cnc pcb

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

cnc pcb

Postautor: krzychu20 » wtorek 07 lut 2017, 15:49

Witam, mam problem z programem Bcnc. Zbudowałem własnie mini CNC do PCB. Sterowanie jest za pomocą programu Bcnc. Czy jest ktoś z kolegów, co używa ten program? Problem mam z uruchomieniem i wgraniem pliku do frezowania. Silniki chodzą za pomocą strzałek, a nie wiem jak uruchomić frezarkę cnc za pomocą tego programu. Jak się wgrywa plik? Proszę o jakąś radę lub pomoc.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: cnc pcb

Postautor: SuperGość » wtorek 07 lut 2017, 17:49

Wiesz co wpisałem w google "Bcnc" i nic nie znalazłem, może jakiś link, zrzuty ekranu, to jest program na PC czy platformę Arduino (tu to umieściłeś)?

krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

Re: cnc pcb

Postautor: krzychu20 » wtorek 07 lut 2017, 18:01


SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: cnc pcb

Postautor: SuperGość » wtorek 07 lut 2017, 18:35

Ja ci nie wiele pomogę, jedynie przeniosę do działu softu na PC-ty, bo to chyba jednak odpowiedniejsze miejsce niż arduino

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: cnc pcb

Postautor: phill2k » wtorek 07 lut 2017, 20:49

W tym drugim linku który podałeś masz wszystko pięknie opisane, jak się połączyć z frezarką jak skonfigurować i skalibrować urządzenia itd., a poniżej masz linki do tutoriali, więc tylko zabrać się do roboty. Jeśli ci ten soft nie odpowiada, to możesz użyć innego dedykowanego do GRBL, tutaj znajdziesz wykaz: :arrow: Using Grbl

Niestety więcej nie pomogę bo ciągle jestem w trakcie budowy swojej pierwszej frezarki CNC ;)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: cnc pcb

Postautor: j23 » wtorek 07 lut 2017, 23:17

Krzychu, na czacie pisałeś, że jakieś błędy Ci się pojawiają podczas pracy z programem bCNC.
1. Dałbyś radę wrzucić komunikaty tych błędów, a najlepiej kod G, przygotowany plik do bCNC i opisy błędów osobno? -to z pewnością bardziej by nas naprowadziło co jest nie tak.
2. Czy w tym programie bCNC, w tym poniższym oknie:
bCNC.png

w zakładce "Status" masz zaznaczone jako "Connected", tak? -wtedy komunikacja w porządku, błąd w składni, albo ew. błąd w dostępie do pliku (trochę kombinuję, wiem, ale to linux, prawa dostępu dla r.g.u. etc.)
3. Tam skąd ładowany jest plik do programu to jest to miejsce z wszystkimi uprawnieniami dla użytkownika?
4. Plik, który ładujesz do programu ma nadane prawa np.777?
Póki co nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Podasz kod G to rzucę na niego okiem.

Ten program podany przez Kolegę Phill2k wydaje mi się całkiem zacny. Spróbuj z nim coś zadziałać.

Pozdrawiam! j23
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

Re: cnc pcb

Postautor: krzychu20 » czwartek 09 lut 2017, 18:52

dziś próbowałem sterować silnikami wszystkie silniki działają ale sterować nimi mogę jedynie strzałkami max 5-10mm ponieważ pokazują się błędy takie jak na zdjęciu home działa jedynia oś X wraca do krańcówki

error.png

Bez tytułu.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: cnc pcb

Postautor: Marcin » czwartek 09 lut 2017, 23:45

Masz to dobrze skonfigurowane ? Transmisję, osie, itp .... Pokazuje ci że przekroczyłeś limit programowy.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: cnc pcb

Postautor: j23 » piątek 10 lut 2017, 06:12

Napiszę tylko krótko, że udało się uruchomić CNC Kolegi Krzychu20, tzn. wszystko wydaje się działać pod kątem komunikacji i skonfigurowania elektroniki CNC z softem, czyli programem sterującym bCNC. Udało się także wgrać plik z kodem G (wraz z odpowiednią składnią). Zapewne Kolega Krzychu20 sprawdzał jeszcze po tych testach czy wszystko działa, więc nie pisał przedwcześnie wniosku z przeprowadzonych testów, więc poczekam aż coś doda, a tutaj tylko piszę w takim celu, żeby zawiadomić że cnc odpalił i działa.

Przy okazji na necie (google) znalazłem materiały po polsku, gdyby kogoś interesowała tematyka CNC:
1. O technologii, programowaniu - taki kurs po polsku:
http://www.kfilipowicz.zut.edu.pl/Programowanie/cnc_195.pdf

2. Lista instrukcji i kodów G - po polsku:
http://www.kfilipowicz.zut.edu.pl/Programowanie/Lista%20instrukcji%20i%20kodow%20G.pdf

Moje sugestie co do składni kodu, to:
- w pliku tekstowym nie stosować numerowania linii jak to czasami się stosuje (lub programy automatycznie generują) np. N0001, itd. co linijkę.
- używać programu CAD'owskiego, który potrafi generować plik tekstowy z kodem G, lub ewentualnie (jeśli program CAD'owski nie generuje wprost kodu G a tylko np.dxf) to używać jakiegoś programu, który potrafi zaimportować plik z programu CAD'owskiego (np. plik *.dxf, *.gbl) a następnie wyeksportować go do pliku tekstowego, żeby potem ewentualnie zoptymalizować nieco kod pod kątem mniejszej ilości instrukcji. Tenże plik tekstowy (rozszerzenie *.gcode, lub *.txt ładować do programu bCNC. Jest to sposób, który na chwilę obecną wiem, że działa.

Pozdrawiam! j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: cnc pcb

Postautor: j23 » sobota 11 lut 2017, 12:35

Jeżeli chodzi o narzędzie do przetwarzania plików DXF do formatu GCODE (czyli zwykły plik tekstowy) to polecam poniższą aplikację:
dxf2gcode - sprawdziłem pod Windows XP, działa i konwertuje całkiem w porządku.
1. Rozpakować zip, uruchomić dxf2gcode.exe, następnie...
2. Menu->File->Open (dxf), potem Manu->Export->Optimize and export shapes i... załatwione :) tzn. tam gdzie podamy miejsce mamy zapisany plik z rozszerzeniem *.ngc, który tak naprawdę jest zwykłym plikiem tekstowym ze zrozumiałym kodem G.

Pozdrawiam! j23 Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

krzychu20
Newb
Newb
Posty: 57
Rejestracja: niedziela 20 wrz 2015, 15:43

Re: cnc pcb

Postautor: krzychu20 » poniedziałek 20 lut 2017, 19:32

witam chciałbym podziękować koledze J23 za pomoc wszystko działa jak należy ale znalazłem inny program taki jak "Grbl Controller" soft ze strony https://github.com/grbl/grbl/downloads i tutaj zaczyna się znów mały problem ponieważ po wgraniu softu nie działa oś Z sprawdzałem przewody ustawiłem prąd nie reaguje nawet na komendy ale jak strzałkami przesuwam to mam wrażenie ze silnik jak by chciał się kręcić ale nie może słychać jak by się załączał i nawet ręcznie nie można oski przekręcić ponieważ jest blokada przednim sofcie Bcnc wszystkie osie chodziły a tutaj chodzi tylko os Y oraz X czy ktoś z kolegów ma pomysł co tu zrobić jak naprawić problem ten nowy program który znalazłem jest łatwiejszy prosto wgrywa sie pliki i ustawia


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości