Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Linux jako system PC i Embedded
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Debian], [System embedded], [Linux Mint] itp.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: SuperGość » czwartek 19 lip 2018, 07:14

Mam zestaw składający się z:
1. VisionSOM-6ULL (SLS16Yx)
2. VisionCB-STD
3. SL-TFT7-TP-800-480 7 inch LCD-TFT module with touch capacitive panel controller

Udało mi sie to uruchomić poza panelem dotykowym (pierwszy opis tu viewtopic.php?f=74&t=1775&p=11712#p11712 ). Próbowałem kilka razy i bez skutku. Opisy są tu How to customize Debian 9.2 device tree oraz tu How to enable support for FT5x06 Multi-Touch Controller on VisionSOM-6ULL

Wiem, że nikt z fusów nie wywróży co jest ale może ktoś bedzie miał czas i przygladnie się, a ja odpowiem na pytania, dam zrzuty ekranowe itd i może się uda pokonać opór materii ;)

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: inż.wielki » czwartek 19 lip 2018, 07:46

Wrzuć wyniki lsmod i ls /dev/input/

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: SuperGość » czwartek 19 lip 2018, 07:49

OK, zrobię to wieczorem, bo dzisiaj zestawu do firmy nie wziąłem.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: SuperGość » czwartek 19 lip 2018, 17:00

Na zdjęciach widać co jest
20180719_165350.jpg
20180719_165454.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: j23 » czwartek 19 lip 2018, 18:05

wojtek pisze:(...)Próbowałem kilka razy i bez skutku.(...)
Czy mógłbyś napisać na czym "stanęła" instalacja? Jakieś warningi wyskoczyły, informacja o braku zależności w bibliotekach, że wersja jakiegoś pakietu jest za stara do jakiegoś innego? W poprzednim opisie odwołujesz się do systemu Debian, tutaj podajesz link z SomLabs, a oni z kolei opis instalacji na Ubuntu. SomLabs "stoi" na Ubuntu czy na Debianie? -jak to drugie to o tym tutorialu jak trzeba instalować od SomLabs można zapomnieć i wtedy (przypuszczam) że trzeba by ściągnąć źródła pakietu dla sterownika TouchScreena, skompilować to dla Debiana i dopiero wtedy zainstalować. Proszę mnie poprawić jeśli coś mylę.

Poniżej świeżutki tutorial jak instalować pakiety Debiana ze źródeł (nawet nie zdążyłem przeczytać):
https://linuxiarze.pl/kompilacja/

Pozdrawiam! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: inż.wielki » czwartek 19 lip 2018, 18:18

Ja podejrzewam coś innego. Po 1 trzeba zobaczyć czy system wgl odbiera znaki. Widzę że jako źródła są mouse0 i mouse1. Jeżeli nie ma podłączonej myszy, to jedno z tych 2 to właśnie dotyk. Linux dotyk rozpoznaje jako mysz. Żeby to sprawdzić należy zrobić

cat /dev/input/mouse0 | hexdump

i podotykać ekran. Jeżeli nic się nie zmienia należy sprawdzić mouse1.

Do tego, z tego co widzę z dts'a moduł do sterownika nie jest uruchomiony (wynik lsmod). Po 1 należy sprawdzić dostępne moduły. Żeby to zrobić

cat /lib/modules/*/modules.dep

Wtedy będzie jasne czy sterownik wgl został skompilowany i dorzucony do jądra.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: SuperGość » czwartek 19 lip 2018, 18:21

:arrow: j23
Instalacja jako taka jest ok. PCta na którym wszystko wstepnie przygotowywałem mam na ubuntu, natomiast SomLabs jest na Debianie 9.2 - przygotowana paczka przez SomLabs, wszystko poza touchscreenem chodzi ok na zestawie SomLabs. A instalacja na niczym nie stanęła wszystko wydawało się poprawnie instalować tylko ze jakby efektu z działającym TouchScreenem nie ma.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: SuperGość » czwartek 19 lip 2018, 18:36

inż.wielki pisze:Ja podejrzewam coś innego. Po 1 trzeba zobaczyć czy system wgl odbiera znaki. Widzę że jako źródła są mouse0 i mouse1. Jeżeli nie ma podłączonej myszy, to jedno z tych 2 to właśnie dotyk. Linux dotyk rozpoznaje jako mysz. Żeby to sprawdzić należy zrobić

na mouse1 siedzi mysz i test leci, na mouse0 nie reaguje na nic. Drugie polecenie wykonałem ale wywaliło tego tyle ze nie mam jak zrobić zrzutu.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: j23 » czwartek 19 lip 2018, 22:14

Generalnie ludzie z SomLabs przygotowali chyba patch'a do jakiegoś tam kernela Ubuntu i na tym ich praca z Linuxem najwyraźniej się skończyła... Myślałem, że oni dali jakiś kod źródłowy, ale to jest zaledwie skrypt patch'ujący (tak mi się wydaje) kernel Ubuntu.
Szukałem na necie jak ludzie radzą sobie z tym, no i znalazłem takie dwa linki (pierwszy - niby jest opisany alternatywny sposób instalacji sterownika FT5x06, a drugi to jest listing pliku konfiguracyjnego). Niestety, jeszcze nie mam na tyle wiedzy o Debianie, żebym wiedział co z tym zrobić, ale może Ktoś na forum będzie wiedział. Oto linki:
https://boundarydevices.com/debian-in-more-depth-adding-touch-support/
https://github.com/boundarydevices/linux-imx6/blob/boundary-imx_3.0.35_4.0.0/arch/arm/configs/nitrogen6x_defconfig#L129

Być może też instalacja jakiegoś dodatkowego pakietu z repozytorium by pomogła. Kiedy ja w swoim synaptic w wyszukaj "touchscreen" wyskoczyły mi m.in. takie dość interesujące pakiety:
1. inputattach - connects legacy serial-attached input peripherals to the input
subsystem: keyboards, mice, joysticks, touch-screens.
2. x11-touchscreen-calibrator - to calibrate the touchscreen's coordinates automatically.
3. xinput-calibrator - kolejny "calibrator" do touchscreen'a

To tyle ile mogę w tej sprawie póki co pomóc Wojtek.

Pozdrawiam! 73 J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Problem z uruchomieniem TouchScreena w zestawie SomLabs z dedykowanym wyświetlaczem

Postautor: SuperGość » piątek 20 lip 2018, 06:02

Patch jest do obsługi wyświetlacza jako takiego, nie do TS, dzięki j23 linki już też znalazłem :)


Wróć do „GNU/Linux”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości