Diagnostyka komputera HP DC5750

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: Antystatyczny » środa 07 mar 2018, 09:27

Witam.

Zastanawiam się nad sposobem znalezienia usterki w komputerze typu "desktop" HP DC5750, który wczoraj raczył paść podczas oglądania jakiegoś filmu na YT. Obecnie płyta główna reaguje na wyłącznik sieciowy, wentylator procesora startuje oraz słychać inicjalizację napędów DVD i HDD. Na ekranie monitora nie pojawia sie obraz - sprawdziłem na dwóch różnych monitorach i na dwóch kartach graficznych. Jedna z nich jest wbudowana w płytę główną, a druga jest dołożona przeze mnie kilka lat temu. Co mógłbym jeszcze sprawdzić nim zezłomuję ten sprzęt?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: tasza » środa 07 mar 2018, 11:04

ten model nie beepa niestety gdy coś zaboli http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c00765931 albo nie doczytałam, jeżeli komputerek w ogóle jest w stanie się zabootować, to może zrobić płytkę z linux i jak się maszynka ogarnie z CD to wejść przez siec i poczytać co w logach dmesg napisało, może to coś więcej powie
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: Grzegorz... » środa 07 mar 2018, 15:04

Posprawdzałbym gałęzie zasilania.
Może gdzieś padł stabilizator lub kondensatorek już niedomaga.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: j23 » środa 07 mar 2018, 15:43

Czy tam w tym modelu jest z tyłu zasilacza taki przycisk "reset" czy coś w tym rodzaju?
Opiszę jak to było z podobnym komputerem, który naprawiałem: Facet skarżył się, że komputer nie uruchamia się od razu, tylko jest tak, że musi wykonać karkołomną operację naciśnięcia i PRZYTRZYMANIA przez ok.2-3 sekundy przycisków: z tyłu reset na zasilaczu i z przodu obudowy główny przycisk "power". "Po tych 2-3 sekundach trzymania komputer startuje normalnie".
Oczywiście sprawdziłem zasilacz pod kątem napuchniętych kondensatorów, ciągłości sygnałów zasilania, zwarć i czy ew.bezpieczniki są okey (w tym zasilaczu nie było bezpieczników).
Powodem okazało się zwarcie na którymś z portów USB, bo jak facet później się przyznał "faktycznie jego córka na siłę wpychała coś do portu USB". A te delikatne piny USB akurat łatwo zewrzeć ze sobą.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: Antystatyczny » środa 07 mar 2018, 16:21

tasza pisze:jeżeli komputerek w ogóle jest w stanie się zabootować


Komputer się nie bootował. Jedyną oznaką życia były kręcące się wentylatory oraz świecące diody led ( na płycie głównej i na przednim panelu).

Grzegorz... pisze:Może gdzieś padł stabilizator lub kondensatorek już niedomaga.


Wszystko sprawdzone i "oznaczone" jako sprawne.

j23 pisze:zwarcie na którymś z portów USB


Komputer wyzionął ducha podczas oglądania filmu, zakładam więc, że w tym czasie nikt nie pchał urządzeń do gniazd.

Na szczęście udało mi się ogarnąć ten sprzęt. Został porządnie odkurzony, wszystkie złącza (pamięci, grafika, goldpiny) zostały umyte i ponownie obsadzone, a bateria CR2032, mimo napięcia 2,88V, doczekała się emerytury i zamontowałem nową (Maxell). Szczególnie dużo kurzu było w bezpośrednim sąsiedztwie podstawki procesora i uważam, że to on powodował problem. Na procesor nałożyłem świeżą pastę MX-2.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

MaciejR32
Posty: 1
Rejestracja: sobota 24 lut 2018, 12:53

Re: Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: MaciejR32 » czwartek 08 mar 2018, 06:15

RAM-y powodują takie problemy, a często " Zemsta Unii Europejskiej" czyli cyna PB-Free na ich układach. Czasami wystarczy je wyciągnąć i zamontować na miejsce, ale jeśli to faktycznie "ZUE" , to usterka będzie się powtarzać.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: Antystatyczny » czwartek 08 mar 2018, 11:19

MaciejR32 pisze:jeśli to faktycznie "ZUE" , to usterka będzie się powtarzać.


Czas pokaże, a póki co działa poprawnie. :)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Diagnostyka komputera HP DC5750

Postautor: Antystatyczny » czwartek 08 mar 2018, 12:26

rezasurmar pisze:2.88V na CR2032... to już trup.


Z datashhet'a https://cdn-shop.adafruit.com/datasheet ... asheet.pdf
"Nominal capacity indicates duration until the voltage drops down to 2.0V when discharged at a nominal discharge current at 20 deg. C."
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości