Jaki NAS do użytku domowego?

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Jaki NAS do użytku domowego?

Postautor: matty24 » piątek 08 maja 2020, 11:56

Hej. Myślę nad zakupem serwera NAS do użytku domowego. Chciałbym na nim jedynie przetrzymywać dane i mieć do nich dostęp z innych komputerów w sieci. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Celuję raczej w sprzęt używany, tani. Dyski posiadam. A może macie jakieś konkretne modele do polecenia? Póki co wolałbym nie przekraczać 500zł. Znalazłem na allegro Synology DS119j nowy. Opłaca się kupić?

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Jaki NAS do użytku domowego?

Postautor: GrumpyRez » piątek 08 maja 2020, 12:19

Dla mnie NAS bez przynajmniej RAID 1 jest zupełnie bez sensu, ale wybór należy do ciebie. Osobiście wolał bym celować w starszy model na 2 dyski minimum. W końcu chyba co dziennie nie backupujesz danych, więc nie potrzeba ci jakiś super szybkości działania.

Chyba że to ma być tylko jako magazyn danych... a dane masz jeszcze gdzieś skopiowane. Wtedy to nawet WD Pasport wystarczy kupić.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Jaki NAS do użytku domowego?

Postautor: ZbeeGin » piątek 08 maja 2020, 17:36

Moim zdaniem trzeba wziąć pod uwagę:
1. Interfejs sieciowy. Jeśli masz w domowej sieci sieć gigabajtową to szukaj też NAS z portem gigabajtowym. Sam posiadam Asustora AS1002T i przy poprzedniej sieci zbudowanej na routerze z portem tylko Fast 100/1000 dostęp do plików był dość wolny, z transferem na poziomie ~9MB/s. Po wymianie routera na gigabitowego, NAS rozwinął skrzydła. Transfery po sieci LAN na poziomie 108-110MB/s są na porządku dziennym.
2. Procesor i pamięć wbudowaną w NAS. Kupowanie starszych jednostek z niskotaktowanymi procesorami jednordzeniowymi z małą ilością RAM też będą ogromną kulą u nogi. I wcale nie chodzi o to by NAS-a zapchać różnymi aplikacjami czy uruchamiać na nim aplikacje multimedialne. Mój serwuje pliki nie tylko jako udział sieciowy, ale dodatkowo jest też źródłem plików w systemie DLNA (Dla odtwarzacza sieciowego jako serwer muzyki FLAC/MP3 i dla odtwarzacza BluRay pliki wideo). Więc ma co robić.
3. Dwuzatokowy, najlepiej z RAID. Nawet jak teraz nie wykorzystasz obu zatok to potem łatwiej będzie o rozbudowę o kolejny dysk czy postawienie mirroringu. Wyobraź sobie sytuację gdy obecny dysk w NAS jest prawie pełen. Zapada decyzja o zmianie na większy. I teraz gdzie zachować te dane by je przenieść na nowy dysk i ile czasu to zajmie...? A tak dokładasz drugi i ewentualnie oprogramowanie NAS-a samo się wszystkim zajmie np. w nocy.
4. Głośność chłodzenia. Wbrew pozorom to ważne. Warto sprawdzić jaki hałas ono generuje i czy można je ustawić tak by nie działało cały czas, bo pewnie nie chciałbyś mieć włączonej "suszarki" 24h. Dodatkowo w przypadku urządzeń używanych warto po zakupie to porządnie wyczyścić a nawet wymienić.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jaki NAS do użytku domowego?

Postautor: SuperGość » sobota 09 maja 2020, 09:14

Ja mam Synology DS116, z podpiętym po USB dyskiem dodatkowym zewnętrznym (taki już miałem), robi co zakładalem ze ma robić, czyli magazyn danych z możliwością symchronizacji na różnych kompach wybranych folderów. Współdzielenie takich folderów dla aplikacji. Dostęp do zasobów z każdego miejsca z internetem. Cichy nie generuje hałasu.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jaki NAS do użytku domowego?

Postautor: matty24 » niedziela 10 maja 2020, 22:01

Dzięki za odpowiedzi. Wychodzi na to, że potrzebuję dwuzatokowego z Gigabitowym portem sieciowym. Dzięki za porady. Jak coś znajdę ciekawego to się podzielę.


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość