[SONY] Naprawa monitora LCD

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

[SONY] Naprawa monitora LCD

Postautor: gaweł » czwartek 01 lut 2018, 04:14

Reanimacja SONY


Z zaprzyjaźnionej firmy komputerowej trafił w moje ręce monitor LCD, który miał spore problemy ze swoją egzystencją. Pomyślałem sobie, że warto by go przywrócić do służby zamiast tego, by powiększył stertę śmieci (i tak jest duży problem z odpadami, więc ….). Firma zajmuje się serwisem sprzętu komputerowego i czasami potrzebuje monitora o rozmiarze 3/4 a takie, jak wiadomo, coraz trudniej zdobyć.
Wstępne badania pokazały, że monitor poprawnie wyświetla obraz przez kilka sekund i gaśnie.
Po rozbebeszeniu podstawową kwestią jest sprawdzenie energetyki, czyli, czy ma czym oddychać.
sony-ilu01.jpg

Na szczęście miał zapisane w sobie swoje podstawowe cechy:
sony-ilu02.jpg

Na PCB przy złączu jest wskazane gdzie ma:
  • +12V
  • +5V
  • GND
  • ON/OFF (sygnał włączenie podświetlenia).
Podczas pierwszego podstawowego badania, okazuje się, że nie jest tak źle. W jego żyłach krąży +5V i +12V.
sony-ilu03.jpg
sony-ilu04.jpg
sony-ilu05.jpg
sony-ilu06.jpg

Również sterowanie włączaniem podświetlenia działa:
sony-ilu07.jpg
sony-ilu08.jpg
sony-ilu09.jpg
sony-ilu10.jpg
sony-ilu11.jpg

Wychodzi na to, że monitor zachowuje jasność umysłu, tylko jakieś narządy już się wypracowały.
Włączając/wyłączając monitor dało się zauważyć korelację zaniku obrazu z zanikiem podświetlenia, które przez szczeliny daje się zauważyć. Uwaga została skierowana na przetwornicę zasilającą neonówki w panelu. Tu jest pewien problem, bo na wyjściu trafek jest wysokie napięcie. Oglądając oscyloskopem sterowanie transformatorami do podświetlenia widać, że trafka po jakimś czasie przestają być sterowane. W układzie jest OZ960. Lektura jego opisu trochę wyjaśnia. Układ wyłącza generowanie odpowiednich przebiegów na trafa przy wykryciu przeciążenia.
sony-ilu12.jpg

Próba zmanipulowania układu nie dała nic, kurde nie daje się oszukać (a może słabo oszukuję). I tu naszło mnie olśnienie. Jak jest uparty i nieprzekonywalny, to może należy zrezygnować z jego usług i nawiązać bliskie relacje z innym rozwiązaniem. Należy wyrwać chwasta przy samej ziemi. Usuwam świetlówki i zamiast nich dam taśmę z diodami LED (świecąca na biało). Mam po sąsiedzku zaprzyjaźnionego elektryka i okazuje się, że ma takie rzeczy i da mi kawałek takiej (na ten monitor potrzeba 80cm taśmy).
Trzeba dostać się do samego środka panelu LCD. Demontaż płytek elektroniki:
sony-ilu13.jpg

Kolejne ubranko:
sony-ilu14.jpg
sony-ilu15.jpg

Z boku są śrubeczki do odkręcenia.
sony-ilu16.jpg

Po odkręceniu śrubokrętem podważam, by zeszły zatrzaski.
sony-ilu17.jpg

Zostaje zdjęta część garderoby.
sony-ilu18.jpg

Kolejny element: czarna plastykowa ramka.
sony-ilu19.jpg

Podobnie używany jest śrubokręt.
sony-ilu20.jpg

Zostaje zdjęta szkło LCD'ka. Warto ostrożnie ją odłożyć, bo delikatna jest.
sony-ilu21.jpg

Pod spodem jest zestaw różnych folii (odłożyć nie zmieniając ich kolejności).
sony-ilu22.jpg

Zostaje „światłowód”, kawałek płyty (jakby plexy) z ramką (kolejną) na około.
sony-ilu23.jpg

Po wyjęciu plexy z metalowej ramki pozostały już tylko dwie małe metalowe rynienki wzdłuż dłuższej krawędzi, które łatwo się demontują.
sony-ilu24.jpg

Zostają usunięte same świetlówki i w ich miejsce zostanie zainstalowana taśma LED.
sony-ilu25.jpg

Zasilenie listy daje taki efekt:
sony-ilu26.jpg

Obie rynienki są wypełnione listwą LED.
sony-ilu27.jpg

Próba zadziałania:
sony-ilu28.jpg

Po dodaniu folii całość działa znacząco radośniej.
sony-ilu29.jpg

Zakładamy kolejne ubranka kontrolując na każdym etapie, czy coś nie po...ło się. Składając wszystko do kupy należy szczególnie zadbać o czystość (wszystkie włosy, paprochy i inne drobniutkie śmieciuszki będą widoczne).
sony-ilu30.jpg

Proces ubierania jest znacząco bardziej upierdliwy niż rozbierania.
sony-ilu31.jpg
sony-ilu32.jpg
sony-ilu33.jpg

Jednak wycięte organy muszą być czymś zastąpione. Do tej pory do testów listwy były zasilone ze źródła napięcia +12V. Docelowo konieczne jest dobudowanie kawałka elektroniki sterującej.
Schemat:
sony-ilu34.png

+12V na na zasilaczu, wcześniej zmierzone przebiegi sugerują, że listwy LED mają być włączone dla wejście sterującego ON/OFF w stanie logicznej jedynki. Na kawałku laminatu próbnego zostaje zaimplementowana proteza. Monitor już nie będzie kulał.
sony-ilu35.jpg

W finale jest monitor LCD został przywrócony ludzkości i, sądzę, że jakiś czas będzie spełniał swoją funkcję, aż dokumentnie wymrą (jak dinozaury) komputery generujące obraz w formacie 3/4.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: [SONY] Naprawa monitora LCD

Postautor: piotrek » czwartek 01 lut 2018, 14:00

Nie lepiej byłoby, gdybyś pozostał przy oryginalnym podświetleniu? Wydaje się, że byłeś bardzo blisko namierzenia przyczyny przeciążenia.
Kiedyś dostałem w ręce monitor z takimi samymi objawami i okazało się, że padł jeden z MOSFETów w półmostku zasilającym transformator przetwornicy.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [SONY] Naprawa monitora LCD

Postautor: gaweł » czwartek 01 lut 2018, 15:08

piotrek pisze:Nie lepiej byłoby, gdybyś pozostał przy oryginalnym podświetleniu? Wydaje się, że byłeś bardzo blisko namierzenia przyczyny przeciążenia.
Kiedyś dostałem w ręce monitor z takimi samymi objawami i okazało się, że padł jeden z MOSFETów w półmostku zasilającym transformator przetwornicy.

Nie sądzę. Po "ogłupieniu" scalaka sterującego przetwornicą, monitor działał przez jakieś dwa tygodnie i defekt objawił się ponownie. Z eksperymentów wynika, że wspomniany układ OZ960 jest bardzo czuły, wystarczy dołączyć sondę oscyloskopu do trafka inwertera i przetwornica przestaje generować sygnał na trafko. W okolicy gniazd świetlówki można dostrzec, że chyba zaczęły tamtędy chodzić jakieś prądy pełzające, więc to jest już pochylnia w dół.
Poza tym ja lubię niestandardowe rozwiązania, to poszerza wiedzę i wyobraźnię. Po naprawie monitor działał u mnie przez dwa dni i w tej chwili niesie radość dla właściciela.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [SONY] Naprawa monitora LCD

Postautor: Grzegorz... » czwartek 01 lut 2018, 19:52

A jak ja chcę taki 4:3 oddać za darmo to zero odzewu :lol:
viewtopic.php?f=26&t=1413&p=9593&hilit=oddam#p9593

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [SONY] Naprawa monitora LCD

Postautor: gaweł » czwartek 01 lut 2018, 21:19

Grzegorz... pisze:A jak ja chcę taki 4:3 oddać za darmo to zero odzewu :lol:

Jak ci zbywa, to możesz dodać do stosiku dla mnie. Ja swego czasu takiego poszukiwałem. Wskazany post jest z listopada 2017 i tak się zastanawiam, dlaczego nie widziałem tego postu. Wszystko jasne, w tym czasie byłem daleko od kompa i nie mogłem tego widzieć.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [SONY] Naprawa monitora LCD

Postautor: Grzegorz... » czwartek 01 lut 2018, 21:46

OK dołączony do paczki, ale tu już tylko kurier wchodzi w grę.
Daj znać na PW kiedy słać :D.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [SONY] Naprawa monitora LCD

Postautor: gaweł » czwartek 01 lut 2018, 23:23

Nie ma problemu.Dam znać.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości