Dell T5600 - problem z dyskami

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Dell T5600 - problem z dyskami

Postautor: SuperGość » środa 02 maja 2018, 07:35

No dotarł do mnie nowy "stary" Dell Precision T5600 - fajna maszynka ale co mi na razie po niej jak kompletnie nie rozumiem jak ja mam to uruchomić w sposób do jakiego byłem przyzwyczajony, czyli wpinam dyski SATA w złącza na płycie głównej, jeden mam systemowy i ma hulać, a dwa pozostałe jako magazyny danych. Tak zrobiłem poprzedni jak dostałem T5500 - gdzie z poprzednika wpiąłem dyski systemowy i z danymi i wszystko ruszyło od kopa bez reinstalacji systemu itp.
A tu mam jakiś RAID - a na tym się kompletnie nie znam i nie czuje, i nie lubie (jak z linuksem). Siedzi sobie tam kontroler jak na zdjęciu
P1080071.JPG
ze zwykłymi dyskami jak tu https://www.morele.net/dysk-samsung-500 ... hj-244769/ i tu https://www.morele.net/dysk-seagate-dys ... 02-407545/ w setupie są widoczne tylko dyski na SATA0 i SATA1 czyli przynależne do napędów optycznych no i oczywiście dyski wpięte w kontroler RAID.
Na płycie jest kilka złącz typu SATA (identycznych jak w moim poprzednim T5500) ale jedynie jak wepnę swój dysk SSD z systemem Win10 do SATA0, to bios to widzi i da się załadować system - nie rozumiem czemu innych dysków na innych złączach SATA nie widzi, to po jasny gwint one tam siedzą (znaczy te złącza)?
P1080073.JPG

Moja idea była taka że wezmę z poprzednika czyli T5500 dyski i wepnę do T5600 i będzie działać, a tu lipa jest ogromna.
kilka zrzutów z setupu:
P1160278.JPG
P1160279.JPG

i kilka z biosu kontrolera:
P1160281.JPG
P1160282.JPG
P1160283.JPG
P1160284.JPG

Ma ktoś jakieś pomysły? Chodzi o to żebym pozbył sie tego kontrolera i normalnie wpiął 3 dyski w tym jeden SSD.

Niech mi kto wytłumaczy czemu dwa dyski są wpięte do kontrolera RAID skoro jeden pracuje jako systemowy, a drugi jako magazyn danych - tak było zanim ten komp trafił do mnie. Fabryczna konfiguracja tego kompa sprawdzona na stronie Della taka właśnie była. Nikt w nim nic nie grzebał. Komp pracował jako stacja robocza programisty i miał właśnie dwa dyski jeden systemowy a drugi na pliki.

--------------------edit po pewnym czasie-------------------------

Post uwidaczniam na forum bo winny jestem to kolegom którzy autentycznie chcieli coś doradzić i pomóc podczas rozmów na czacie.

Problem połowicznie jest rozwiązany:
1. Podjęta pierwsza próba rozwiązania "problemu" polegała na tym, że wpiąłem swój systemowy dysk SSD do złącza SATA0 (dla napędów optycznych) system niby ruszył dociągnął sterowniki ale pozostałe dwa dyski które miałem wpięte do HDD1 i HDD2 (czarne złącza sata na płycie) były widoczne w biosie ale za nic je system nie widział, widział jedynie oprócz systemowego dyski wpięte w kartę kontrolera. Jak zacząłem kombinować i wpiąłem dysk SSD do niebieskiego SATA czyli HDD0 na płycie, to zaczęły się problemy i dostawałem komunikaty o konieczności naprawy systemu Win10, co oczywiście się nie udawało. Dałem sobie więc spokój z taką konfiguracją.
2. Druga próba: wyjąłem kartę kontrolera i dyski do niej wpięte, do złącz na płycie głównej wpiąłem dysk SSD z systemem win10, oraz dwa dyski HDD z danymi, czyli to co chciałem mieć , wpiąlem to do złącz SATA odpowiednio do HDD0, HDD1, HDD2, ustawiłem bootowanie w biosie na SSD, w biosie po wyjęciu karty pojawiła się możliwość wyłączenia RAID (jak karta jest to tego nie było). Wydawało się, że to jest to ale jednak system nie ładował się zgłaszając problemy. Postanowiłem więc jednak olać system i zrobić jeszcze raz czystą instalkę i tu się zdziwiłem bo wszystko szło do momentu gdy trzeba było wskazać dysk systemowy, instalator po prostu żadnego nie widział, a w biosie były widoczne. Instalator win10 wersja 1803. No wiec znowu nieudane podejście.
3. Trzecia próba: to powrót do kontrolera RAID i podpięcia pod niego na pozycję 0 dysku mojego SSD, a na pozycję 1 mojedo starego dysku z danymi (D:) a do złącza SATA 0 drugiego dysku HDD. Wszedłem w bios karty i poleceniem "clear" wyczyściłem stare konfiguracje, na reszte tamtejszych opcji jestem po prostu za głupi, jedyne co to ustawiłem dysk SSD jako pierwszy do bootowania, oba dyski wpięte do karty kontrolera były widoczne teraz jako no-RAID. Uruchomiłem komputer i wszystko wystartowało i działa. Nie jest to sposób, który by mnie satysfakcjonował, bo dalej twierdze że ta karta jest mi zbędna i do niczego no ale komputer działa i nie musiałem przeinstalowywać systemu.
Poniżej kilka fotek
20180503_101010.jpg
20180503_100851.jpg
20180503_100920.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości