Notebook SAMSUNG NP300E5A - wyłącza się z podłączonym zasilaczem

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Notebook SAMSUNG NP300E5A - wyłącza się z podłączonym zasilaczem

Postautor: ZbeeGin » piątek 13 kwie 2018, 18:02

Przytaszczyłem do domu sprzęt jak w temacie. Ogólnie laptop dość mocno poturbowany - był używany przez jakąś licealistkę. I w sumie jest jedna usterka. Notebook jeśli jest podłączony do zasilacza to sam się wyłącza - w zasadzie w różnych momentach. Zasilacz jest sprawny bo został kupiony nowy zamiennik (z oferty GreenCell) - konkretnie do tego modelu. Dzieje się to niezależnie czy bateria jest zamontowana czy nie.
Laptop normalnie potrafi naładować baterię akumulatorów - która jeszcze "trzyma" ok. 2,5 godziny. Do tego przy zasilaniu z baterii już może chodzić już bez przerw do czasu jej rozładowania.

Usterkę zasilacza mogę wykluczyć, bo podłączyłem KORAD-a zamiast tamtego zasilacza i efekt jest ten sam. Przy ustawieniu tego samego prądu jaki może dostarczyć zasilacz dedykowany (19V, 3,15A) i włączeniu zabezpieczenia OCP, zabezpieczenie to nie odłącza wyjścia. Zatem nie jest to spowodowane chwilowym przeciążeniem.

Notebook został już wcześniej rozebrany, wyczyszczony dogłębnie i wszystkie pasty oraz termopady zostały wymienione. Widać, że wcześniej dość mocno pracował i to w niesprzyjającym środowisku palącej licealistki. W trakcie pracy na baterii zrobiłem mu przywracanie systemu z partycji recovery i system też jest "czysty". Sprawdzone również zostały - przez podmianę na inne - kość pamięci i dysk. Nie posiadam niestety procesora na podmianę.

W zasadzie to notebook jest na straty, ale zastanawiam się co może być przyczyną takiego zachowania. Kto wie. Może dałoby się z niego zrobić jakiś zastępczy sprzęt.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Notebook SAMSUNG NP300E5A - wyłącza się z podłączonym zasilaczem

Postautor: SuperGość » piątek 13 kwie 2018, 18:10

Nie bedę się wymmądrzał bo kompletnie nie mam rozeznania w konstrukcji zasilania laptopów ale to co mi przychodzi do głowy to musi być tam jakiś układ przełączania "buforowego zasilania" i może zdarza się, że po prostu na moment wyłącza się i bateria i zasilacz sieciowy, ale to pewnie też już sprawdzałeś

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Notebook SAMSUNG NP300E5A - wyłącza się z podłączonym zasilaczem

Postautor: ZbeeGin » piątek 13 kwie 2018, 18:35

Najpierw może parę fotek.
20180413_181155.jpg

20180413_180822.jpg

20180413_181800.jpg


Teraz odpowiedź.

wojtek pisze:Nie bedę się wymmądrzał bo kompletnie nie mam rozeznania w konstrukcji zasilania laptopów ale to co mi przychodzi do głowy to musi być tam jakiś układ przełączania "buforowego zasilania" i może zdarza się, że po prostu na moment wyłącza się i bateria i zasilacz sieciowy, ale to pewnie też już sprawdzałeś

Zrobiłem eksperyment. Podładowałem baterię do 15%. Ustawiłem OCP i zmniejszyłem próg prądu. W pewnym momencie miałem tak ustawiony ten próg prądowy, by OCP wyłączało zasilacz jak uruchamiałem aplikacje. Notebook po wyłączeniu się KORAD-a przechodził bez przeszkód na zasilanie z baterii, także wracał na zasilacz po ponownym włączeniu wyjścia KORAD-a. Można taki cykl powtarzać kilka razy, nic się nie dzieje. Oczywiście notebook w pewnym momencie i tak się wyłączy, ale nie będzie to też powodowało zadziałanie systemu OCP. Zasilacz dalej będzie włączony i będzie dalej ładował baterię.

Audycja zawiera lokowanie produktu. Lokowanym produktem jest mini-tuba chipsów Pringles o smaku cebulki. :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek 13 kwie 2018, 18:40 przez ZbeeGin, łącznie zmieniany 1 raz.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Notebook SAMSUNG NP300E5A - wyłącza się z podłączonym zasilaczem

Postautor: SuperGość » piątek 13 kwie 2018, 18:39

tak tylko myślałem, że jeśli jest tam jakiś układ na kluczach przełączający zasilanie midzy baterią i zasilaczem sieciowym a obciążeniem, to może w sterowaniu latają jakie szpile, które od czasu do czasu taki efekt dają? ale tu zupełnie błądzę bo zerowe doświadczenie z takimi układami w lapkach czy tabletach mam

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Notebook SAMSUNG NP300E5A - wyłącza się z podłączonym zasilaczem

Postautor: ZbeeGin » piątek 13 kwie 2018, 18:43

Zastanawiam się czy przypadkiem nie ma gdzieś w sekcji zasilania polimerów nadprądowych, które przez mocną eksploatację byłyby nadwyrężone.
Trzeba by zainteresować się jakimś schematem, o ile znajdę...

Coś jest: http://www.s-manuals.com/pdf/motherboar ... matics.pdf

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Notebook SAMSUNG NP300E5A - wyłącza się z podłączonym zasilaczem

Postautor: piotrek » piątek 13 kwie 2018, 20:47

Miałem podobne objawy w kilkuletniej Toshibie. Powodem był "zużyty" kondensator odsprzęgający Tokin. Umieszczony pod prockiem filtrował jego zasilanie (widok poniżej). W Toshibach to popularna usterka i dosyć łatwa do naprawy. Być może w Samsungach też coś się dzieje z zasilaniem procka? Może sprawdź przebieg oscyloskopem żeby popatrzeć na tętnienia?
Obrazek


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości