Serwer lokalny i backup zewnętrzny

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Serwer lokalny i backup zewnętrzny

Postautor: danielos » czwartek 14 gru 2017, 22:51

Witam.

Mam taką zagwozdkę i chciałbym się poradzić i zasięgnąć informacji.
Najpierw problem.
Otóż w firmie istnieje serwer lokalny ( NAS z Synology ) i jest potrzeba na dodanie 2 funkcji do tego serwera lokalnego. Pierwsza to dostęp nie tylko z biura, a z każdego miejsca gdzie jest internet, a druga to backup danych codziennie z miesięczną archiwizacją. W chwili obecnej plików jest około 500GB.

Mam dwie propozycje, jakby to wykonać:

1 - tylko serwer zewnętrzny - dostęp z każdego miejsca gdzie jest internet, backupy są automatycznie wykonywane - raczej odpada bo chcą mieć też lokalny więc NAS zostaje
2 - wykupienie zew. adresu IP i przekierowanie portów w sieci lokalnej tak żeby był dostęp z zewnątrz do tego serwera - dostęp z każdego miejsca gdzie jest internet + serwer zewnętrzny na kopie, które będą wykonywane codziennie poprzez sam serwer lokalny.
3 - wykupienie pakietu dla firm na google drive i podpięcie konta do serwera Synology - na stronie od Synology widziałem, że jest taka możliwość

Bardziej do mnie przemawia 2 sposób.

Takie pytanka mam do was.
Jak by można to było jeszcze rozwiązać, oraz czy ktoś coś podobnego ma lub robił?
W chwili obecnej nie mam dostęp do tego serwera więc nie wiem jakie tam są funkcje, więc czy ktoś mógłby się wypowiedzieć, czy jest możliwość ustawienie serwera NAS (dowolnego, nie koniecznie z Synology) tak, żeby można było wykonywać codziennie backup na serwer zewnętrzny z miesięczną archiwizacją (potem te stare pliki by usuwał) - czyli każdy backup byłby dawany do folderu z aktualną datą. Oraz jak są wykonywane te backupy (jeżeli jest taka możliwość) - chodzi mi o to czy serwer NAS robi "obraz" danych i wysyła je, czy wysyła każdy plik z osobna.

Jest możliwość wymiany tego serwera na inny - więc jeżeli ktoś ma jakiś sprawdzony i b.dobry serwer do tego typu rzeczy to jestem otwarty na propozycję.

Tak też się zastanawiałem, czy nie lepiej jakiejś firmy zewnętrznej do tego nie wynająć, żeby zajmowała nad tym opiekę. Jak ktoś miał do czynienia z taką firmą, którą wykonywała takie usługi na Śląsku (Górnym ;) ) to prosiłbym o informację.

Dzięki za ewentualną pomoc i opinię;)
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwer lokalny i backup zewnętrzny

Postautor: PROTON » czwartek 14 gru 2017, 23:23

Temat rzeka...
2 Opcji nie polecam, wjadą tobie na NAS-a i ewentualną kopię swoich danych będziesz mógł ściągnąć z TOR-a.

Pierwszy krok to klasyfikacja informacji, co zawiera NAS? Jeśli dane ogólnodostępne to nie ma problemu, możesz je trzymać na NASie podpiętym do Internetu lub na Dropboxie czy jakiejkolwiek usłudze chmurowej.
Jeśli są tam dane osobowe to odsyłam do ustawy: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 160922.pdf
Jeśli tajemnica przedsiębiorstwa to powinno się postępować tak. W pierwszym korku należy wycenić wartość danych i przeprowadzić analizę ryzyka. I jeśli z przeprowadzonych analiz wynika że dane są warte np: 100zł to nie warto inwestować w zabezpieczenia, dla wygody możesz wybrać opcję 2.
Jeśli dane są warte więcej ale bez przesady, np. trzymasz na NAS-ie schematy i kody źródłowe do projektu który jest wyceniony na 10tys zł. W takim wypadku nie ma sensu wydawać 10 tys zł na zabezpieczenia. Ale jeśli ryzyko utraty danych jest duże i zainwestowanie np. 2000zł na zabezpieczenia obniży je o 2 punkty, to uważam że warto wydać takie pieniądze.

A teraz do sedna, jak chcesz mieć dostęp z zewnątrz to tylko VPN, np. kup Cisco ASA i zastaw VPN do firmy, możesz postawić serwer Linuxa który będzie serwerem VPN i będzie robił lokalny backup NAS-a. W chmurze natomiast można trzymać zaszyfrowany backup, może się przydać na wypadek pożaru lub powodzi ale to już powinna ustalić analiza ryzyka.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Re: Serwer lokalny i backup zewnętrzny

Postautor: danielos » piątek 15 gru 2017, 21:39

Dzięki za odpowiedź.
Nie wziąłem pod uwagę kwestii tajemnicy firmy. Będę musiał to przemyśleć i przedstawić w firmie - bo to jest dość ważna kwestia.

Rozwiązanie, które przedstawiłeś jest dość ciekawe, będę się musiał zainteresować VPN.
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to proponujesz postawienie lokalnego serwera i utworzenie VPN do komunikacji się z tą siecią w której jest ten serwer. Dodatkowo do backupa wykupienie serwera zewnętrznego (w jakieś tam firmie xyz) i robienie backupy.
Tak dla pewności - aby skonfigurować/utworzyć VPN trzeba mieć osobne urządzenie, które będzie to nadzorowało?

Widzę, że faktycznie jest to temat rzeka i od tak, w tzw. międzyczasie nie da się tego wykonać. No nic, może jakąś firmę uda mi się znaleźć, która coś takiego robi i zobaczymy jak to kwotowo wychodzi i co oni zaproponują.

Dzięki.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.

Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwer lokalny i backup zewnętrzny

Postautor: PROTON » sobota 16 gru 2017, 09:48

Odnośnie rozwiązań technicznych. Dostęp do formy to tylko VPN, daje możliwość pracy zdalnej, dostęp do wszystkich zasobów w firmie tak jak by się maiło wpięty komputer w pracy do sieci.

Przy backupie jest sporo różnych możliwości, ważne aby był trzymany poza firmą o to różne opcje:
1) Serwer i streamer taśmowy, codzienne wykonywanie backupu i trzymanie taśm poza firmą. Dość drogie rozwiązanie, opłaca się w przypadku backupowania bardzo dużej ilości danych.
2) Zapasowy serwer w kolokacji i robienie backupu na niego, zaleta to pełna automatyzacja backupu, wymagane jest szybkie łącze, takie aby w przeciągu jednego dnia przeszły wszystkie dane czyli zrobił się pełny backup, w ciągu tygodnia można robić backup przyrostowy.
Dodatkowy serwer w kolokacji umożliwia odtworzenie na nim backupu i pracę w przypadku awarii lokalnego NAS-a.
Innym planem backupu w opcji 2, jest wykonywanie codziennie synchronizacji lokalnego NAS-a z serwerem w kolokacji (rsync)i i wykonywanie backupu na serwerze.
Serwer z kolokacji może być podłączony do firmy za pomocą VPN-a, wtedy będzie widoczny normalnie w sieci firmowej.
3) Wykupienie VPS-a i wykorzystanie go tak jak w punkcie 2, tu trzeba uważać na nałożone limity ilości przesyłanych danych.
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Re: Serwer lokalny i backup zewnętrzny

Postautor: danielos » niedziela 17 gru 2017, 22:28

Dzięki za przedstawione opcje.

Druga przedstawia się dość sympatycznie ;)

Na początek zapoznałem się z VPN. Wydaje mi się, że utworzenie go nie będzie problemu - wystarczy router z możliwością tworzenia VPN i z protokołem PPTP - np. Asus RT-AC66U (dodatkowo ma firewalla i zabezpieczenie przed atakami DDOS - zawsze coś). Pewnie będzie jeszcze trzeba coś po drodze ustawiać, ale to wyjdzie w praniu.

Z serwerem zewnętrznym może będzie trochę więcej problemów, bo trzeba brać pod uwagę transfer. Znalazłem firmę mającą w swojej ofercie tak skonfigurowanych serwer aby był na backup danych (jeżeli dobrze to zrozumiałem) - datahouse. Można oczywiście samemu dobrać sobie parametry takiego serwera.

Wg mnie największym problemem będzie dobranie odpowiedniego serwera lokalnego, aby mógł wysyłać dane do serwera zewnętrznego. Z tego co się zorientowałem to większość serwerów typu NAS, ma możliwość wysyłania danych do chmury. np. do Google Drive, chyba że jeszcze nie doczytałem się tego w ich możliwościach (mało jeszcze czasu poświęciłem tym urządzeniom). Natomiast zauważyłem, że większość (chyba jak nie wszystkie) są oparte na Linuxie, więc pewnie będzie jakaś aplikacja umożliwiającą wykonywanie takiego backup na serwer zewnętrzny.

Dzięki za pomoc.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości