'sudo' każdy mieć może, ale nie każdy powinien (jak się ratować)

Linux jako system PC i Embedded
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Debian], [System embedded], [Linux Mint] itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

'sudo' każdy mieć może, ale nie każdy powinien (jak się ratować)

Postautor: tasza » piątek 08 maja 2020, 16:12

Słoneczny piontunio nam nastał, a że dystans mam do siebie, dalej dawka popołudniowej auto szydery i porada dnia, a nuż się komu (i oby nie) przyda. Historia krótka choć łzawa - reinstalacji systemu mi się zachciało, padło na nowe Kubuntu...bo tak.
Po całym radosnym przedpołudniu zabawy w konfiguracje okienek, ramek, foncików i wszelkich tych cudności nadszedł czas na podłączanie drutów, a jak wiadomo bez obecności w grupie 'dialout' wszelkie pipsztyki USB raczej słabo działają.
No więc, standardowo i jak zwykle piszemy:
nie rób tego w domu! pisze:sudo usermod -G dialout otoja

Potem przelogowanie i brzdęk!
Jednym szybkim cięciem maczety wypisałam się ze wszelkich grup systemowych poza własną i dialout. Po prostu sierota jedna zapomniałam o opcji -a (append) no i klops. Bo powinno być tak:

Kod: Zaznacz cały

sudo usermod -a -G dialout otoja

Na konto root tak po prostu w ubunciakach nie można się zalogować, sudo nie działa bo nie jestem w sudoers, do nich nie mam się jak dopisać bez sudo, szach-mat.
I dalej `sposoby babuni` jak się wykaraskać, a mianowicie - uruchamiamy system z płyty typu Live CD, w trybie graficznym (bo chyba najwygodniej) montujemy nasz twardy dysk, a dokładniej partycję z / systemu plików, uruchamiamy tam terminal i wykonujemy dywersję:
/media/{ścieżka do naszego napedu hdd z systemem} pisze:

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/sudoers

Znajdujemy wpis:
sudoers pisze:

Kod: Zaznacz cały

# User privilege specification
root    ALL=(ALL:ALL) ALL

i dopisujemy się pod spodem:
sudoers pisze:

Kod: Zaznacz cały

mojekonto   ALL=(ALL) ALL


Po odmontowaniu dysków, wyjęciu CD i ponownym rozruchu systemu, ale z dysku twardego, będziemy mieli dostępne 'sudo', trzeba wtenczas posprzątać co nabrojone no i być może odkręcić zmianę z pliku /etc/sudoers, tak dla porządku.

Refleksja na przyszłość taka, że nawet na domowej maszynce chyba warto mieć założone dodatkowe konto ratunkowe, a już na pewno wniosek główny - jak coś ma z przodu `sudo` to trzeba pomyśleć dwa razy, bo potem niepotrzebny stres.

:arrow: https://youtu.be/M-skpeuYmfE?t=1168
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: 'sudo' każdy mieć może, ale nie każdy powinien (jak się ratować)

Postautor: Grzegorz... » piątek 08 maja 2020, 23:31

Heh, to sudo w Linuksie narobiło więcej bałaganu i niepotrzebnego "podniecenia" niż samo su.
Jak kiedyś ktoś podnosił swoje uprawnienia poprzez su to musiał być rootem i zapodać inne (przynajmniej tak powinno być) hasło.

Ale tak dla wyrównania i zaśmiania się też z siebie samego to też kiedyś zrobiłem hdparm --user-master u --security-erase llformat /dev/sdx gadając przez telefon gdzie x okazał się moim dyskiem systemowym windy :lol:

Tak to po prostu jest, nie myli się tylko ten co nic nie robi i oby nie był saperem bo ten wiadomo ile razy się myli :?

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: 'sudo' każdy mieć może, ale nie każdy powinien (jak się ratować)

Postautor: inż.wielki » niedziela 10 maja 2020, 22:24

taka mała rada, jak dajesz sobie jakieś uprawnienia, dodajesz do grupy czy coś, to wystarczy jak otworzysz nowe okno konsoli, w kubuntu to jest "Ctrl+Shift+T" i ono automatycznie ładuje się z nowymi uprawnieniami. Ewentualnie możesz spróbować czy przeładowanie profilu bash pomoże, komenda:

Kod: Zaznacz cały

 source ~/.bashrc


poza tym, kombinacją ctrl+shift+F[2-9] możesz przełączać się pomiędzy tty[2-9], a tam już spokojnie możesz zalogować się na roota. W ostateczności jak odpalisz gruba i tam wybierzesz wersję jądra + rescue odpali Ci się konsola z możliwością logowania na root'a

Awatar użytkownika
xor
User
User
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:44

Re: 'sudo' każdy mieć może, ale nie każdy powinien (jak się ratować)

Postautor: xor » poniedziałek 11 maja 2020, 12:36

ctrl+shift+F[2-9]

ctrl-alt-F[1-6], przełączanie między konsolami alt-F[1-6], powrót do grafiki alt-F7
a tam już spokojnie możesz zalogować się na roota.

Najpierw trzeba by znać hasło, a to nie takie proste skoro na etapie instalacji się go nie ustawia ;-)


Wróć do „GNU/Linux”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość