujemy słowo "fullscreen" i klikamy ENTER. Okno z trybu fullscreen powinno zmniejszyć się do rozmiaru takiego, żeby było widać pulpit systemu.

no i to by było na tyle... :)


Źródła z których korzystałem:
https://qutebrowser.org/doc/help/commands.html#fullscreen
http://www.cs.put.poznan.pl/anstroinski/data/uploads/sop1/materials/sop1_lab7-kurs.html

Mam nadzieję, że przynajmniej odrobinę bardziej pomogłem niż zamotałem, ale jakby co to odpisz to będziemy działali dalej. :like:
Pozdro! J23

P.S. Nadawanie praw dla pliku za pomocą komendy chmod opisałem nieco wyżej.. ;)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „GNU/Linux”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości