Ja osobiście preferuję i używam Linux Debian, ale głównie dlatego, że kiedy zaczynałem przygodę z Linux'em na świecie nie było jeszcze ani Mint'a, ani Ubuntu tylko właśnie
Debian. W zasadzie to najlepiej jak byś sam sobie wybrał dystrybucję, wersję Linux'a najbardziej Tobie odpowiadającą. Jeżeli chodzi o stabilność (a raczej uniwersalność) to Debian jest -IMHO- jednym z lepszych wyborów. Co do kompatybilności z programami Windows'owymi to u mnie jest tak, że w zasadzie większość narzędzi do programowania mikrokontrolerów chodzi i to chodzi bardzo sprawnie. Mało tego, korzystając z Debian'a (czy też innej
podobnej dystrybucji) masz do dyspozycji coś takiego jak repozytorium pakietów. To jest taki zbiór programów, które można w prosty sposób zainstalować korzystając z instalatorów takich jak synaptic (działający z trybu okienkowego), lub apt-get czy aptitude (z CLI = Command Line Interface, czyli z konsoli), etc. - do wyboru do koloru. Oczywiście jeśli jest to program/aplikacja typu open source możesz ściągnąć kody źródłowe ze strony autora, przerobić to (jeszcze licencję warto przeczytać, ale z reguły można większość przerabiać), skompilować i też powinno działać. Inna jeszcze metoda pozyskania aplikacji to poszukanie jej w google pod kątem plików z rozszerzeniem *.deb (pakiety debiana) i wtedy po ściągnięciu (o ile zależności pakietowe i wersja jądra Debian są spełnione) można zainstalować korzystając z typowo debianowego narzędzia jakim jest "dpkg".
U mnie jest tak, że z jednego sektoru rozruchowego mogą startować trzy systemy (Debian 64 bit, Debian 32 bit no i... "superszybki" Windows 10).
Linux (Debian) a Windows (i MS-DOS) - krótkie porównanie programów / aplikacji :1. Atollic True Studio (teraz STM32 True Studio) - pod Debianem 64 bit
2. System Workbench for STM32 IDE - Debian 32 bit
3. Fritzing - Debian 32 bit
4. KiCAD - Debian 32 bit
5. DosBox - Debian 32 bit i 64 bit
6. Double Commander
Krusader-(Krusader jest niedopracowany) (zamiast Total Commander'a) - Debian 32 bit i 64 bit
7. Midnight Commander (zamiast Norton Commander

- jeśli Ktoś jeszcze pamięta co to NC) - Debian 32 bit i 64 bit
8. Firefox
9. Qmmp (zamiast Winamp) - Debian 32 bit i 64 bit
10. FLDIGI (zamiast płatnego MixW) - Debian 32 bit - to jakbyś zajmował się krótkofalarstwem
11. VLC (odtwarzanie filmów) - Debian 32 bit i 64 bit
12. Notepadqq (zamiast Notepad++) - Debian 32 bit i 64 bit
13. XnView (zamiast Irfanview) - Debian 32 bit i 64 bit
14. Gimp (obróbka grafiki - głównie 2d)
15. Blender (obróbka grafiki - głównie 3d)
16. NetBeans + Xampp/Lampp (webdevelopment)
17. Eagle - Debian 32 bit (ta darmowa wersja, ale daje rade)
18. Pakiet Libre Office (zamiast MS Office) - Debian 32 bit i 64 bit
19. Okular - przeglądarka plików pdf, djvu i wielu innych (zamiast np.Adobe Acrobat Reader'a) -
dzięki Koleżanko Tasza za radę!...i jeszcze więcej - zapytaj o jaki program Ci chodzi, to postaram Ci odpowiedzieć czy jest odpowiednik pod Debian, czy może nawet wersja pod Debian lub może Koledzy podopowiedzą.
Pod Debian'em nie chodzi mi np. program Autotrax do projektowania płytek PCB i m.in.dlatego z przyczyn zachowawczych trzymam Windows 10.
Polecam rozeznać się w temacie Linux:
1. Forum Debian Users Gang -
https://dug.net.pl/ - odpowiedzi na większość pytań pod kątem konfiguracji Debian'a
2. Forum Linuxiarze -
https://linuxiarze.pl/ - mają fajnie opisane co i jak wpisać do /etc/apt/sources.list żeby były dostępne najczęściej używane pakiety, poza tym mają ładnie opisane co i jak z różnymi dystrybucjami/wersjami Linux.
Pozdrawiam! J23
P.S. Pracy w konsoli i tak wcześniej czy później będzie się warto nauczyć

- czasem to się bardzo przydaje, np. jak odpalisz Raspbian na Raspberry, który nie ma takiej mocy obliczeniowej jak procesory do PC. Wtedy znajomość pracy w konsoli bardzo się przydaje, bo system w trybie konsoli chodzi zdecydowanie szybciej.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC