Linux na starym komputerze

Linux jako system PC i Embedded
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Debian], [System embedded], [Linux Mint] itp.
6502
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2020, 15:28

Linux na starym komputerze

Postautor: 6502 » czwartek 08 paź 2020, 21:21

Jaki aktualnie wydany system mogę zainstalować na kilkunastoletnim komputerze stacjonarnym? Gdy wgram Ubuntu lub Mint grafika tak wolno działa, że praktycznie niemożliwe jest korzystanie z komputera. Na stronie producenta płyty głównej nie ma sterowników grafiki dla Linuksa.

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Linux na starym komputerze

Postautor: GrumpyRez » piątek 09 paź 2020, 08:22

Spróbuj coś z dystrybucji LMDE np. wersja Mint

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linux na starym komputerze

Postautor: PROTON » sobota 10 paź 2020, 21:57

Polecam Xubuntu.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Linux na starym komputerze

Postautor: j23 » środa 21 paź 2020, 10:33

https://distrowatch.com/search-mobile.p ... +Computers
Pamiętam, że kiedyś dawno temu spodobał mi się DSL (Damn Small Linux) - szybki, wersja live cd/usb lub instalowana na hd, no i robił to czego oczekiwałem (media, szybka konfiguracja i dostęp do Internetu). Zależy czego oczekujesz konkretnie, no bo są też dystrybucje Linuxa dedykowane do specjalnych operacji,np. jakiś rescue disk live cd/usb, Clonzilla live cd/usb, etc.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Niko72
Posty: 9
Rejestracja: sobota 20 lut 2021, 14:45

Re: Linux na starym komputerze

Postautor: Niko72 » sobota 20 lut 2021, 21:05

Przydało by się nieco informacji o konfiguracji sprzętowej komputera. Sam używam komputera o starej konfiguracji sprzętowej i system Linux Mint ze środowiskiem graficznym Xfce i Cinnamon na nim działa dość dobrze. Jednak ostatnio walczyłem właśnie ze starą kartą graficzną Nvidia GT240. Na sterownikach otwartoźródłowych (Nouveau) system miał tendencję do losowego zawieszania się. Po zainstalowaniu sterowników komercyjnych (zamkniętych) zawieszanie się komputera ustało, ale pojawiły się inne problemy. Jednym z nich była niska rozdzielczość blokady ekranu, a drugim niska rozdzielczość lub brak trybu graficznego przy uruchamianiu systemu przy zaszyfrowaniu twardego dysku komputera. Zmieniłem kartę graficzną na Nvidię GTX550Ti i też miałem problemy z rozdzielczością ekranu tym razem przy wyświetlaniu pulpitu i brak trybu graficznego przy uruchamianiu z szyfrowanego dysku. Ostatecznie zmieniłem kartę graficzną na AMD Radeon R7 200 Series i powyższe problemy ustąpiły. Mam jednak widget wyświetlający pogodę na pulpicie i przy karcie AMD zamiast przeźroczystego tła mam pod tym widgetem czarne tło. Na kartach Nvidii było tak samo.

Posprawdzałem w internecie i moje karty Nvidia nie mają już wsparcia sterowników komercyjnych ze strony producenta i to jest chyba powodem opisanych problemów. Choć moje karty karty wykorzystywane są do wyświetlania pulpitu. W systemie Windows 7/10 karty te działają poprawnie oczywiście przy wyświetlaniu pulpitu, bo go gier to one się nie nadają.

Można by rozważyć kupno nowej (lub nowszej) wspieranej przez producenta karty. Tylko w przypadku starego komputera wartość takiej karty może przewyższyć wartość całego komputera.


Wróć do „GNU/Linux”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości