Zdalny dostęp do komputera

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » niedziela 26 lis 2023, 10:22

Taki problem: Potrzebuję z domu mieć awaryjnie zdalny dostęp do mini PC który zarządza moimi radiami w zdalnej lokalizacji na działce.
W domu wiadomo mam PC-ta z Windowsem 10 PRO. W zdalnej lokalizacji mini PC bez aktywnego monitora. W zdalnej lokalizacji mam sieć ze stałym publicznym IP, w domu normalny net z UPC.
I teraz jaki program użyć aby można było z domu mieć dostęp do komputerka w zdalnej lokalizacji i posługiwać się nim jakbym siedział przy nim, jakiś VNC?
Tylko dla mnie informacje potrzebne z prowadzeniem za rękę :D, krok po kroku co musze mieć na miniPC a co w domu, na mini PC juz mi się konczy miejsce.

wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » niedziela 26 lis 2023, 10:37

wojtek pisze:Taki problem: Potrzebuję z domu mieć awaryjnie zdalny dostęp do mini PC który zarządza moimi radiami w zdalnej lokalizacji na działce.
W domu wiadomo mam PC-ta z Windowsem 10 PRO. W zdalnej lokalizacji mini PC bez aktywnego monitora. W zdalnej lokalizacji mam sieć ze stałym publicznym IP, w domu normalny net z UPC.
I teraz jaki program użyć aby można było z domu mieć dostęp do komputerka w zdalnej lokalizacji i posługiwać się nim jakbym siedział przy nim, jakiś VNC?
Tylko dla mnie informacje potrzebne z prowadzeniem za rękę :D, krok po kroku co musze mieć na miniPC a co w domu, na mini PC juz mi się konczy miejsce.


NP takie coś? https://www.tightvnc.com/

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: acid3 » niedziela 26 lis 2023, 10:56

AnyDesk

https://anydesk.com/pl

Prosty i działa. Używam na co dzień.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 451
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: Grzegorz... » niedziela 26 lis 2023, 11:23

wojtek pisze:
wojtek pisze:Taki problem: Potrzebuję z domu mieć awaryjnie zdalny dostęp do mini PC który zarządza moimi radiami w zdalnej lokalizacji na działce.
W domu wiadomo mam PC-ta z Windowsem 10 PRO. W zdalnej lokalizacji mini PC bez aktywnego monitora. W zdalnej lokalizacji mam sieć ze stałym publicznym IP, w domu normalny net z UPC.
I teraz jaki program użyć aby można było z domu mieć dostęp do komputerka w zdalnej lokalizacji i posługiwać się nim jakbym siedział przy nim, jakiś VNC?
Tylko dla mnie informacje potrzebne z prowadzeniem za rękę :D, krok po kroku co musze mieć na miniPC a co w domu, na mini PC juz mi się konczy miejsce.


NP takie coś? https://www.tightvnc.com/


Może być, o ile przekierujesz port na routerze.
Po stronie działki instalujesz serwer VNC, po swojej stronie klienta i tyle.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 451
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: Grzegorz... » niedziela 26 lis 2023, 11:24

acid3 pisze:AnyDesk

https://anydesk.com/pl

Prosty i działa. Używam na co dzień.


Na co dzień:?:
Mam nadzieję, że nie komercyjnie :mrgreen:
Ja też używam na co dzień, ale dość słono płacę za licencję, choć i tak jest sporo tańszy niż TeamViewer.

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: acid3 » niedziela 26 lis 2023, 11:27

Grzegorz... pisze:
acid3 pisze:AnyDesk

https://anydesk.com/pl

Prosty i działa. Używam na co dzień.


Na co dzień:?:
Mam nadzieję, że nie komercyjnie :mrgreen:
Ja też używam na co dzień, ale dość słono płacę za licencję, choć i tak jest sporo tańszy niż TeamViewer.


No oczywiście, że niekomercyjnie. Niestety. :(

wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » niedziela 26 lis 2023, 11:35

Dzięki to się zabieram za tVNC, mam obie sieci i oba komputery teraz na biurku to zaraz to wypróbuje. Port 500 przekieruje w routerze bo robiłem dokładnie takie przekierowanie pod komputerek na RPi i działało.

wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » niedziela 26 lis 2023, 12:00

No i piknie wszystko działa :)
tvnc.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tapy
User
User
Posty: 123
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: tapy » niedziela 26 lis 2023, 12:14

Warto tu wspomnieć o mało znanym (nie wiedzieć dlaczego) a doskonałym i wieloplatformowym produkcie NoMachine.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 451
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: Grzegorz... » niedziela 26 lis 2023, 12:20

tapy pisze:Warto tu wspomnieć o mało znanym (nie wiedzieć dlaczego) a doskonałym i wieloplatformowym produkcie NoMachine.


Co nie zmienia stanu rzeczy, że ja bym to i tak wykonał z udziałem jakiegoś VPN-a.

tapy
User
User
Posty: 123
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: tapy » niedziela 26 lis 2023, 12:44

Grzegorz... pisze:Co nie zmienia stanu rzeczy, że ja bym to i tak wykonał z udziałem jakiegoś VPN-a.


To jest tak oczywiste, że nie podlega dyskusji. Wystawienie dowolnego menadżera sesji (RDP,VNC,NoMachine) na publicznym adresie, to nie jest kwestia dni a godzin gdy zostanie on przejęty przez nieautoryzowane osoby/boty, pozostawiając nieszczęśnika bez dostępu i z komputerem zombie.

wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » niedziela 26 lis 2023, 14:17

To dla mnie jest nieistotne, zdalny mini PC będę włączał tylko gdy będę używał radiostacji w trybie zdalnym, bo do tego mi jest to tylko potrzebne. Poza tym czasem wszystko będzie odłączone od zasilania łacznie z routerem. Zabawa w stawianie VPN jest nie dla mnie :)

wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » niedziela 26 lis 2023, 14:32

... ale nigdy nie mów nigdy, jak ktoś podejmie trud i w sposób jasny napisze co należy i jak zrobić na jednym i drugim komputerzei do tego na darmowym vpn to może spróbuje, pytanie tylko jeszcze czy nie zakłóci to działania zdalnego sterowania radiostacjami do którego jest mi potrzebny stały publiczny adres IP i odpowiednio przekierowane porty.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 451
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: Grzegorz... » poniedziałek 27 lis 2023, 05:54

Podaj na priv publiczne IP to Ci przygotuję pliki konfiguracyjne OpenVPN.

wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » poniedziałek 27 lis 2023, 06:29

Grzegorz... pisze:Podaj na priv publiczne IP to Ci przygotuję pliki konfiguracyjne OpenVPN.
poszło

wojtek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2023, 15:15

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: wojtek » poniedziałek 27 lis 2023, 16:13

Rozumiem że ten VPN [potrzebny mi tylko wtedy gdy będę chciał coś zdalnie sprawdzić na komputerku przy pomocy TVNC, a tak do normalnej pracy z zdalnie sterowana radiostacją już tego nie potrzebuję?

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 451
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Zdalny dostęp do komputera

Postautor: Grzegorz... » wtorek 28 lis 2023, 06:33

Możesz go wykorzystać również do łączenia się z radiem, ale wówczas byłby już potrzebny odpowiedni router który pozwalałby na postawienie VPN-a.
Dziś będę obsługiwał sesję RG, więc jak będzie etap gadania o niczym i się będę nudził to Ci przygotuję konfigurację.


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości