[Rozwiązane]Czy da się odzyskać dysk ?

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

[Rozwiązane]Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: SuperGość » niedziela 06 maja 2018, 06:52

Mam taki dysk, który pracował jako dysk sieciowy w WD MyCloud, był jako całość sprawny.
dysk.jpg

po podpięciu go poprzez usb widać jedynie że jest ale sygnalizowane że nie posiada nośnika - da się coś z tym zrobić?
diskpart.JPG

Jakiego narzędzia użyć?

----------edit-----------------
z informacji na tej stronie wynika że jest to niemożliwe (?) https://support.wdc.com/knowledgebase/a ... px?ID=1391
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: ZbeeGin » niedziela 06 maja 2018, 09:24

Napisz jeszcze, co chciałbyś z tym dyskiem zrobić, bo to nie jest niestety jasne.
Odzyskać dane z niego? Sformatować całkowicie i użyć jako klasyczny HDD?

Jeśli to drugie, to to, co pisze WD jest dość dziwne, bo dokładnie takie dyski - dokładnie ten model - są normalnie w sprzedaży detalicznej. Więc napęd jest po prostu napędem i po utworzeniu na nowo podstawowych struktur: MBR, tablice partycji powinien zachowywać się normalnie. Tylko trzeba pewnie do tego użyć bardziej inteligentnego programu niż Windowsowy DISKPART, np. EASUS Partition Master, no i podłączyć go bezpośrednio do płyty głównej by mieć pełen dostęp.
Chyba, że wolisz narzędzia nieco bardziej skomplikowane, ale pozwalające robić większe cuda, na przykład DMDE. Gdzie masz dostęp do pojedynczych sektorów na poziomie edycji bajt po bajcie.

Jeszcze jedno. Czy ta przelotka na USB ma wystarczającą moc by zasilić taki dysk? Czasem przy zbyt dużym obciążeniu prądowym też takie rzeczy się potrafią dziać.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: SuperGość » niedziela 06 maja 2018, 10:10

Ano tak, taki skrót myślowy, chcę go zastosować jako HDD w PC właśnie jako klasyczny dysk. Do tej pory inne dyski HDD tak podpinałem (adapterem USB) i nie było problemu ale sprawdzę to.
No wiem że są w sprzedaży i dlatego się lekko zdziwiłem, ale też jakieś tam pewnie cuda soft z WD MyCloud robi bo potem jest to dostępne na różnych platformach

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: SuperGość » niedziela 06 maja 2018, 14:47

ZbeeGin pisze:Tylko trzeba pewnie do tego użyć bardziej inteligentnego programu niż Windowsowy DISKPART, np. EASUS Partition Master, no i podłączyć go bezpośrednio do płyty głównej by mieć pełen dostęp.
Myślisz że easus PM da rade? bo to płatny jest, czemu zatem WD twierdzi że nie da się tego, że tak powiem reformatować na wybrany system plików?
w sumie pytanie retoryczne raczej ;)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

[Rozwiązane]Re: Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: SuperGość » niedziela 06 maja 2018, 15:37

ZbeeGin pisze:Jeszcze jedno. Czy ta przelotka na USB ma wystarczającą moc by zasilić taki dysk? Czasem przy zbyt dużym obciążeniu prądowym też takie rzeczy się potrafią dziać.
Nie odpuściłem tego, bo ma to sens choć w przypadku innych dysków bez problemu działało. Podłączyłem go do akurat innego rozgrzebanego kompa, normalnie zasilanie i SATA z płyty. Dysk został wykryty :D z mnóstwem woluminów, co widać na tej kiepskiej fotce
20180506_145608 (1).jpg

Polikwidowałem je założyłem jeden i sformatowałem, po czym włożyłem do mego Della T5600 i proszę bardzo jest :)
dysk_2TB.JPG


:arrow: ZbeeGin dzięki za tą podpowiedź - to było to, ale i tak ciekawi mnie czemu WD twierdzi że się nie da, ale raczej nie będę tego zgłębiał.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
xor
User
User
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:44

Re: [Rozwiązane]Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: xor » niedziela 06 maja 2018, 16:29

Kiedyś, w którejś windzie (XP?) było narzędzie do upgrejdowania systemu plików z FAT do NTFS "w locie", bez utraty danych. W *nixach są z kolei narzędzia do konwertowania np. ext3/4 do btrfs. Myślę, że mniej więcej o to im chodziło.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [Rozwiązane]Re: Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: ZbeeGin » niedziela 06 maja 2018, 23:25

wojtek pisze:ZbeeGin dzięki za tą podpowiedź - to było to, ale i tak ciekawi mnie czemu WD twierdzi że się nie da, ale raczej nie będę tego zgłębiał.

Napęd pozostaje napędem. Musi realizować komendy ATA. Więc jeśli wydamy mu polecenie by w pierwszym sektorze zapisał się standardowy boot rekord i podstawowa tablica partycji to stanie się normalnym dyskiem widzianym przez Windows czy Linux. Prawdopodobnie WD na takim dysku ładuje sobie swój własny rekord startowy i swoje oznaczenia partycji, oraz swoje systemy plików. Dlatego nie da się go reformatować bez ich całkowitego usunięcia.

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [Rozwiązane]Re: Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: Grzegorz... » poniedziałek 07 maja 2018, 18:06

ZbeeGin pisze:Napęd pozostaje napędem.


Jak zobaczył go komp to pozostaje "normalnym" napędem, ale jeśli na pokładzie ma firmware przeznaczony do pracy z niektórymi specjalizowanymi urządzeniami to przestaje nim być. A tymi urządzeniami są dekodery SAT i właśnie niektóre kieszonki czy NAS-y. Taki zabieg, że nie zobaczysz co było na dysku bez zgodnych kodów autoryzacyjnych urządzenia i dysku oraz oczywiście zabezpieczenie się aby w razie konieczności wymiany dysku kupić go od dystrybutora tegoż sprzętu. A dla eksperymentów znalazłem rozwiązanie jak zgrać nagrane pliku z dekodera Cyfrowego Polsatu. Proste to, tylko nie można się bać o sprzęt. Wystarczyło dysk "wystartować" w dekoderze i na gorąco podpiąć pod kompa :D.

ZbeeGin pisze: Musi realizować komendy ATA. Więc jeśli wydamy mu polecenie by w pierwszym sektorze zapisał się standardowy boot rekord i podstawowa tablica partycji to stanie się normalnym dyskiem widzianym przez Windows czy Linux. Prawdopodobnie WD na takim dysku ładuje sobie swój własny rekord startowy i swoje oznaczenia partycji, oraz swoje systemy plików. Dlatego nie da się go reformatować bez ich całkowitego usunięcia.


I to zapewne "poeta" z WD miał na myśli pisząc to co napisał.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Rozwiązane]Czy da się odzyskać dysk ?

Postautor: SuperGość » poniedziałek 07 maja 2018, 20:00

Dzięki, w sumie to jest dla mnie mało istotne, ważne jak zwykle że został osiągnięty zaplanowany cel


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości